30

فروردین
1401

بهترین سوغات زنجان را بشناسید

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 71 0

سفر کردن، خود به‌تنهایی تجربه‌ای فراموش ناشدنی است. در سفرها کار های مختلفی انجام می‌دهیم، مانند عکس گرفتن و یا دیدن دیدنی‌ها. یکی از کارهایی که باید انجام داد تا سفر در ذهن ما ماندگار شود، خرید سوغاتی و یادگاری‌هایی است که فراموش نمی‌شوند.شما میتواید در تور زنجان از این سوغات خریداری نمایید.

سوغات زنجان – زنجان، یکی از بهترین شهرهای ایران در شب

زنجان، یکی از استان‌های بسیار زیبا و دیدنی ایران است. این منطقه به‌عنوان یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین استان‌های ایران، در سراسر جهان شناخته‌شده است. این منطقه بی‌نظیر واقع در شمال غربی ایران، از سوغات‌ها و یادگاری‌های بسیار زیبا و عالی برخوردار است. با ما همراه باشید تا در ادامه با سوغات زنجان بیشتر آشنا شوید.

انگشت پیچ زنجان

زنجان از سوغات های خوردنی زیادی برخوردار است. یکی از سوغات خوردنی زنجان، انگشت پیچ است. انگشت پیچ، در حالت کلی به موادی مانند عسل و با شیره می‌گویند. اما انگشت پیچ زنجان، از موادی مانند سفیده تخم‌مرغ، شکر، گلاب، آب و مواد دیگر ساخته می‌شود و برای تزئین آن از مغزهای خشکباری مانند پسته، بادام، فندق، گردو و ازاین‌دست استفاده می‌شود. این سوغات زنجان در بازار زنجان بسیار وجود دارد. برای تهیه انگشت پیچ اعلا می‌توانید به بازار کهن و تاریخی زنجان مراجعه کنید.

سوغات زنجان – انگشت پیچ تزئین شده با خرما و انجیر خشک

شیرینی شستی زنجان

از دیگر سوغات خوشمزه زنجان، می‌توان به شیرینی شستی اشاره کرد. اگر از افراد ساکن زنجان بخواهید بپرسید، مطمئناً به این شیرینی به‌عنوان خوشمزه‌ترین شیرینی‌شان اشاره می‌کنند. دلیل مشهور بودن این شیرینی به شیرینی شستی که در طعم‌ها برای سلیقه‌های مختلف درست می‌شوند، اندازه آن است. این شیرینی با مواد مختلفی درست می‌شود. ازجمله این مواد می‌توان به آرد شیرینی، مربا، پودر هل، کره محلی، عسل، زرده تخم‌مرغ، آرد برنج و  پودر قند اشاره کرد که البته مواد دیگری هم برای تولید به کار می‌روند.

سوغات زنجان – شیرینی شستی بامغز شکلات

 

نام‌گذاری این سوغات زنجان به شیرینی شستی، دلیل دیگری نیز دارد. موقع درست کردن این شیرینی، با انگشت شست در بین آن یک حفره به وجود می‌آورند که آن را با موارد مختلفی از مزه‌ها مانند عسل، مربا، کارامل، شکلات و یا موارد دیگری پر می‌کنند. البته قبل از پخت این شیرینی، خمیر آن به‌طور تمام و کمال با خلال بادام، مغز پسته خردشده، و یا حتی کنجد نیز آغشته می‌شود تا به شیرینی کاملاً پخته‌شده طعمی فراموش ناشدنی بدهند.

ناگفته نماند که تمام این ترکیبات در کنار هم هستند که سر آخر این شیرینی و سوغات زنجان را تولید می‌کنند. در زنجان بسیاری از بانوان خانه‌دار نیز به‌طور سنتی این شیرینی را درست می‌کنند.

سقز زنجان

سقز، که به آدامس طبیعی معروف است، یکی دیگر از سوغات زنجان است. این مواد خوراکی سال‌ها است که دیگر به‌عنوان آدامس مورداستفاده قرار نمی‌گیرد، اما تجربه کردن آن برای نسل جدید جالب است. این ماده آدامس مانند، تولیدشده از درختان بنه یا پسته وحشی می‌باشد. از خاصیت‌های این سوغات زنجان، می‌توان از رفع بوی بد دهان، رفع پوسیدگی  و مرهمی برای زخم‌ها نام برد. برای تهیه سقز خوب نیز می‌توانید به بازار تاریخی این منطقه بکر و کهن، یعنی زنجان، بروید و با مصرف آن، به سال‌ها پیش سفر کنید.

سوغات زنجان – روند تهیه سقز

 

نان اردک زنجان

زنجان، دارای نان‌های خوشمزه نیز هست. نان اردک یکی از این نان‌های خوشمزه است. این سوغات خوشمزه، زمانی توسط بانوان خانه‌دار پخت می‌شد. امروزه، نان اردک در تمامی شیرینی‌پزی‌های زنجان پیدا می‌شود. این دلیل باعث این است که شما برای خرید نان اردک مجبور به طی کردن مسیرهای طولانی و خرید از یک منطقه خاص نباشید. بلکه می‌توانید در هرکجای شهر که هستید، از یک کارگاه شیرینی‌پزی این سوغات را تهیه کنید.

سوغات زنجان – نان اردک به همراه چای داغ و مربا

پخت این نان، بسته به سلیقه آشپز، متفاوت است. ولی اجزای اصلی تشکیل‌دهنده برای پخت این نان عبارت‌اند از آرد نان بربری، شیر و شکر، تخم‌مرغ و روغن و بکینگ پودر. مادامی‌که خمیر نان آماده می‌شود، این خمیر را در روغن سرخ می‌کنند تا یک سوغات خوشمزه از زنجان پخته شود. برای یک سوغات خوب می‌توانید از این نان بهترین استفاده را ببرید.

نان برنجی زنجان

نان برنجی یک محصولی است که خصوصاً در شب عید در بیشتر شهرها پخت و در بیشتر خانه‌ها مصرف می‌شود. این نان که به شیرینی برنجی نیز معروف است، امروزه بسیار محبوب است. اما کمتر کسی از این موضوع اطلاع دارد که این شیرینی برای اولین بار در زنجان پخت شد و شهرت خود را ازآنجا پیدا کرد. این سوغات زنجان، هنوز که هنوز است شهرت خود را حفظ کرده و بهترین آن در همین شهر پخت می‌شود.

سوغات زنجان – نان یا شیرینی برنجی

مهد و منشأ نان برنجی زنجان است و اگر به زنجان سفر کردید، بسیار عالی است که از این نان به‌عنوان سوغات زنجان استفاده کنید.

پیاز کوهی زنجان

نوعی از سبزی در کوهپایه‌های منطقه زنجان یافت می‌شوند که به پیاز کوهی شهره‌اند. این گیاه، از دسته گیاهانی است که به خودرو معروف هستند و به مقدار زیاد در روستاهای اطراف زنجان یافت می‌شوند. پیاز کوهی که طعم بی‌نظیری دارد، در بین محلی‌ها به نام والک شهره است.

سوغات زنجان – پیاز کوهی برداشت‌شده

این پیاز، به خاطر طعم بی‌نظیری که به غذا و به‌خصوص آش محلی می‌دهد و داشتن خواص پزشکی بالا محبوب است و مورداستفاده روستاییان و عامه مردم قرار می‌گیرد. از خواص پزشکی این گیاه می‌توان به‌عنوان ضدعفونی‌کننده میکروب و یا برای درمان سفیدی و رویش موهای مشکی استفاده کرد. پیاز کوهی را می‌توانید از بازار کهن و تاریخی زنجان تهیه کنید.

چاقوی زنجان

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین سوغات زنجان، چاقوی آن است که در تیز بودن رقیبی برایش نیست. چاقوی زنجان، در دسته‌ی سوغات صنایع‌دستی این شهر قرار دارد که مشهورترینشان نیز است. اگر بگوییم که مرغوب‌ترین چاقوهایی که در کل ایران وجود دارند، متعلق به زنجان هستند، حقیقتی کامل است. ویژگی منحصربه‌فرد کننده این چاقوها، ساخته‌شدن یکپارچه دسته و تیغه آن است. این در حالی است که کشورهای صاحب سبک در چاقوسازی مانند سوئیس، نروژ، ترکیه و دیگر کشورها قسمت دسته را از قسمت تیغه، جداگانه می‌سازند.

سوغات زنجان – یک چاقوی ضامن‌دار ساخت زنجان

شما می‌توانید بسته به نیازی که دارید، چاقوی خود را تهیه کنید. زیرا چاقوهای زنجان در طرح‌های مختلف اعم از ضامن‌دار، ساده، قلم‌تراشی، مرکب، میوه‌خوری، کارد کمری و قمه‌ای و شکاری و کارد آشپزی موجود هستند.

چاروق دوزی زنجان

سنتی دیرینه در زنجان وجود دارد که سالیان سال پیش، در بین مردان و زنان این منطقه مرسوم بود. این هنر و سنت، چاروق دوزی نام دارد. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که چاروق چیست؟ در جواب این سؤال باید گفت که چاروق ها، کفش‌هایی بوده‌اند که جلوی برآمده دارند و از چرم دوخته می‌شوند. روی آن‌ها تزئیناتی که با نخ ابریشم و یا سیم گلابتون طراحی‌شده‌اند، استفاده می‌شود. چاروق، در دو طرح بنددار و فاقد بند، و در رنگ‌های قرمز، آجری و یا زرشکی که از رنگ‌های عمومی آن‌ها است موجود هستند. بسیاری از افراد علاقه‌مند به پوشش محلی و سنتی، از این سوغات زنجان به‌عنوان کفش بیرون استفاده می‌کنند.

سوغات زنجان – چاروق در حال دوخت

مسگری زنجان

به دلیل اینکه زنجان یکی از معادن مس ایران است، پس می‌توان این توقع را داشت که یکی دیگر از سوغات زنجان، ظروف مسی و مسگری شده باشد که حتی شهرت جهانی خاصی را نیز دارا است. جلوه و جلای خاصی که این ظروف دارند، از کنده‌کاری‌های روی آن‌ها نشات می‌گیرد که این امر سبب شده بسیاری از افراد شیفته این ظروف شوند. از این ظروف، هم برای دکوری و هم برای پخت‌وپز می‌توان استفاده کرد.

سوغات زنجان – مس در حال کوبیده و آماده شدن

 

ملیله‌ کاری زنجان

اکثر طرح‌هایی که بر روی ظروف فلزی و یا نقره نقش بسته‌اند، از ملیله کاری، این هنر بی‌بدیل زنجانیان نشات می‌گیرد. طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده، این هنر و سوغات زنجان، به قرن دهم هجری بازمی‌گردد. قرن دهم، دوران سلجوقی را بازگو می‌کند. این هنر اما امروزه، در بیشتر شهرهای ایران به‌خصوص اصفهان دیده و پرداخته می‌شود. اما هرگز نمی‌توان فراموش کرد که برای اولین بار این صنعت از کجا رشد کرد. این سوغات زنجان، یکی از آنتیک ترین، گران‌ترین و درعین‌حال چشم‌نوازترین سوغات زنجان هستند.

سوغات زنجان – نمونه‌ای از ظرف نقره ملیله‌کاری شده

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید