01

اردیبهشت
1401

گردشگری سلامت

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

اگر اهل سفر و گردشگری هستید، حتما تابه‌حال دربارۀ خدمات توریسم سلامت شنیدید یا شاید هم دربارۀ گردش مالی فوق‌العادۀ گردشگری سلامت خوانده باشید.

تقریباً میلیون‌ها انسان در طول سال برای استفاده از درمان و خدمات پزشکی به خارج از مرزهای کشورشان سفر می‌کنند که بخشی از این خدمات برای درمان و بخش دیگرش از آن زیبایی است. بر همین اساس، مشهورترین عوامل گردشگری سلامت را باید شیمی درمانی، عمل قلب باز و جراحی‌های زیبایی دانست. جالب است بدانید که کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و نه تنها به عنوان کشوری مبدا در گردشگری سلامت در میان بسیاری از کشورهای همسایه شناخته می‌شود، بلکه از طرف دیگر بسیاری از شهروندان ترجیح می‌دهند تا درمان خود را در کشورهای پیشرفته‌تر پیگیری کنند. برای همین ما می‌خواهیم امروز دربارۀ بخش مهمی از صنعت گردشگری صحبت کنیم که در طول سال میلیاردها دلار چرخۀ مالی دارد.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت چیست ؟

از اواسط قرن بیستم هزینۀ خدمات درمانی در بسیاری از کشورهای توسعه یافتۀ جهان افزایش چشمگیری داشت و این سیر صعودی تا امروز همچنان ادامه دارد. برخی از پژوهشگران انحصار والبته سیستم تولید، توزیع و قیمت‌گذاری دارو را عامل اصلی این سیر صعودی می‌دانند. این نظریه تا جایی پیشرفت که عده‌ای گفتند بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان به تله‌ای برای درآمدزایی تبدیل شده و شیمی‌درمانی به عنوان این روش درمانی با هزینه‌های سنگینش برای همین درآمدزایی به مردم تحمیل می‌شود.

البته ما در جایگاهی نیستیم که این نظریه را تائید یا رد کنیم اما همین افزایش هزینه درمان و دارو باعث شد تا بسیاری از کشورها دیگر توان مبارزه با برخی بیماری‌ها را نداشته باشند و عملاً نتوانند پابه‌پای کشورهای دیگر در این مسیر گام بردارند. در چنین شرایطی جرقه‌های اولیه گردشگری سلامت زده شد و بسیاری از بیماران سرطانی، قلبی-عروقی و دیگر بیماری‌های صعب‌العلاج که ثروت بیشتری داشتند، برای درمان راهی کشورهای پیشرفتۀ در زمینه درمان مانند آلمان، اتریش و آمریکا شدند.

با ورود بیماران و افزایش درخواست‌ها کم‌کم ویزایی تحت عنوان ویزای درمانی برای حوزه اتحادیه اروپا تعریف شد و همزمان با آن مفهومی جدید به نام گردشگری سلامت به صنعت توریسم کشورهای جهان وارد شد.

گردشگری سلامت 2

گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران هم از این قاعده مستثنی نبود و بسیاری از مردم در دهه‌های شصت و هفتاد خورشیدی برای درمان راهی کشورهای دیگر شدند. اما در دهه هشتاد و نود بود که پیشرفت دانش پزشکی در ایران، ورود دستگاه‌های حرفه‌ای پزشکی، هزینۀ مناسب جراحی و البته ارزش پایین ریال در برابر دلار ایران را به کشور مورد علاقۀ مردم منطقه برای درمان و پزشکی تبدیل کرد.

کار به جایی رسید که از کشورهایی مانند عراق، جمهوری ارمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و پاکستان بیماران بسیاری نه تنها برای درمان، بلکه برای انجام عمل‌های چشم، عمل‌های قلب و جراحی زیبایی به ایران سفر کردند. حالا ایران در گردشگری سلامت یکی از کشورهای مهم سطح خاورمیانه است و با پیشرفت زیرساخت‌های پزشکی توانسته در سطح بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

توریسم سلامت در حال تغییر و تحول

حالا بیشتر کشورهای توسعه یافتۀ جهان در قاره‌های مختلف به اهمیت گردشگری سلامت پی بردند و برای تقویت زیرساخت‌های این حوزه تلاش می‌کنند. جالب است بدانید که حتی در ژاپن دولت این کشور در حال تصویب سیاست‌های جدید برا تجهیز و ساخت کلینیک‌های خصوصی و بیمارستان‌های بیشتر و مجهز‌تر برای بیماران بومی و غیر بومی است تا حتی در این عرصه هم بتواند در جهان مطرح شود.

اگر هنوز به اهمیّت توریسم سلامت پی نبردید، خوب است بدانید که در حال حاضر ارزش کلی صنعت گردشگری در حوزه زیبایی و سلامت در سطح جهان چیزی حدود ۵۵ میلیار دلار است.

گردشگری سلامت 2

معایب و مشکلات توریسم سلامت

البته ما تا اینجا دربارۀ همۀ مزایا و فواید گردشگری سلامت صحبت کردیم و تاکید زیادی هم روی چرخۀ مالی این صنعت داشتیم، اما خوب است بدانید که  مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های واگیردار نسبت به رشد بی‌رویه این صنعت به دنیا هشدار داده است. این سازمان اعلام کرده که رفت‌وآمد بدون کنترل بیمارن بین کشورهای مختلف می‌تواند ریسک متوسطی از شیوع بیماری‌های باکتریایی و ویروسی در سطح بین‌المللی را افزایش دهد. حالا این روزها که زندگی همۀ ما با ویروس کرونا-کووید ۱۹ حسابی تغیر کرده شاید زمان رسیده که نسبت به این هشدار جهانی حساس‌تر از قبل باشیم.

بازار سیاه اندام‌ها و ارگان‌های بدن انسان دومین مشکل بحث‌برانگیز توریسم سلامت در سطح جهان است. همانطوری که می‌دانید عمل جراحی عضو برای بعضی از کشورها قابل قبول و در بعضی کشورها غیرقانونی است. همین تناقض در قوانین باعث شده تا بازار سیاه و قاچاق اندام‌های پیوندی به ویژه در کشورهایی که عمل جراحی پیوند را غیرقانونی می‌دانند، با گردشگری سلامت بیشتر و بیشتر شود.

 

گردشگری سلامت را نمیتوان نادیده گرفت!

اگرچه ما به دو مورد از معایب گردشگری سلامت اشاره کردیم، اما خوب است این را نیز بدانیم که با قانونی بودن مدارک پزشکی و روند صدور ویزا، بستری شدن در بیمارستان‌های معتبر و نظارت دقیق نه تنها این موارد تا حد زیادی کاهش خواهد داشت، بلکه افراد بیشتری با کمک این صنعت می‌توانند دوباره روزهای خوب صحت و سلامت خود را بازیابند. شاید حتی اگر در دنیا مرزی نبود و افراد ضعیف‌تر به لحاظ مالی هم می‌توانستند برای درمان بیماری‌های سخت به راحتی سفر کنند، آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌هایی مانند سرطان کاهش چشم‌گیری هم داشت.

خوشبختانه ایران در زمینه گردشگری سلامت یکی از کشورهای پیشرو در آسیای غربی است و امروزه به عنوان یکی از مقاصد خوب برای بسیاری از بیماران شناخته می‌شود. از طرف دیگر با شروع به کار دهکده‌های سلامت مانند دهکده سلامت صبا مردم نیز بیشتر مراقب سلامت روان و سلامت جسم خود هستند و با نگاه علمی‌تری به گردشگری سلامت نگاه می‌کنند.

ما نیز امیدواریم زمانی چرخ سفر را ببندید که در سلامت کامل باشید، بااین‌حال اگر برای درمان بیماری یا جراحی نیاز به اخذ ویزای پزشکی شینگن (لینک به ویزای شینگن) داشتید، می‌توانید با تیم تور خارجی آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و با کارشناسان ما صحبت کنید. همچنین، برای چندروز استراحت در دهکده سلامت صبا و دوری از استرس محیط شلوغ شهری، فقط با یک تماس بچه‌های تور داخلی ما، اتاقی را در این مرکز برای شما رزرو خواهند کرد. امیدواریم همیشه در صحت کامل باشید و از گردشگری سلامت فقط برای استراحت، بازی‌درمانی، تمرینات یوگا و کسب آرامش بیشتر استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید