01

اردیبهشت
1401

شناخت توریستی ترین روستاهای ایران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 22 0

ایران کشوری چهار فصل است و شهرهای بسیار زیبایی برای سفر دارد، اما تا به حال به این فکر کردید که روستاهای دیدنی و تاریخی هم در گوشه و کنار کشورمان به چشم می خورد که با طبیعت زیبایش نباید سفر به آن ها را از دست داد؟

علاوه بر شمال کشور، غرب ایران نیز میزبان روستاهایی بسیار زیبا و دیدنی است. پس اگر می‌خواهید سفری خاص‌تر از همیشه را تجربه کنید، برای سفر به توریستی ترین روستاهای ایران با ما همراه باشید تا خاطراتی متفاوت‌تر از همیشه را تجربه کنید.

روستای ابیانه

روستای ابیانه

ابیانه یکی از زیباترین و توریستی ترین روستاهای ایران در استان اصفهان که به روستای سرخ معروف است و قدمتی کهن در تاریخ ایران دارد. اگرچه از زمان دقیق سکونت در ابیانه و مناطق اطرافش اطلاعی در دست نیست، ولی بسیاری از روایت‌ها قدمت تاریخ ابیانه را از عصر سلجوقی نشان می‌دهد.

ابیانه زیبا تنها ۸۸ کیلومتر با کاشان و ۴۲ کیلومتر با نطنز فاصله دارد و معماری ساختمان‌های سرخ رنگش این روستای زیبا و دیدنی را در گردشگری روستایی ایران حسابی معروف کرده است. ابیانه سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است و علاوه بر معماری خانه‌های سرخ رنگش، در فرهنگ پوشاک نیز شهرتی جهانی دارد، زیرا مردم این روستا هنوز همان پوشاک قدیمی و کهن خود را پوشیده و علاقه‌ای به لباس‌‌های جدید ندارند. برای همین یکی از معروف‌ترین سوغات‌های ابیانه روسری های بزرگ زنانه روستاست که با گل‌های رنگارنگ تزئین شده است.

گردشگران در بدو رسیدن به ابیانه روستایی زیبا با ساختمان‌های سرخ رنگ و کوچه‌های سنگفرش را می‌بینند که مملو از مغازه‌های سوغاتی ریز و درشت است. شما می‌توانید تمام روستا را در سفری یک روزه ببینید و یا در اقامتگاه‌های بومگردی ابیانه چند شب اقامت داشته باشید. بهترین زمان سفر به ابیانه را باید نیمه اول سال به ویژه فروردین و اردیبهشت زیبا دانست زیرا طبیعت این ناحیه زیبایی قابل تحسینی در روزهای بهاری دارد.

روستای پالنگان

روستای پالنگان

پالنگان یکی از زیباترین و توریستی ترین روستاهای ایران در استان کردستان و منطقه کامیاران است که ۷۰ کیلومتر با مرکز استان یعنی شهر سنندج فاصله دارد. روستای پالنگان در حالی میزبان گردشگران داخلی و خارجی است که علاوه بر معماری پلکانی، به دلیل سنت‌های برگزاری جشن نوروزش در هفته اول اسفند ماه شهرتی جهانی دارد.

جشن نوروز پالنگان معروف‌ترین میراث این روستای زیبای پلکانی است که در هفته اول اسفند ماه با سنت آتش افروزی برگزار می‌شود و همین موجب شده بسیاری از گردشگران برای تماشای این جشن باستانی به پالنگان سفر کنند. جشن نوروز پالنگان همراه با برافروختن آتش، رقص و شادی همراه است و از همه روستاهای اطراف مردم با لباس‌های کوردی خود را به پالنگان می‌رسانند تا در این پایکوبی شرکت کنند.

با توجه به منطقه کوهستانی پالنگان بهترین زمان سفر به این روستای زیبا را باید بهار و تابستان دانست. سوغاتی پالنگان زیبا و دیدنی را باید انواع دوغ و میوه‌های تابستانی مثل هلو، زردآلو و انجیر دانست. با وجود این میوه‌های تابستانی خوشمزه و طبیعت بکر دامنه‌های زاگرس، در روزهای گرم سال سفر به پالنگان را از دست ندهید.

روستای اورامان 

روستای اورامان

اورامان زیباترین روستای کردستان و بدو شک نگین گردشگری روستایی این ناحیه است که با وجود دریاچه‌ای به نام زریوار زیبایی‌هایش کامل شده است. روستای زیبای اورامان از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی ایران است  و بر اساس شواهد باستان‌شناسی اولین ساکنان این ناحیه در دوران مس پایشان به این منطقه رسید.

اورامان از روستاهای پلکانی ایران است و در منطقه‌ای مرتفع واقع شده، برای همین بهترین زمان سفر به این روستای زیبا را باید روزهای گرم نیمه اول سال دانست. اورامان زیبا که تنها ۱۵۵ کیلومتر با سنندج فاصله دارد، به دلیل برگزاری مراسمی به نام پیر شالیار شهرتی جهانی دارد. مراسم پیر شالیار که همراه با حضور برگان کردستان و دف نوازی در خیابان‌های روستا برگزار می‌شود، در اصل بزرگداشت مقام فردی به نام پیر شالیار از شاگردان عبدالقادر گیلانی است. این مراسم که امروزه با برخی سنت‌ها و رسوم باستانی ایران تلفیق شده، توانسته توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را برای سفر به اورامان به خود جلب کند. از سوی دیگر جاده پیچ در پیچ مریوان به روستای اورامان، دریاچه زیبای زریوار و طبیعت کوهستانی منطقه چنان به زیبایی و سرسبزی این ناحیه افزوده که اورامان به بهشت سبز کردستان مشهور شده است.

روستای نگل

روستای نگل

در پایان سفر توریستی ترین روستاهای ایران در کردستان به روستای زیبای نگل می‌رسیم که با آب‌وهوای معتدل بهترین روستا برای سفرهای تابستانه است. روستای نگل طبیعتی بی‌نهایت زیبا و دیدنی دارد که قدمت آن به عصر ساسانی می‌رسد، در نتیجه اگر به نگل سفر کردید، علاوه بر طبیعت زیبا و آبشارهای پرآبش فرصت خوبی هم برای گشت‌وگذار در قلعه‌های باستانی و موزه‌هایش دارید.

روستای زیبای نگل با ۶۵ کیلومتر فاصله از سنندج یکی از توریستی ترین روستاهای ایران است که با ارتفاعات و طبیعت سرسبز و بکرش در روزهای خوش آب‌وهوای بهاری میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار است. در سفر به نگل یادتان باشد که نان خوشمزه سنتی این منطقه را حتما امتحان کنید.

روستای هجیج کرمانشاه

روستای هجیج کرمانشاه

روستای هجیج در استان کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یکی از زیباترین روستاهای توریستی ایران با معماری پلکانی است. زیبایی طبیعت و معماری جالب توجه روستای هجیج به حدی جالب توجه است که ما همیشه پیشنهاد می‌دهیم اگر قصد سفر به غرب کشور و طبیعتگردی را دارید، روستای هجیج باید یکی از انتخاب‌هایتان باشد.

روستای زیبای هجیج ۱۲ کیلومتر با کرمانشاه و ۳۴ کیلومتر با شهرستان پاوه فاصله دارد. سوغاتی سفر به هجیج را باید نان سنتی هجیج و کباب خوش‌طعم این ناحیه دانست. البته یادتان باشد که هجیج در ارتفاعات زاگرس اقع شده و زمستان‌های بسیار سردی دارد، پس حتما در بهار و تابستان سری به این روستای زیبا بزنید و از آرامش طبیعت زیبایش بهرمند شوید.

 روستای کندوان

روستای کندوان

با رسیدن به آذربایجان زیبا باید سری به کندوان شگفت‌انگیز بزنیم که بدون شک یکی از توریستی ترین روستاهای ایران است. کندوان روستایی صخره‌ای از توابع شهرستان اسکو در نزدیکی تبریز است که به دلیل خانه‌های صخره ای که در دل کوه کنده شده، به شهرتی جهانی رسیده است. در واقع میتوان گفت که این معماری تنها در سه منطقه مسکونی در جهان، یعنی ایران و ترکیه به چشم می خورد و معروف‌ترین آن روستای صخره‌ای کاپادوکیه ترکیه است. اگرچه وسعت روستای کندوان از کاپادوکیه کمتر است، ولی در زیبایی و معماری شگفت‌انگیزش چیزی از کاپادوکیه کم ندارد.

مردم روستای کندوان به حضور گردشگران داخلی و خارجی عادت داشته و از آن‌ها با روی خوش استقبال می‌کنند. در سفر به کندوان شما می‌توانید با اقامت در هتل لاله، تنها هتل صخره‌ای ایران شبی را در این خانه‌های صخره‌ای تجربه کنید که شاید چنین اقامتی در هیچ نقطه دیگری از ایران ممکن باشد. در ضمن یادتان باشد انواع محصولات لبنی و البته سفال را از کندوان به عنوان سوغاتی بخرید و حتما در رستوران‌های کندوان دیزی خوش‌طعمی را که با گوشت تازه طبخ می‌شود، نوش جان کنید.

جالب است بدانید که اگرچه هنوز دلیل ساخت چنین خانه‌های صخره‌ای و لزوم سکونت در این منطقه صعب‌العبور از سده‌های پیش بر ما روشن نیست، اما این روستا همچنان به عنوان یکی ازمناطق مسکونی شهرستان اسکو و البته از زیباترین و توریستی ترین روستاهای ایران شناخته می‌شود.

 روستای ورکانه

روستای ورکانه

روستای ورکانه همدان در فاصله ۲۵ کیلومتری مرکز استان یعنی همدان، یکی از توریستی ترین روستاهای ایران و البته لوکیشن فیلمبرداری بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی است. قدمت روستای ورکانه به عصر صفوی می‌رسد و در چند سال اخیر با توجه به سفر  گردشگران داخلی و خارجی به این روستا، خانه‌های بومگردی مختلفی در ورکانه افتتاح شده تا اقامت راحتی را برای مردم فراهم کند.

روستای ورکانه را باید یکی از خوش آب‌وهواترین مناطق ایران در استان همدان دانست که در مجاورت رودخانه‌ای پرآب به یکی از مناطق مورد علاقه طبیعتگردان تبدیل شده است. عمدۀ شهرت ورکانه به دلیل معماری خاص و متفاوت آن است، زیرا بسیاری از خانه‌های این روستا با سنگ ساخته شده و چهره‌ای متفاوت نسبت به دیگر روستاهای ایران با خانه‌های کاهگلی دارد. در سفر به ورکانه همدان یادتان باشد، بهترین میوه‌های خوش طعم تابستانی را به عنوان سوغاتی بگیرید.

همراه با سفر به توریستی ترین روستاهای ایران

ما با توجه به نظر کاربران ایرانی و گردشگران خارجی بهترین و زیباترین روستاهای توریستی ایران را به شما معرفی کردیم. البته زیبایی روستاهای ایران به همین موراد ختم نمی‌شود و ما در مقاله‌های بعدی روستاهای توریستی شمال کشور را نیز به شما معرفی می‌کنیم تا برای سفری مطمئن و راحت بتوانید برنامه‌ریزی کنید.

یادتان باشد که برای تور اختصاصی سفر به هر کدام از این روستاها و همراهی تور لیدر مجرب با بیمه سفر، رزرو بلیط رفت و برگشت، رزرو هتل و اقامتگاه می‌توانید با تیم کارشناسان هتل و تور داخلی ما تماس بگیرید و کارهای سفرتان را به ما بسپارید. امیدواریم از سفر به این مناطق خوش آب‌وهوا و بکر ایران بی‌نهایت لذت ببرید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید