31

فروردین
1401

شناخت کوه های آتشفشانی ایران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 89 0

شناخت کوه های آتشفشانی در ایران ، ایران کشوری میباشد دارای جاذبه های طبیعی فوق العاده و بسیار منحصر به فرد جاذبه هایی که شاید در دنیا هم نتوان همانند آنهارا یافت کرد.در ایران کوه های بسیاری وجود دارد کوه هایی که شما میتوانید برای کوهنوردی به آنجا بروید.اما برخی از کوه های ایران آتشفشانی هستند.در این بخش از مقاله های گردشگری سایت آرامش سفر قصد داری به معرفی کوه های آتشفشانی ایران بپردازیم همراه ما باشید.

کوه سبلان

سومین کوه مرتفع ایران یکی از کوه های آتشفشانی غیرفعال میباشد.موه سبلان واقع در استان اردبیل دارای ۴۸۱۱ متر ارتفاع است.کوه سبلان دارای آب گرم های طبیعی میباشد که در طول سال گردشگران بسیاری برای استفاده از آن به این منطقه سفر میکنند.جالب است بدنید کوه سبلان را برخی از مردم بومی محل بعثت زرتشت (پیامر ایران) میدانند.

کوه سبلان

کوه دماوند

کوه دماوند نماد کشور ایران کمتر کسی در ایران وجود دارد که حداقل نامی از کوه دماوند نشنیده باشد.کوه دماوند یکی از کوه های آتشفشانی ایران میباشد.این کوه که بلندترین کوه ایران و خاورمیانه است یکی از مهمترین جاذبه ای طبیعی ایران به شمار میرود.ارتفاع کوه دماوند ۵۶۱۰ متر است.کوه دماوند طبق تقسیمات کشوری جزو جاذبه های طبیعی استان مازندران به شمار میرود.

کوه دماوند

کوه تفتان

کوهی با ارتفاع ۴۴۲۰ متر در استان سیستان و بلوچستان در جنوب کشور ایران به نام کوه تفتان.کوه تفتان یکی دیگر از کوه های مرتفع ایران میباشد که آتشفشانی است.کوه تفتان تنها کوه آتشفشانی ایران میباشد که در حال حاضر فعال بوده و هر از گاهی بخار گوگرد از دهانه آن خارج میشود.جالب است بدانید به کوه تفتان کوه چهل تن نیز میگویند.

کوه تفتان

کوه سهند

کوه سهند یکی از کوه های آتشفشانی ایران میباشد که منحصر به فرد بوده و بسیار زیباست.این کوه که در دامنه خود بسیار سرسبز بوده و در منطقه ای محبوب برای مردم میباشد دارای ارتفاع ۳۷۰۷ متر است.کوه سهند در استان آذربایجان غربی واقع میباشد.این کوه به قدری زیباست که به عروس کوه های ایران مشهور میباشد.در این کوه گونه های متنوع گیاهی یافت میشود.

کوه سهند

کوه شهسواران

یکی دیگر از کوه های جنوب ایران در نزدیکی شهر خاش واقع میباشد.کوه شهسواران یک کوه آتشفشانی میباشد که آخرین بار ۱۲ سال پیش فوران کرد اما هم اکنون آتش فشان این کوه غیرفعال میباشد.جالب است بدانید در این منطقه هر از گاهی زمین لرزه هایی رخ میدهد که گفته میشود به دلیل آتش فشان این کوه میباشد.

کوه شهسواران

کوه بزمان

سومین کوهی که در جنوب ایران واقع است و کوهی آتشفشانی میباشد در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.این کوه دارای ۳۴۹۷ متر ارتفاع میباشد.کوه بزمان از سمت غرب به رشته کوه های بارز در استان کرمان متصل میباشد.

کوه بزمان

کوه قلعه حسن

جوانترین کوه آتشفشانی ایران در استان کرمان قرار دارد.کوهی زیبا که به نام کوه قلعه حسن مشهور است.دلیل این نام گذاری وجود روستایی در دامنه این کوه به نام روستای قلعه حسن میباشد.

کوه قلعه حسن

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید