31

فروردین
1401

جاذبه های گردشگری قم

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 19 0

قم شهری زیبا یکی از محبوبترین شهرهای مذهبی ایران میباشد.گردشگران و زائران زیادی سالانه به شهر قم و یا با تور قم به این شهر زیبا سفر میکنند.قم شهری در فاصله ۱۲۵ کیلومتری تهران قرار دارد.شهری که وجود حرم حضرت معصومه (س) دلیل محکمی بر حضور گردشگران و زائران به این شهر میباشد.در این بخش از مقاله های گردشگری سایت آرامش سفر قصد داریم سفری داشته باشیم به شهر قم و جاذبه های گردشگری و زیارتگاه ای این شهر زیبا همراه ما در این مقاله جذاب باشید.

حرم حضرت معمومه

قطعا و بی شک همه مردم قم را با حرم حضرت معمومه میشناسند.این حرم با برکت در مرکزیت شهر قم قرار دارد و شلوغترین مکان در شهر قم میباشد.در اطراف حرم حضرت معمومه تمامی امکانات رفاهی شامل اقامتگاه و هتل رستوران و ایستگاه های تاکسی قرار دارد که به راهی گردشگران و زائران بتوانند چندین ساعت و چند روزی را در این محل اقامت داشته باشند.حرم حضرت معمومه در قم از طرف‌ شمال‌ به‌ میدان‌ آستانه‌،  از شرق‌ به‌ خیابان‌ آیت‌ الله مرعشى نجفى و از جنوب‌ به‌ مسجد اعظم‌ و خیابان‌ موزه ‌و از طرف‌ غرب‌ به‌ مدرسه‌ فیضیه‌ منتهى مى‌شود.

حرم حضرت معصومه

مسجد جمکران

بعد از حرم حضرت معمومه دیگر مکانی که محبوب زائران شهر قم میباشد مسجد نورانی جمکران است.این مسجد امروزه به نام مسجد جمکران شهرت یافته در گذشته به نام‌های مسجد صاحب الزمان و مسجد حسن بن مثله جمکرانی نامیده می‌شده‌است.اگر قصد رفتن به سمت مسجد جمکران را دارد این را بدانید تاکسی هایی در نزدیکی حرم حضرت معصومه قرار دارند که شمارا به راحتی به مسجد جمکران منتقل میکنند.این مسجد به دستور حضرت امام زمان ( عج ) در سال ۳۷۳ هجری توسط توسط شیخ عفیف و صالح حسن بن مثله جمکرانی احداث شده‌است.

مسجد جمکران

خانه زند در قم

به جز حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران که گل سر سبد جاذبه ای قم میباشد این شهر دارای جاذبه های گردشگری دیگری میباشد.خانه زند دیگر جاذبه گردشگری قم است. خانه حاج علی خان زند در مرکز بافت قدیمی شهر قم در دل محله ای تاریخی به نام چهار مردان یا گذرقلعه قرار گرفته است.خانه زند سه قسمت اصلی دارد. شاه نشین تابستانی با بادگیر منفرد که به زیرزمین راه دارد و در جبهه شرقی واقع شده است . شاه نشین زمستانی که فضای بیشتری را در بر می گیرد و در جبهه شمال واقع شده و بخش سوم، مخصوص خدمه که در جبهه غربی جای دارد . با گشت و گذار در این خانه قدیمی با سبک زندگی مردم قم و آداب و رسوم آنها از نزدیک آشنا خواهید شد.

خانه زند قم

حمام عشقعلی قم

حمام عشقعلی قم یکی از جاذبه های گردشگری قم میباشد که مربوط به دوران قاجار است.این حمام که به عنوان اثر ملی ثبت هم شده است به دلیل بی توجهی چندین بار رو به تخریب رفت که با تلاش مسئولین بازسازی شد و هم اکنون قابل استفاده نیز میباشد.

حمام عشقعلی قم

بازار قم

یک بازار و بنای تاریخی و قدیمی در شهر قم بازاری نزدیک به حرم حضرت معمصومه (س) که مربوط به دوران قاجار است. این تیمچه بزرگترین سقف ضربی ایران به شمار می‌آید..جالب است بدانید این بازار ثبت ملی شده است.

بازار قم

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید