01

اردیبهشت
1401

معرفی تخت جمشید

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 40 0

شناخت و معرفی تخت جمشید ، یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری کشور ایران تحت جمشید یا پرسپولیس میباشد.تخت جمشید به نوعی نماد کشور ایران است.این بنای تاریخی و مشهور ایرانی گویایی تاریخ کهن و دیرینه ملت پارسی ایران میباشد.تخت جمشید که به یادگار از دوران هخامنشیان میباشد یکی از خیره کننده ترین جاذبه های تاریخی میاشد.این بناو شهر تاریخی که در نزدیکی شیراز قرار دارد در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است.کمتر گردشگر خارجی را میتوان مشاهده کرد که به ایران سفر کند ولی از تخت جمشید دیدن نکند.در این مقاله جدید سایت آرامش سفر قصد داریم به معرفی تخت جمشید در شیراز بپردازیم همراه ما در ادامه مطلب باشید.

شیراز یکی از توریستی ترین شهرهای ایران میباشد که سالانه گردشگران بسیار زیادی وارد این شهر تاریخی میشوند.این شهر شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی میباشد که هر کدام از آنها دلیلی مبنی بر حضور گردشگران میباشد.یکی از مشهورترین اینها تحت جمشین میباشد که حتما باید از آن دیدن نمایید.

تخت جمشید

تاریخچه تخت جمشید

قطعا نمیتوان تاریخچه این مکان فوق العاده را که دارای تاریخچه دیرینه و پرباری میباشد را در یک پارگرافت خلاصه کرد.اما به صورت کلی اطلاعاتی را در خدمت شما خواهیم گذاشت.تخت جمشید حدود ۵۱۸ سال قبل از میلاد ساخته شد.این بنا در زمان داریوش احداث گردید.مکان تخت جمشید در دامنه غربی کوه رحمت یا میترا یا مهر آغاز میباشد.

دلیل ساخت تخت جمشید وجود مکانی برای مراسمات خاص و ویژه بود که در زمان حضور پادشاهان و یا امراطورهای دیگر ملت ها در آنجا برگزار گردد.این مکان به هیچ عنوان برای کارهای سیاسی و غیره بنا نگردید.به گفته تاریخ دان ها ساخت بنای عظیم تخت جمشید بیش از ۱۲۰ سال به طول انجامید و برخی نیز بر این باورند که بیش از ۱۸۸ سال طول کشید.

این مکان چندین بار مورد حمله و حجوم دشمن قرار گرفت و بخش های زیادی از تاریخ این بنا از بین و در آتش سوخت.نکته جالب در مورد اینکه بیشتر با تاریخچه دیرینه تخت جمشید آشنا شوید وجود آثارهایی بر روی دیواره های آن حتی پس از ورود اسلام به ایران میباشد وجود دارد.

تخت جمشید

معرفی تخت جمشید

تخت جمشید این شهر تاریخی در نزدیکی شیراز و مرودشت قرار دارد.اگر به صورت دقیق تر بخواهیم بگوییم تخت جمشید در ۱۰ کیلومتر شهر مرودشت و ۷۵ کیلومتری شهر شیراز واقع میباشد.تخت جمشید در جلگه مرودشت قرار دارد جلگه ای که رود کر از شمال غربی تا جنوب شرقی آن ادامه دارد.تخت جمشید بر روی صخره ای سنگی در دامنه های کوه رحمت یا میترا ساخته شده است.

تخت جمشید

معرفی بخش های تخت جمشید

بنای تاریخی شهر شیراز تخت جمشید دارای بخش های گوناگونی میباشد که هر کدام از آنها گویایی تاریخ کهن ایران باستان میباشد.بخش هایی شامل ، پلکان ( شامل ۱۱۱ پله برای رسید به بنای تخت جمشید بر روی صخره ) ، درب فرعی ( این درب ورودی دیگر تخت جمشید میباشد ) ، دروازه همه ملل ( دروازه ای سنگی و زیبا که ورودی این بنا میباشد ) ، کاخ آپادانا ( قلب تخت جمشید کاخ آپادانا میباشد این کاخ بزرگترین بنای موجود در تخت جمشید است که دارای ستون و ۳ ایوان و ۴ برج در ۴ گوشه بیرونی تالار و یک رشته اتاق نگهبانی در جنوب را داراست ) ، کاخ تچر ( کاخ تچر یا کاخ داریوش مربوط به محل اقامت این فرد بزرگ بوده است ) ، و دیگر بخش های این مجموعه شامل « کاخ ه ، کاخ هدیش ، کاخ ج و د ، کاخ ملکه ، موزه تخت جمشید ، کاخ سه دری ، خزانه ، کاخ صد ستون ، دروازه نیمه تمام ، چاه سنگی و آرامگاه های شاهی » میباشد.

تخت جمشید

راه دسترسی و آدرس تخت جمشید

آدرس: استان فارس، شهرستان مرودشت، مجموعه تخت جمشید

ماشین شخصی: از شهر شیراز و تنها از طریق جاده می توانید به شهرستان مرودشت و مجموعه تخت جمشید برسید. طول این مسیر ۵۰ کیلومتر بوده و درمحور شیراز-اصفهان واقع شده است.

حمل و نقل عمومی: اگر ماشین شخصی ندارید می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از مسیر شیراز به مرودشت عبور کنید. این وسایل عبارتند از مینی بوس ها و تاکسی های بین شهری که در ترمینال شهید کاراندیش شیراز و ایستگاه پارک سوار مرودشت می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

تورهای گردشگری: هتل های شهر شیراز و آژانس های مسافرتی این شهر تورهایی را به مقصد آثار باستانی همچون تخت جمشید و پاسارگاد برگزار می کنند. شما می توانید با پرداخت هزینه از این برنامه ها نیز بهره ببرید.

قیمت بلیط ورودی : ۳ هزار تومان

تخت جمشید

تخت جمشید

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید