اقامت خود را رزرو کنید
28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان

وبلاگ

قوانین و دانستنی های سفر با اتوبوس

قوانین و دانستنی های سفر با اتوبوس

سفر با اتوبوس جزو پردرخواست ترین روشهای سفری در ایران میباشد. سالانه مسافران زیادی بین شهرهای ایران با اتوبوس جابه‌جا میشود که این نشان از اهمیت سفر با اتوبوس را بازگو میکند. اگر قصد دارید با اتوبوس به مسافرت بروید و مایل هستید قوانین و سفر با اتوبوس را بدانید بهتر است این مطلب آرامش سفر تا انتها بخوانید تا با این قوانین آشنا شوید. همانطور که میدانید اکثر شهرهای ایران دارای پایانه مسافربری اتوبوس میباشند، چه بسا در شهرهای کوچک هم این پایانه ها وجود دارد. لازم است بدانید که بیشترین درخواست سفر با اتوبوس به سمت پایتخت ایران یعنی تهران میباشد و روزانه هزاران مسافرت از شهرهای دیگر وارد تهران میشوند و همینطور مسافران زیادی از تهران خارج شده و به سمت شهرستان های خود رهسپار میشوند.

سفر با اتوبوس

قیمت بلیط اتوبوس

یکی از سوالات رایج و مهمی که همیشه پرسیده میشود قیمت بلیط اتوبوس در ایران میباشد. باید بدانید که تمامی مسیرها دارای قیمت مشخص بوده و هیچ اتوبوسی حق اینکه مبلغی بیشتر از قیمت مشخص از مسافرین بگیرد را ندارد. ( البته برخی از اتوبوس ها به دلیل اینکه صندلی خالی دارند و برای جذب مسافر قیمت را کاهش میدهند که به نوعی خالی به سمت مقصد مورد نظر حرکت نکنند که این مورد مشکلی ندارد.) برای جویا شدن قیمت بلیط اتوبوس میتوانید از سایت های فروش بلیط همانند سایت علی بابا و ۷۲۴ قیمت دقیق بلیط هارا جویا شوید.شما برای این کار وارد این سایت ها شده و مبدا و مقصد خود را مشخص نمایید تا قیمت بلیط را مشاهده کنید.

لازم است بدانید سه مدل اتوبوس در ایران وجود دارد که قیمت هر سه باهم فرق میکند. بهترین اتوبوس های ایران، اتوبوس های VIP تخت شو ۲۱ نفره میباشند که بالاترین قیمت بلیط ها مربوط به این اتوبوس هاست. سری بعدی اتوبوسهای کلاسیک میباشد که چینش صندلی ها همانند اتوبوس VIP است ولی فاصله صندلی ها با یکدیگر کمتر بوده و دو ردیف صندلی بیشتر در این اتوبوس ها کار شده است. و ارزانترین بلیط های اتوبوس در ایران در اختیار اتوبوس های معمولی ۴۴ نفره میباشد. لازم به ذکر است که اتوبوس های ۴۴ نفره خود شامل چند مدل است و برای مثال اتوبوس های اسکانیا مارال از بهترین اتوبوس های ۴۴ نفره ایران میباشد و دارای کیفیت بسیار بالایی است که قیمت بلیط این اتوبوس ها با اتوبوس های قدیمی یکی میباشد که شما باید هنگام خرید بلیط نوع اتوبوس را جویا شوید بهترین انتخاب را داشته باشید.

قیمت بلیط اتوبوس تهران به اصفهان وی آی پی : ۵۷/۰۰۰ تومان

قیمت بلیط اتوبوس تهران به اصفهان کلاسیک : ۴۶/۰۰۰ تومان

قیمت بلیط اتوبوس تهران به اصفهان ۴۴ نفره : ۳۷/۰۰۰ تومان

سفر با اتوبوس

بیمه مسافرین در اتوبوس

چند نکته مهم در مورد بیمه مسافرین برای سفر با اتوبوس را باید بدانید. اگر شما به صورت اینترنتی و از پایانه بلیط رسمی خریداری نمایید شمال بیمه خواهید شد و البته وسایل شما نیز بیمه میشود. اما اگر بین راهی و یا جلو درب ترمینال سوار شوید و بلیط برای شما صادر نشود شما شامل بیمه نمیشوید و رسما اسم شما در بین مسافرین حاضر در اتوبوس نخواهد بود. پس سعی کنید تا حد امکان از پایانه و تعاونی بلیط را خریداری نمایید.

میزان حمل بار مجاز در اتوبوس

متاسفانه این امر در ایران خیلی مورد توجه نمیباشد و عموما رانندگان اتوبوس طبق سلیقه بابت بار هزینه ای را از مسافرین دریافت میکنند که غیرقانونی میباشد. به صورت قانونی هر مسافر میتوانید ۲۰ کیلوگرم بار همراه خود داشته باشد ولی باید به این نکته توجه شود اگر حجم بار شما زیاد بوده یعنی فضای زیادی را اشغال میکند شامل هزنیه بوده و رانندگان میتوانند هزینه ای را دریافت کنند. اما اگر فضای زیادی را اشغال نکند هیچ هزینه ای نباید بابت بار از شما دریافت شود. در بیشتر پایانه های تهران که به این مورد توجه میشود و بار مسافر برسی شده و نسبت به حجم بار رایگان بودن و یا هزینه دار بودن آن مشخص میشود.

قوانین سفر با اتوبوس

وسایل ممنوع در اتوبوس

شاید همانند سفر با هواپیما وسایل شما توسط مسئولین برسی نشود اما خود مسافر باید اهمیت دهد تا مواردی که حضور آن در اتوبوس ممنوع میباشد همراه خود حمل نکند.برای مثال آوردن حیوانات در اتوبوس ممنوع میباشد. برای این مورد اکثر رانندگان و مسافرین با رد و بدل کردن مبلغی حیوانات آنهارا در جعبه بغل اتوبوس میگذارند و حمل میکنند که طبق قانون کاملا غیرقانونی میباشد. همچنین وسایل خطرناکی همانند مواد منفجره، مواد اسیدی، انواع سلاح های سرد و گرم و یا مواد آتش زا را به اتوبوس ببرند.

توقت برای نماز واجب است

نکته ای را که باید به آن اهمیت ویژه ای بدهید این میباشد که تمامی اتوبوس های مسافربری در ایران باید در هنگام اذان و برپایی نماز در اولین استراحتگاه بین راهی توقت نمایند تا مسافرین هم استراحت کنند و هم نماز خود را بخوانند. در صورتی که اتوبوسی از این امر خودداری کرد میتوانید با پلیس را نزدیک هماهنگ کنید و این موضوع را به آنها گزارش دهید تا برسی شود. همچنین بلند کردن صدای موزیک توسط رانندگان، یا روشن گذاشتن چراغ های داخل ماشین در شب، و همچنین رانندگی نادرست و تخلف های بیمورد را حتما گزارش دهید تا خطری شمارا تهدید نکند.

برگذار کننده خاص‌ترین تورهای داخلی و خارجی

arameshsafar

نظر (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان