شناخت تاج محل هند ، تاج محل یکی از عجایب هفتگانه دنیا میباشد که گردشگران تور هند میتوانند از این بنای فوق العاده دیدن نمایند و لذت ببرند.تاج محل نماد عشق و عاشقی یکی از زیباترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری در هند میباشد.این بنا به قدری معروف است که نه تنها در هند بلکه در سرتاسر دنیا معروف بوده و جزو عجایب هفتگانه جهان به شما میرود.در این مقاله گردشگری جدید سایت آرامش سفر ماندگار قصد داریم تا در مورد معرفی تاج محل هند با شما صحبت کنیم و سفری داشته باشیم به این مکان زیبا همراه ما در ادامه این مطلب باشید.

تاریخچه ساخت تاج محل

تاج محل هند بر اساس قولی میان پادشاه و ملکه مغولی سالیان دور هند شکل گرفت.شاه جهان پادشاه آن زمان که عشقی آتشین با همسرش داشت طبق درخواست همسرش مبنی بر اینکه پس از مرگ او هرگز ازدواج نکند و برای او مقبره ای بزرگ بسازد بنا شد.بر همین قول در سال ۱۶۲۳ بعد از فوت ملکه شاه جهان دستور داد تا مقبره ای عظیم و با معماری منحصر به فرد ساخته شود تا در دنیا نمونه باشد.

تاج محل هند

معماری تاج محل هند

وسعت تاج محل ۱۷ هکتار بوده و شامل بخش هایی زیادی چون مقبره، مسجد، مهمانخانه و چهار باغ و موزه میباشد.مدت زمان ساخت این بنای زیا ۲۲ سال بوده و زیر نظر یکی از معروف ترین معماران ایرانی زمان و با سبک بی نظیر ایرانی-اسلامی بنا شده است.

معماری تاج محل به سبب دقت بالا، تقارن بی نظیر و خصوصا وجود مرمر سپید، به قدری چشمگیر است که باعث شده این مقبره باشکوه در سال ۲۰۰۷ در میان لیست عجایب هفتگانه‌ جدید جهان جای بگیرد.برای انتخاب هفتگانه جهان بین ۶۰ میلیون نفر از مردم نظرسنجی برگزار شد که تاج محل توانست جزو هفتگانه دنیا باشد.

امروزه گردشگران بسیار زیادی برای بازدید از این بنای زیبا پا به شهر آگرا هند میروند که تعداد آن ها به بیش از هفت میلیون نفر در سال می رسدجالب است بدانید که مجموعه تاج محل در سال ۱۹۸۳ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در سال ۲۰۱۶ نیز در لیست برترین جاذبه های گردشگری آسیا قرار گرفته است

معرفی تاج محل

شناخت بنای تاج محل هند

در ادامه معرفی تاج محل هند به شناخت این بنای زیبا خواهیم پرداخت. این مقبره زیبا مرمری سفید رنگ بزرگی میباشد که شامل یک ساختمان متقارن با یک ایوان و گنبد و گلدسته‌ها است. بهترین و زیباترین ویژگی این مقبره گنبد مرمری و زیبای آن است که حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد و اغلب گنبد پیازی نامیده می‌شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد تاج محل مربوط به تغییر رنگ این بنا میباشد،به نوعی که در طول روز رنگ آن به چند نوع دیگر تغییر میکند. به طور مثال می‌توان هنگام صبح بنا را به رنگ صورتی، عصر به رنگ سفید شیری و شب به رنگ طلایی مشاهده کرد.

قرینه زیبا در تاج محل که در دو طرف بنا نیز دو بنای کوچک‌تر در حالت قرینه قرار دارد. در سمت غرب یک مسجد به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز با سه گنبد و در سمت شرقی بنایی قرار دارد که زمانی مهمانسرا بود.

تاج محل

بازسازی تاج محل

در طول زمان تاج محل بارها مورد حمله قرار گرفت و خرابی هایی را هم به صورت طبیعی به آن وارد شد که از زیبایی های آن کسر کرد. در اواخر قرن نوزدهم نایب السلطنه بریتانیایی به نام لرد کرزن، دستور داد تا پروژه بازسازی عظیمی را در تاج محل آغاز کنند که در نهایت در سال ۱۹۰۸ به اتمام رسید.

باغ تاج محل هند

شاید در اولین سرچ شما بیش از اینکه یک بنای زیبا را مشاهده کنید یک باغ فوق العاده زیباتر را مشاهده کنید.باغی عظیم و منحصر به فرد که تاج محل در مرکزیت آن قرار دارد.باغی ۲۵۰ هزار متر مربعی آن است که بر اساس چهارباغ ایرانی و به شکل متقارن بنا شده و انواعی از گل ها و درختان در آن دیده می شود.

تاج محل

موزه تاج محل هند

با توجه با اینکه تاج محل خود شامل چندین بخش و مجموعه میباشد یکی از این بخش های موزه تاج محل میباشد.موزه ای نسبتا کوچک اما زیبا که موبوط به آثار مینیاتوری دوران مغول آن زمان میباشد و بازدیدکنندگان زیادی را هم دارد.جدا از نقاشی شما شاهد ظروف و کالاهای قدیمی آن دوران در این موزه خواهید بود.