آداب و رسوم چهارشنبه سوری 1397/10/04
آداب و رسوم چهارشنبه سوری ، چهارشنبه سوری یکی از زیباترین مراسم ها و سنت های دیرینه در ایران میباشد.آخرین چهارشنبه هر سال را با برپا کردن جشنی و دوره هم بودن به استقبال ساله جدید میرویم.چهارشنبه سوری در ایران قدمتی دیرینه و 1700 ساله دارد.در چهارشنبه آخر هرسال یعنی سه شنبه شبش این مراسم آغاز میشود.

در این مقاله گردشگری آرامش سفر قصد داریم با آداب و رسوم چهارشنبه سوری آشنا شویم.و در آخر تور چهارشنبه سوری را معرفی خواهیم کرد.همراه ما در این بخش باشید.

تاریخچه چهارشنبه سوری

ایران با توجه به تاریخچه عظیم خود دارای جشن های باستانی بسیاری میباشد.یکی از این جشنها جشن چهارشنبه سوری است.نام چهارشنبه سوری از دو واژه ترکیب شده است یکی به نام چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته میباشد و دیگری سوری که به معنای جشن است.برای مثال ما ایرانی ها وقتی کسی در کاری موفق میشود میگوییم باید سور دهید.این سوری از همانجا گرفته شده است.

چهارشنبه سوری

د رجشن چهارشنبه سوری ایرانیان با روشن کردن آتش از غروب روز سه شنبه تا بامداد چهارشنبه این شب را جشن میگیریم.هدف از روشن کردن آتش دادن غم ها و کدورت ها به آتش و سوزاندن آن میباشد که به صورت نمادین برگزار میگردد.و در هنگام پریدن از روی آتش با جمله « زردی من از تو و سرخی تو از من » تمامی غم و کدورت و مشکلات را به آتش سپرده و از آتش گرما گرفته و آماده سالی جدید میشویم.

چهارشنبه سوری و دوران پیش از اسلام

نکته ای که در مورد جشن چهارشنبه سوری میباشد این است که اصل این جشن متعلق با زرتشتیان بوده و این قوم به آتش بسیار احترام میگذاشتند.حال اینکه نباید بگوییم چهارشنبه سوری متعلق به دوران پیش از اسلام است زیرا آن زمان نامی برای روزهای هفته مشخص نبوده و هر ماه را با یک اسم یاد میکردند.نکته بعدی در مورد پریدن از روی آتش بوده که این کار با سنت زرتشتیان سازگار نبوده.اما این جشن را با نام هایی دیگر برگزار میکردند با تغییراتی متفاوت از زمان حال.

چهارشنبه سوری

رسم های چهارشنبه سوری

جشن چهارشنبه سوری دارای چند اداب معلوم و مشخص بوده که باید انجام دهید.آدابی که به نوعی سنت ایرانیان است و اصول برگزاری جشن چهارشنبه سوری براین موارد میباشد.

روشن کردن آتش ، آتش روشن کردن مهمترین بخش از جشن چهارشنبه سوری میباشد.ما با روشن کردن آتش از عصر سه شنبه جشن خود را آغاز میکنیم.اما روشن کردن آتش هم آداب خاص خودش را دارد.در زمان حال فقط این مورد را میدانیم که باید آتش روشن کرد و از روی آن پرید.اما آداب این کار به نوعی دیگر میباشد.

روشن کردن آتش باید به صورتی باید که شما حداقل در این بخش سه کپه آتش روشن کنید.دلیل این کار و روشن کردن این سه کپه این میباشد که بدانیم یکی مربوط به کردار نیک است یکی مربوط به پندار نیک و دیگری مربوط به گفتار نیک میباشد که هنگام پردین از روی آتش شما باید در این موارد به این سه اصل اهمیت دهید.

در بخشی دیگر هفت کپه آتش روشن میکنند که دلیل روشن کردن این هفت کپه آتش نماد امشاسپندان میباشد.امشاسپندان صفت هایی از اهورامزدا است.اما در این دوره با روشن کردن یک آتش و آنهم با این اصل که آتش هرکسی برافروخته تر باشد قوی تر است به نوعی آداب آتش روشن کردن در چهارشنبه سوری را فراموش کرده ایم.

چهارشنبه سوری

قاشق زدی در چهارشنبه سوری

قاشق زنی یکی از آداب و رسوم جالب جشن چهارشنبه سوری میباشد.به نوعی که این کار توسط دختران و پسران انجام شده و آنها با در دست داشتن کاسه هایی خالی همراه با قاشق وارد کوچه و خیابان شده و به درب منزل دوستان و همسایگان رفته و با زدن قاشق به کاسه خالی آنها را مطلع میکنند.در ادامه صاحب خانه با بیرون آمدن از خانه در کاسه های خالی آنان پول یا شیرینی و یا چیزهایی دیگر ریخته و به آنان هدیه میدهند.

هدف از این کار نمادین به نوعی خوش یومن بودن آن میباشد.به نوعی که شما با دریافت هدایا از این افراد مشکلاتی که ممکن از در زندگی شما رواج داشته باشد را گره گشایی میکنید.و بخت دختران نیز با این کار باز میشود.

چهارشنبه سوری

فالگوشی در چهارشنبه سوری

یکی دیگر از آداب جالب مراسم چهارشنبه سوری فالگوش ایستادن است.در این رسم دختران جوان نیتی کرده برای کارهای خود و سپس در جایی پنهان شده و افرادی که در آنجا حضور دارند به صحبت های آنها گوش کرده و به نیت خود پی میبرند.این رسم یکی از رسم های دیرینه است و با تفسیر صحبت های آنان نیست خود را معلوم میکنند.

چهارشنبه سوری

آجیل مشکل گشای چهارشنبه سوری

رسم آجیل مشکل گشا در چهارشنبه سوری بسیارجالب است.حتما شنیده اید میگونید کسی که نان و نمک شمارا بخورد یا بلعکس به او خیانت نمیکنید.این رسم دقیقا همان میباشد.شما در جشن چهارشنبه سوری اهل خانه و اقوام در کنار هم جمع شده و آجیل های باقی مانده از زمستان را همه اقوام با خود میاورند.

این آجیل مشکل گشا شامل پسته ، تخمه هندوانه ، تخمه خربزه ، تخمه بادام ، تخم کدو ، بادام ، فندوق و شاهدانه میباشد.این آجیل هارا بر روی آتشی ریخته و با نمک به نوعی تف داده و مزه دار میکنند.سپس این آجیل هارا میخورند.و اینجاست که میگویند شما نون و نمک همدیگه را خورده اید و به یک دیگر خیانت نیکنید.

چهارشنبه سوری

شان اندازی در چهارشنبه سوری

(ویکی پدیا)آیین شال‌اندازی شال‌اندازی یکی دیگر از رسوم چهارشنبه سوری است که در بیشتر روستاها و شهرها رواج داشته و تاکنون نیز اعتبار خود را در شهرها و روستاهای همدان و زنجان و برخی نقاط دیگر حفظ کرده‌است. جوانان چندین دستمال حریر و ابریشمی را به یکدیگر گره زده، از آن طنابی رنگین بلند درست می‌کردند و از راه پلکان خانه‌ها یا از روی دیوار، آن را از روزنه دودکش وارد منزل می‌کنند و یک سر آن را خود در بالای بام در دست می‌گرفتند، آنگاه با چند سرفه بلند صاحبخانه را متوجه ورودشان می‌سازند.

 صاحبخانه‌ها که منتظر آویختن چنین شال‌هایی هستند، به محض مشاهده طناب رنگین، آنچه قبلاً آماده کرده، در گوشه شال می‌ریزند و گره‌ای بر آن زده، با یک تکان ملایم، صاحب شال را آگاه می‌سازند که هدیه سوری آماده‌است. آنگاه شال‌انداز شال را بالا می‌کشد. آنچه در شال است هم هدیه چهارشنبه سوری است و هم فال. اگر هدیه نان باشد آن نشانه نعمت است، اگر شیرینی نشانه شیرین کامی و شادمانی، انار نشانه کثرت اولاد در آینده و گردو نشان طول عمر، بادام و فندق نشانه استقامت و بردباری در برابر دشواری‌ها، کشمش نشانه پرآبی و پربارانی سال نو و اگر سکه نقره باشد نشانه سپیدبختی است و در برخی نقاط به نوعی خواستگاری غیر مستقیم بوده‌است در این مراسم پسری که قصد داشت با دختری ازدواج کند با این روش پاسخ از دختر می‌گرفتند. اما در سال های اخیر بجای این رسومات زیبا برخی از مردم ترقه بازی می کنند و باعث می شوند این رسم های زیبا فراموش شوند.

چهارشنبه سوری

تور چهارشنبه سوری

با توجه به اینکه مراسم چهارشنبه سوری در ایران ما در حال حاضر به نوعی متفاوت و خطرناک برگزار میشود و با توجه به شرایط موجود نمیتوانیم مراسم و آداب و رسوم جشن چهارشنبه سوری را برپا کنیم.

اما با انتخاب تور چهارشنبه سوری که توسط آژانس مسافرتی آرامش سفر برگزار میگردد میتوانیم یک شب رویایی را برای خود و همراهان خود رقم بزنیم.در ادامه با تورچهارشنبه سوری اختصاصی آرامش سفر بیشتر آشنا خواهید شد.

تور چهارشنبه سوری برای برای اولین بار با اجرایی کاملا متفاوت توسط آرامش سفر برگزار میگردد.شما در تور چهارشنبه سوری خواهید داشت : موسیقی سنتی و پاپ + تئاتر کمدی + میوه و آجیل + آتیش بازی ویژه چهارشنبه سوری +شب نشینی دور آتیش و کلی کارای دیگه همراه با مسابقه + شام منو با سالاد و ماست و نوشیدنی + لیدر + وسیله نقلیه توریستی + بیمه

تور چهارشنبه سوری

مکان این تور در یکی از باغ های فوق العاده در اطراف تهران میباشد.

اگر ساکن تهران و حومه تهران میباشید به هیچ عنوان این تور رویایی را از دست ندهید.

برای رزرو تور چهارشنبه سوری به صورت آنلاین اینجا کلیک کنید.

برای رزرو تور چهارشنبه سوری به صورت تلفنی با شماره 02154034000 تماس حاصل فرمایید.

منبع : آرامش سفر

دریافت اپلیکیشن موبایل!

با استفاده از اپلیکیشن گشت و گذار هر کجا که هستید، در کمتر از چند ثانیه به راحتی رزرو هتل، بلیط هواپیما و تور خارجی مورد نظرتان را انجام دهید و از بین هزاران گزینه به انتخاب دلخواهتان برسید تا سفری به یاد ماندنی را رقم بزنید.
logo-samandehi