01

اردیبهشت
1401

شناخت جاذبه های گردشگری یزد

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 22 0

شهر قنات ها و بادگیر ها ، یزد یکی از مشهورترین و محبوبترین شهرهای ایران میباشد.این شهر تاریخی که به شهر خشتی هم معروف میباشد دومین شهر تاریخی دنیا است.شهر یزد یکی از توریستی ترین شهرهای ایران میباشد و گردشگران خارجی زیادی را هم به خود جذب کرده است.این شهر با توجه به وجود جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد جزو تاریخی ترین شهر ایران هم میباشد.

شهر یزد دارای القاب مختلفی میباشد القابی همچون شهر قنات ها شهر دوچرخه ها ، شهر شیرینی ها ، شهر آتش و آفتاب و دیگر القاب جالبی که برای این شهر انتخاب شده است.اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید تا محو زیبایی های آن شوید حتما این مقاله گردشگری جدید سایت آرامش سفر را مطالعه نمایید تا جاذبه های گردشگری شهر یزد را بشناسید.

برای رزرو آنلاین تور یزد اینجا کلیک کنید.

رزرو تلفنی و کسب اطلاعات تور یزد با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰

۱- باغ دولت آباد

باغی ۲۶۰ ساله ، باغ دولت آباد یزد یکی از جاذبه های گردشگری یزد میباشد که در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.این باغ دارای بلندترین بادگیر جهان میباشد.این جاذبه تاریخی در زمینی به وسعت ۷ هکتار واقع شده است.باغ دولت آباد شامل انواع درخت ها و پرندگان میباشد که حس و حاله خوبی به باغ بخشیده است.اگر قصد بازدید از این باغ را دارید چندین ساعت از وقت خود را خالی بگذارید برای این بخش.

باغ دولت آباد

۲- آتشکده

۱۵۰۰ سال خاموش نشده است!بله آتشکده یزد دارای آتشی میباشد که بیش از ۱۵۰۰ ساله که خاموش نشده است ، آتشکده ورهرام یزد یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی این شهر میباشد که محلی برای نیایش و عبادتگاه زرتشتیان بود.این مکان دارای آتش مقدس زرتشی میباشد که سالهاست خاموش نشده است.بازدیدکنندگان میتوانند قسمتی از این آتش را که در پشت شیشه ای قرار دارد را مشاهده کنند.همچنین حوضی در وسط این مکان قرار دارد در آن چندین هزار سکه قرار دارد و مردم به صورت نمادین برای آرزوهای خود یک سکه در آن می اندازند.

آتشکده یزد

۳- مسجد جامع یزد

یکی از محبوبترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری یزد مسجد جامع این شهر میباشد.این بنای تاریخی با معماری فوق العاده خود سالانه چندین هزار گردشگر داخلی و خارجی را به سمت خود جذب میکند.مسجد جامع یزد مربوط به سه دوره ساسانی ، ایلخانی و تیموری میباشد.این مسجد در طی ۱۰۰ سال ساخته شده است و هم اکنون به عنوان به اثر ملی به ثبت رسیده است.سبک معماری مسجد جامع یزد به صورت آذری میباشد.

مسجد جامع یزد

۴- میدان امیر چخماق

نماد شهر یزد در قلب شهر یزد واقع شده است.یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تاریخی شهر شیرینی ها میدان امیرچخماق میباشد.این میدان دارای بنایی تاریخی میباشد که ویژگی  منحصر به فرد آن وجود دو مناره بلند است که توسط امیر جلال الدین چخماق ساخته شده است و میدان هم به همین نام ، نامگذاری شده است.این میدان در قرن نهم هجری ساخته شده است و اگر به یزد سفر کردید حتما از این جاذبه تاریخی یزد دیدن نمایید.

 میدان امیر چخماق یزد

۵- خانه لاری

خانه لاری جاذبه گردشگری یزد میباشد که مربوط به دوره هخامنشیان است.این خانه حدود ۱۵۰ سال عمر دارد و توسط لارهای استان فارس ساخته شده است.زیربنای این خانه حدود ۱۲۰۰ متر مربع میباشد و شما میتوانید از تمامی بخش های آن دیدن نمایید و ساعاتی را در زمانهای قدیم سیر کنید و لذت ببرید.این خانه در سال ۱۳۷۵ به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

خانه لاری یزد

۶- نخل امیرچخماق

به احتمال زیاد این نخل چوبی را در مراسمات روزهای عاشورا از صدا و سیما در یزد مشاهده کرده اید.این نخل عظیم یکی از نمادهای شهر یزد میباشد.نخل امیر چخماق مربوط به ۴۵۰ سال پیش و دوران صفوی مربوط است.این نخل دارای ۸.۵ متر طول و ۸.۵ متر ارتفاع میباشد که توسط ۱۵۰ نفر حمل میشود.گردشگران میتوانند از این نخل در میدان امیرچخماق دیدن نمایند.

نخل امیرچخماق یزد

۷- بازار و حمام خان

بازاری و حمامی منحصر به فرد مربوط به زمان ناصرالدین شاه ، این بازار و حمام جزو جاذبه های گردشگری تاریخی شهر یزد به شمار میرود.طول این بازار ۲۷۰ متر و حدود ۱۵۰ باب مغازه در آن قرار دارد.این بازار زیبا در سال ۱۳۸۲ ثبت ملی شده است.حمام خان نیز در سال ۱۲۱۲ توسط حاکم آن زمان محمد تقی خان بافقی بنا شده است.این بنا امروزه به عنوان چای خانه سنتی استفاده میشود و میتوانید از آنجا دیدن نمایید.

بازار و حمام خان یزد

۸- بوستان ناجی

یکی دیگر جاذبه های گردشگری یزد که تاریخی و طبیعی میباشد بوستان ناجی میباشد.این بوستان زیبا دارای یک عمارت زیبا در وسط آن میباشد که یک بادگیر بزرگ نیز دارد.بوستان ناجی یزد در مسیر قنات نجف آباد قرار دارد.این بوستان در اختیار شهرداری قرار گرفته است و بعد از بازسازی درب آن بر روی عموم باز شد.این بوستان مربوط به دوران قاجار میباشد.

بوستان ناجی یزد

۹- بقعه دوازده امام

دیگر بنای تاریخی شهر یزد یک بقعه میباشد.بقعه یا معروف به امام زاده ای در محله فهادان شهر یزد که مربوط به دوران سلجوقی میباشد.جالب است بدانید این بنا قدیمی ترین بنای شهر یزد میباشد.معماری و ساخت آن بنا به اطلاعات موجود در کتیبه ای که در این بقعه موجود است ساخته شده است.این بنا در سال ۱۳۱۳ به ثبت ملی رسیده است.

بقعه دوازده امام یزد

۱۰- موزه آیینه و روشنایی

یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری یزد موزه آیینه و روشنایی این شهر میباشد.این موزه در باغی زیبا به وسعت حدود ۸۰۰۰ متر مربع قرار دارد.یکی از بخش های منحصر به فرد این بنا معماری فوق العاده ایرانی و اروپایی آن میباشد که چشم هر فردی را به خود خیره میکند.اگر به یزد سفر کردید حتما از این موزه دیدن نمایید.

موزه آینه و روشنایی یزد

منبع : آرامش سفر ماندگار

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید