01

اردیبهشت
1401

توریستی ترین روستاهای شمال ایران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 21 0

خطۀ شمالی ایران با روستاهایی بکر و طبیعتی سرسبز در همۀ روزهای سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی، کوهنوردان و طبیعتگردان است. از ارتفاعات البزر شرقی، تا بلندترین قلۀ ایران دماوند تا کوه‌های تالش در غرب گیلان همگی به عنوان مقاصد زیبای سفرهای شمال کشور شناخته می‌شوند. حالا اگر قصد سفرهایی متفاوت به طبیعت بکر شمالی را دارید، ما می‌خواهیم دیدنی‌ترین و توریستی ترین روستاهای شمال ایران را به شما معرفی کنیم. پس برای برنامه‌ریزی سفری خاص و خاطره‌انگیز با ما همراه شوید.

روستای ماسوله

روستای ماسوله

در میان توریستی ترین روستاهای شمال ایران نام روستای ماسوله گیلان همیشه به چشم می‌خورد. ماسوله یکی از معروف‌ترین و در عین حال زیباترین روستاها و مناطق گردشگری گیلان است که در ۶۰ کیلومتری رشت و حدود ۲۰ کیلومتری شهرستان فومن واقع شده و معماری پلکانی دارد. جالب است بدانید که ساخت‌وساز خانه‌های پلکانی ماسوله به حدی مشهور است که تمامی روستاهای پلکانی ایران از جمله کنگ و خرو در خراسان یا پالنگان و اورامان در کردستان (لینک شود به توریستی ترین روستاهای ایران بخش ۱) به ماسوله تشبیه می شوند.

بهترین زمان سفر به ماسوله نیمه اول سال است زیرا به دلیل موقعیت کوهستانی آب‌وهوای این روستای مشهور در زمستان بسیار سرد است. در ضمن نگران اقامت در ماسوله هم نباشید زیرا ماسوله از دیرباز به عنوان یکی از توریستی‌ترین مقاصد گیلان برای گردشگران شناخته می‎شد، برای همین تعداد زیادی اقامتگاه بومگردی و هتل برای اقامت راحت گردشگران داخلی و خارجی دارد. یادتان باشد که در سفر به ماسوله می‌توانید علاوه بر لباس گیلکی و صنایع دستی، انواع سبزی محلی و البته کولوچه لاهیجان را به عنوان سوغاتی بخرید.

ماسال و روستاهای اطراف

 

ماسال و روستاهای اطراف

ماسال از توریستی ترین مناطق گیلان با ۴ دهستان در میان ارتفاعات و کوه‌های تالش است که طبیعتی سرسبز و بکر دارد. معروف‌ترین روستای ماسال ده اولسبنگاه است که در ۵۵ کیلومتری رشت و ۶۰ کیلومتری تالش واقع شده است.

اگر می‌خواهید طبیعتگردی متفاوتی را در دل جنگل‌های گیلان تجربه کنید، پیشنهاد ما به شما  روستاهای منطقه ماسال است تا در جایی که ابرها زیر پایتان است، بتوانید در دل طبیعت کمپ کرده و یا در خانه‌های بومگردی اقامت داشته باشید.

ماسال در گرم‌ترین روزهای سال دمایی بیشتر از ۲۸ درجه ندارد، ولی رطوبت هوایش در روزهای تابستانی تا ۸۰ درصد هم می‌رسد. برای همین شاید بهترین زمان سفر به ماسال و کمپ در منطقه را بتوان فروردین و اردیبهشت دانست که با چشم اندازی سرسبز و دیدنی به ارتفاعات تالش بتوانسد سفری آرام و استراحتی چند روزه را تجربه کنید.

تصویر روستای تاریخی رودخان فومن

روستای تاریخی رودخان فومن

سفرمان به توریستی ترین روستاهای شمال ایران در دل گیلان را با قلعه رودخان از توابع فومن به پایان می‌رسانیم. رودخان یکی از توریستی ترین روستاهای غرب گیلان است که عمدۀ شهرتش به دلیل وجود قلعه‌ای به همین نام از یادگارهای دوران ساسانی است. اما خوب است بدانید که علاوه بر این جاذبۀ تاریخی، روستای رودخان به دلیل سرسبزی و بکر بودن جنگل‌هایش مقصدی مناسب برای طبیعتگردی و جنگلنوردی است. اگر می‌خواهید به روستایی سفر کنید که علاوه بر زیبایی طبیعتش بتوانید از سکوت و وآرامش هم لذت ببرید، قلعه رودخان باید در لیست انتخاب‌هایتان باشد.

فیلبند

روستای فیلبند مازندران

روستای فیلبند یا همان بام مازندران یکی از توریستی ترین روستاهای شمال ایران و البته یکی از ده روستای برتر گردشگری کشور است که باید حتما در زندگی یک بار سری به آنجا بزنید. این روستا در منطقه چلاو واقع شده و یکی از توابع شهرستان آمل است که به دلیل ارتفاعش به عنوان بام استان مازندران شناخته می‌شود.

مسیر رسیدن به روستای فیلبند از دل جادۀ جنگلی پیچ در پیچ و مه‌‌آلود می گذرد و شما بعد از گذر از این جادۀ مه‌آلود و بی‌نهایت سرسبز و زیبا به فیلبند می‌رسید. روستای فیلبند بر فراز این جنگل دیدنی واقع شده و در این نقطه دنیایی از ابر زیر پای شماست که بهترین منظره برای کمپینگ و عکاسی است. پس در روزهای بهاری سفر به فیلبند زیبا را از دست ندهید، البته یادتان باشد که فیلبند هوای سردی دارد و از اواخر شهریور تا پاییز هوا به قدری سرد می‌شود که مردم بومی به پایین دست رفته و در زمستان کمتر کسی در روستا ساکن است.

روستای کندلوس

روستای کندلوس

سفرمان را در توریستی ترین روستاهای شمال ایران ادامه می‌دهیم تا در مازندران و جاده چالوس به نوشهر، به روستای زیبا و رویایی کندلوس برسیم.  کندلوس در بخش کجور و ۷۵ کیلومتری نوشهر واقع شده و یکی از زیباترین روستاهای شمال ایران با خانه هایی با سقف شیروانی، کوچه‌های سنگفرش شده و چشم‌انداز ارتفاعات البرز است.

شما تقریبا در همه روزهای سال البته تا قبل از برف زمستانی می‌توانید به کندلوس زیبا و دیدنی سفر کنید. این روستای دیدنی در بهار و پاییز بی‌نهایت زیباست و به دلیل معماری ویژه‌ و سقف‌های شیروانی، کوچه‌باغ‌های زیبا و زمین سنگفرش از شهرهای اروپایی در زیبایی چیزی کم ندارد. پس اگر اهل عکاسی در سفر هستید یا به بلاگینگ عکاسی علاقه دارید، کندلوس از آن روستاهای توریستی مازندران است که باید حتما سری به آن بزنید.

روستای جواهرده رامسر

روستای جواهرده رامسر

یکی دیگر از توریستی ترین روستاهای شمال ایران در مازندران، روستای زیبای جواهر ده در نزدیکی رامسر است که تنها ۲۹ کیلومتر با این شهر فاصله دارد. طبیعت زیبا، جنگل‌های بکر و سرسبز، آبشارهای متعدد و پرآب همگی موجب شده تا توجه گردشگران و طبیعتگردان بسیاری به جواهر ده جلب شود به طوری که امروزه به این روستای دیدنی، لقب نگین گردشگری رامسر را داده‌اند.

البته جذابیت سفر به جواهرده فقط شامل روستا نیست، بلکه شتمل جاده جنگلی آن هم می‌شود. شما برای رسیدن به جواهرده باید از جاده‌ای در میان انبوه درختان سربه‌فلک کشیدۀ البرز مرکزی رد شده و به این روستای خوش آب‌وهوا برسید. بهترین زمان سفر به جواهر ده با توجه به رطوبت بالای منطقه فصل بهار است. پس برای سفرهای اردیبهشتی حتما این روستای زیبا، سرسبز و دیدنی را نیز در برنامه داشته باشید.

آلاشت و سوادکوه

آلاشت و سوادکوه

آخرین مقصد ما در سفر به توریستی ترین روستاهای شمال ایران به شرق مازندران و مناطق آلاشت و سواد کوه می‌رسد. آلاشت و سوادکوه شامل روستاها و شهرهای متعددی می‌شود و سد لفور نیز در همین منطقه واقع شده است. جنگل‌های سرسبز البرز شرقی، آب و هوای مطلوب، آبشارهای زیبا و پرآب از جمله آبشار گزو و خانه‌های روستایی گرم و مهمان نواز برای پذیرایی از گردشگران همگی از دلایل شهرت مناطق آلاشت و سوادکوه است. پس اگر زمانی برنامه طبیعتگردی و سفر به شرق مازندران را داشتید، یادتان باشد به شهر شیرگاه که رسیدید، زیباترین روستاهای سوادکوه منتظر شماست!

همراهی با تورهای توریستی ترین روستاهای شمال ایران

شمال زیبای کشورمان ایران میزبان روستاهای زیبا، سواحل بکر و طبیعتی سرسبز است که می‌تواند موجب رضایت هر سلیقه‌ای باشد. از مناطق کم ارتفاع ساحلی تا ارتفاعات بالای البرز در شمال کشور دنیایی از زیبایی‌ها منتظر شماست. پس برای سفر به توریستی ترین روستاهای شمال ایران همراهمان باشید و سفرهایی خاص را تجربه کنید.

شا می‌توانید برای برنامه‌ریزی سفر، رزرو بلیط رفت و برگشت، رزرو اقامتگاه بومگردی یا هتل محل اقات با تیم کارشناسان تورهای داخلی ما تماس بگیرید و برای سفری متفاوت‌تر و البته خاطره‌انگیزتر از هر وقت دیگر برنامه‌ریزی کنید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید