19

فروردین
1401

راهنمای اخذ ویزای سوئیس

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 28 0

سوئیس را بدون شک باید زیباترین، لوکس ترین و البته گرانترین کشور در سراسر اروپا دانست که سخت­گیری خاصی در صدور ویزا دارد ولی اگر مدارک کاملی داشته باشید، می­توانید سفری خاص و به یادماندنی را به شهرهای زیبای سوئیس تجربه کنید. این کشور  در دل اروپا و کوه­های آلپ واقع شده و بهشت قاره سبز شناخته می­شود و یکی از مقاصد لوکس و گران اروپاست. با تورهای گروهی به راحتی می­توانید به زوریخ، ژنو، لوزان و دیگر شهرهای زیبای این کشور سفر کنید.

اگر می­خواهید به سوئیس زیبا سفری رویایی و متفاوت داشته باشید، برای شروع برنامه ریزی پروسه سفر و اخذ ویزای سوئیس در ادامه با ما همراه شده و در این باره بیشتر بدانید. برای سوالهای بیشتر هم می­توانید همین حالا با تیم کارشناسان ویزای سوئیس تماس گرفته و موارد مد نظرتان را درباره اخذ ویزا و تور سوئیس بپرسید.

اخذ ویزای سوئیس

انواع ویزای سوئیس

ویزای سوئیس برای اقامت­های کوتاه مدت و بلند مدت با اهداف توریستی، تحصیلی، تجاری و پیوست به خانواده صادر می­شود و در صورت ازدواج با اتباع همین کشور هم میتوان برای اقامت سوئیس درخواست داد.

ویزای کوتاه مدت سوئیس برای اقامت­های زیر ۹۰ روز است و در زیر مجموعه ویزای C قرار گرفته، ویزای بلند مدت یا ویزای ملی نوع D هم برای اقامت بالای ۹۰ روز است. در ضمن، انواع ویزای سوئیس بر اساس تعداد دفعات مجاز برای ورود به مرزهای کشور به دو دسته سینگل (یک بار ورود) و مولتی (چند بار ورود) تقسیم می­شود. متقاضیان اگر قصد اخذ ویزای مولتی سوئیس را دارند، باید حتما مدارکی را که لزوم سفرهای مکرر به سوئیس را نشان می­دهد را به سفارت ارائه دهند.

در حال حاضر گردشگران و متقاضیان ایرانی برای اخذ ویزای سوئیس نوع C باید به شرکت واسطه VFS مراجعه کرده و مدارکشان را تحویل دهند، ولی مراجعه و ارائه مدارک برای اخذ ویزای D باید به صورت مستقیم در سفارت سوئیس باشد و ارتباطی با شرکت واسطه VFS ندارد.

ویزای توریستی سوئیس

برای سفر به شهرهای زیبایی چون لوزان، ژنو یا زوریخ، گشت و گذار در کوهستان آلپ و خرید سوغاتی­های لوکس و شکلات­های گران­قیمت باید برای ویزای توریستی سوئیس درخواست دهید که در زیر موجموعه ویزای C قرار گرفته و به صورت سینگل صادر می­شود. البته اگر اولین بار است که به سوئیس سفر می­کنید، برای اطمینان از صدور ویزا بهتر است که با تورهای گروهی به سوئیس سفر کنید.

تحویل گرفتن مدارک ویزای توریستی سوئیس بر عهده شرکت واسطه VFS است و شما به راحتی می­توانید تنها با ارسال ایمیلی که شامل اطلاعات شخصی، شماره پاسپورت، تاریخ انقضای پاسپورت، تاریخ سفر، هدف سفر و تاریخ مورد نظر برای مراجعه به VFS می­شود را برای این شرکت ایمیل کنید. بعد از دو روز کاری برای شما تائیدیه ارسال شده و می­توانید با در دست داشتن کد تائیدیه و مدارک در روز مقرر به VFS مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که هرگونه مغایرت در اطلاعات شخصی و اطلاعات پاسپورت موجب کنسلی وقت شما خواهد شد.

هزینه اخذ ویزای توریستی سوئیس ۸۰ یورو است که باید به صورت نقدی پرداخت شود. نتیجه ویزا معمولا بعد از ۱۴ روز کاری اعلام می­شود و شما برای اطمینان از برنامه­ریزی مناسب سفر می­توانید تا ۱ ماه پیش از تاریخ قطعی سفر برای رزرو وقت سفارت و ترجمه مدارک با تیم کارشناسای ویزای سوئیس ما تماس بگیرید.

در مورد هزینه سفر توریستی به سوئیس لازم است بدانید که این کشور مقصدی گران در اروپا است و برای سفری متوسط خداقل میانگین ۱۹۳ دلار آمریکا برای هر روز نیاز دارید. برای نشان دادن توانایی تامین هزینه ها لازم است که حتما تمکن مالی ۱۰۰ میلیونی به ازای هر نفر را به سفارت ارائه دهید.

اخذ ویزای سوئیس

مدارک ویزای توریستی سوئیس

درخواست ویزای توریستی سوئیس مدارکی مشابه دیگر کشورهای اروپایی داشته و تمامی این مدارک باید در دارالترجمه­های رسمی به یکی از زبان­های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه شود. متقاضیان ایرانی باید علاوه بر پاسپورتی که از ۶ ماه بیشتر اعتبار دارد، دیگر مدارک زیرا را آماده کرده و به VFS تحویل دهند:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی سوئیس به زبان انگلیسی یا فرانسوی و یا آلمانی
 • عکس با زمینه سفید که از ۶ ماه قدیمی­تر نباشد
 • تمامی پاسپورت و ویزاهای قبلی
 • ترجمه شناسنامه و دیگر مدارک شناسایی همراه با ترجمه سند ازدواج گردشگران متاهل
 • گواهی اشتغال به تحصیل دانش­آموزان و دانشجویان
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان که در سربرگ همراه مهر و امضا
 • اصل و ترجمه اسناد ملکی
 • گردش حساب ۶ ماهه، فیش حقوقی ۳ ماهه، نامه تمکن مالی با مهر و امضای بانک
 • روزنامه رسمی شرکت و آگهی تغییرات، پروانه بهره برداری، لیست پرداخت آخرین مالیات و جواز کسب برای کارفرمایان و هرگونه مدارک شغلی دیگر که وضعیت شغلی متقاضی را به سفارت نشان دهد
 • تائیدیه هتل محل اقامت و رزرو بلیط رفت و برگشت که نشان دهنده تاریخ ورود و خروج متقاضی به سوئیس باشد
 • نامه هدف از سفر Purpose of Travel که باید حتما به تاریخ سفر و هتل محل اقامت اشاره شود
 • دعوت نامه که شامل نام و آدرس کامل دعوت کننده، وضعیت اقامتی و پاسپورت و وضعیت مالی باشد

ویزای تحصیلی سوئیس

مراکز آموزشی علمی و معتبری چون دانشگاه ژنو، دانشگاه زوریخ، دانشگاه برن و دانشگاه سنت گالن با رنک بالای جهانی و شرایط تحصیل به یکی از زبان­های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی موجب شده تا بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیلات تکمیلی این کشور مرفه را انتخاب کنند.

دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در سوئیس دو سال و دوره دکتری ۵ ساله است و حتما باید همراه با ارائه مدرک زبان باشد. بعد از ارائه مدارک لازم می­توانید با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کرده و درخواست پذیرشنامه تحصیلی کنید. در صورتی هم که تحصیلات شما بدون فاند و کمک هزینه­ها باشد با توجه به نرخ بالای زندگی و تحصیل در سوئیس باید حتما تمکن مالی لازم را برای تامین شهریه دانشگاه و هزینه سه ماه اول زندگی را داشته باشید.

ویزای تحصیلی سوئیس در زیر مجموعه ویزای D صادر شده و باید متقاضی به صورت مستقیم به سفارت مراجعه کند. در ضمن دانشجو در سفارت باید آماده مصاحبه برای هدف تحصیل، برنامه فارغ­التحصیلی و تز دانشگاهی باشد تا هدف و برنامه­اش از تحصیل در سوئیس برای سفارت مشخص شود.

اخذ ویزای سوئیس

ویزای توریستی بیزینسی سوئیس

تجار و سرمایه­گذارانی که با شرکت­های سوئیسی کار کرده و یا شرکایی در این کشور دارند، متقاضیانی می­خواهند در نمایشگاه­ها و سمینارهای سوئیس حضور داشته باشند و یا برای کنفرانس مقاله ارائه دهند، با ویزای توریستی بیزینسی سوئیس می­توانند به این کشور سفر کنند. برای همین مهم باید حتما دعوتنامه معتبری داشته باشید که به روابط کاری یا تجاری طرفین اشاره داشته و به نحوه تامین هزینه های سفر و مدت اقامت متقاضی در سوئیس اشاره کند. همچنین متقاضی در فرم درخواست ویزا نیز باید حتما گزینه بیزینس را انتخاب کنید.

بخاطر داشته باشید که برای ویزای توریستی بیزینسی درخواست اول معمولا همراه با صدور ویزای سینگل است و اگر دعوتنامه بعدی به گسترش روابط کاری و یا لزوم سفرهای مکرر اشاره کند، می­توانید درخواست ویزای مولتی هم بدهید. ویزای مولتی سوئیس با دعوتنامه تجاری معمولا به صورت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله صادر می­شود.

ریجکت ویزای سوئیس

همانطور که پیشتر هم گفتیم سوئیس یکی از کشورهای سخت گیر در صدور ویزا است، در نتیجه اگر آفیسر نسبت به مواردی چون مناسب نبودن منابع مالی برای سفر به سوئیس، مشخص نبودن هتل محل اقامت مطمئن نباشد و یا در مورد بازگشت متقاضی به کشور شک کند، ممکن است درخواست ویزا را ریجکت کند.

در صورت ریجکت شدن ویزای سوئیس، سفارت نامه­ای را که ده بند دارد به عنوان نامه ریجکتی به شما می­دهد و در این شرایط بر اساس قوانین اتحادیه اروپا این حق را خواهید داشت تا نسبت به ریجکتی ویزا اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر دهید. برای درخواست تجدید نظر لازم است نامه ای را بر اساس فرمت اتحادیه اروپا نوشته و همراه با مدارک تکمیلی به سفارت سوئیس ارائه دهید. بخاطر داشته باشید که مدارک تکمیلی ارائه شده باید در رابطه با دلایل ریجکتی یا به نوعی اصلاح موارد ریجکتی باشد و حتما در زمان مقرر به سفارت ارسال شود. متقاضیان ویزا و گردشگران تنها ۴ هفته بعد از زمان دریافت نامه ریجکتی ویزای سوئیس فرصت اعتراض و درخواست تجدید نظر دارند.

در صورتی که مدارک شما کامل باشد و بتوانید تمکن مالی خوبی به سفارت ارائه دهید، صدور ویزای شما تقریبا تضمین شده است. با این حال ثبت نام تورهای گروهی سوئیس هم برای گردشگرانی که تا به حال سفر به اروپا نداشته­اند، توصیه می­شود. بر همین مبنا، برای اطمینان از روند صدور ویزا و برنامه­ریزی مناسب کارهای سفر می­توانید با تیم کارشناسان ویزای سوئیس تماس گرفته و روند کارها را با اطمینان ما بسپارید. ما در زمینه برنامه ریزی سفر، ترجمه مدارک ضروری، نگارش نامه­ها و رزرو وقت سفارت از ابتدای راه تا زمان سفر و دریافت ویزا کنارتان هستیم تا با برای سفری به سوئیس در دل اروپای زیبا آماده شوید.

20 / 100

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید