19

فروردین
1401

راهنمای اخذ ویزای سوئد

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 19 0

بدون شک سوئد را باید یکی از مرفه ترین کشورهای جهان در شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی دانست که علی رغم آب و هوای سرد و زمستان های پر برفش همچنان در بین متقاضیان و گردشگران ایرانی بسیار محبوب است. اگر می خواهید برای سفر به سوئد برنامه ریزی کنید، لازم نیست نگران باشید! تنها کافیست هدف از سفر و مدارک لازم اخذ ویزای سوئد را آماده کرده و با ما تماس بگیرید. تیم مشاوران ویزای ما در تمامی مراحل به شما مشاوره داده و تا زمان اخذ ویزای سوئد کنار شما خواهند بود. در ادامه هم می خواهیم کمی درباره روند سفر به سوئد و اخذ ویزای این کشور با هم صحبت کنیم.

ویزای سوئد

دولت سوئد برای ایرانیان چه ویزاهایی صادر می کند؟

دولت پادشاهی سوئد برای تمام گردشگران و متقاضیانی که قصد سفر به سوئد زیبا و دوست داشتنی را دارند با اهداف توریستی، تجاری، تحصیلی و کاری ویزا صادر کرده که بر اساس تعداد روزهای اقامت به دو دسته ویزای نوع C برای اقامت های ۹۰ روزه و ویزای D برای اقامت های بیشتر از ۹۰ روز تقسیم می شود. بر همین اساس تمامی گردشگران مجاز هستند تا بر اساس هدف و نوع سفرشان یکی از ویزاهای فوق را به صورت سینگل (یک بار ورود) و مولتی ( چند بار ورود) درخواست دهند.

برای اخذ ویزای سوئد دعوتنامه تاثیر بسیار زیادی دارد و اگر دوستان یا اعضای خانواده شما ساکن سوئد هستند و می توانند به شما دعوتنامه ای معتبر ارائه داده، که در آن تعهد دهند متقاضی با اتمام ویزا خاک سوئد واتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد، میتوان نسبت به صدور ویزای سوئد مطمئن بود.

ویزای توریستی سوئد

ویزای توریستی سوئد با هدف گردش در شهرهای زیبا و تاریخی استکهلم، گوتنبرگ، اپسالا و مالمو صادر می شود. بر اساس آب و هوایی که سوئد دارد بهتر است که اواخر بهار و یا برای تابستان ویزای توریستی را درخواست دهید، زیرا معمولا این ویزا در زمستان درخواست نشده و تنها به سفرها و ماموریت های کاری، سفرهای بیزینسی و ویزای پیوست به خانواده محدود می شود.

در صورت کامل بودن مدارک نیازی به نگرانی نیست، زیرا ویزای سوئد برای ایرانیان در صورت داشتن مدارک صادر شده و شما می­توانید سفر به یکی از مرفه ترین کشورهای جهان را تجربه کنید. با ویزای شینگن سوئد باید از طریق یکی از فرودگاه های این کشور وارد اتحادیه اروپا شوید و البته می توانید آزادانه به تمام کشورهای شینگن نیز سفر کنید. معمولا صدور این ویزا توسط سفارت سوئد به ۱۴ روز کاری زمان نیاز دارد و بهترین زمان برای رزرو وقت و مراجعه به سفارت دو ماه قبل از سفر است.

به عنوان نکته آخر این مهم را هم بخاطر داشته باشید که تمامی مراحل تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی سوئد آنلاین بوده و بعد از تکمیل فرم می توانید وقت خود را رزرو کنید. برای این منظور جدولی به شما نمایش داده می شود که ساعت و تاریخ مراجعه را می توانید در آن انتخاب کنید. با تکمیل فرم و مشخص شدن ساعت مراجعه باید هزینه ۸۰ یورو به ازای هر نفر را به صورت آنلاین پرداخت کرده و رسید آن را در روز مراجعه به سفارت همراه داشته باشید.

دریافت ویزای سوئد

مدارک لازم ویزای توریستی سوئد

توجه داشته باشید که تمامی مدارک متقاضی برای اخذ ویزای توریستی سوئد باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و اصل مدارک باید حتما همراه ترجمه ضمیمه شود. مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی سوئد علاوه بر پاسپورت با بیش از ۶ ماه اعتبار شامل مدارک زیر است:

 • تکمیل آنلاین فرم درخواست ویزا همراه با رسید پرداخت هزینه سفارت
 • عکس با زمینه سفید که از ۶ ماه قدیمی تر نباشد
 • اسناد ملکی (اصل و ترجمه)
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان که در سربرگ و خطاب به سفارت نوشته شده باشد
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای محصلان که خطاب به سفارت نوشته شده شود
 • ترجمه و اصل سند ازدواج برای متقاضیان متاهل
 • تمامی مدارک شغلی اعم از کارت های نظام پزشکی یا نظام مهندسی، جواز کسب و پروانه بهره برداری، آگهی تغییرات و روزنامه رسمی شرکت برای کارفرمایان
 • تمکن مالی با مهر و امضای بانک که وضعیت حساب را به یورو یا دلار آمریکا نشان دهد
 • گردش حساب ۶ ماهه و فیش حقوقی ۳ ماهه اخیر
 • تمامی اسناد مالی که نشان دهنده وضعیت اقتصادی متقاضی برای تامین هزینه های سفر باشد. گواهی بورس و برگه سهام همگی باید ترجمه و همراه با اصل آن ارائه شود
 • لیست مالیت های پرداختی همراه با بیمه تامین اجتماعی
 • بیمه نامه سفر به حوزه شینگن معتبر برای تمام روزهای سفر
 • تائیدیه رزرو هتل برای تمام روزهای سفر
 • رزرو بلیط رفت و برگشت که نشان دهنده تاریخ ورود و خروج متقاضی به حوزه شینگن باشد
 • دعوتنامه (همراه با پاسپورت و گواهی مالیات های پرداختی دعوت کننده. دعوتنامه های سوئد به صورت فرم است و باید تمامی فیلد های آن توسط دعوت کننده تکمیل شود)
 • نامه هدف از سفر که به صورت خلاصه درباره لزوم سفر سوئد، برنامه های تفریحی و بازدیدها، تاریخ ورود و خروج متقاضی اشاره کند و در انتها نیز بهتر است که درباره وابستگی های متقاضی و لزوم بازگشت به کشور نوشته شود)

با ارائه تمامی موارد فوق و تکمیل دقیق فیلد های فرم درخواست ویزا می توانید از بابت دریافت ویزای سوئد مطمئن باشید. تیم ویزای ما نیز در تمامی این مراحل و مرتب کردن مدارک فوق در کنار شماست تا پرونده درخواست ویزای سوئد را بر اساس چک لیست سفارت مرتب کرده و از نتیجه مثبت ویزا مطمئن باشید.

ویزای تحصیلی سوئد

سوئد با دانشگاه های قدیمی نظیر دانشگاه استکهلم، دانشگاه اپسالا و دانشگاه گوتنبرگ میزبان بهترین دانشجویان جهان است. این دانشگاه ها را باید از در زمره قدیمی ترین دانشگاه های اروپا دانست که با فراهم کردن شرایط تحصیل به زبان انگلیسی حسابی برای متقاضیان و دانشجویان ایرانی معروف شده اند.

اگر می خواهید در دانشگاه های سوئد تحصیل کنید باید نمره خوبی در زبان انگلیسی داشته و بتوانید مدرک زبان ارائه دهید. از سوی دیگر دولت سوئد فاند ها و بورسیه های بسیاری را برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا فراهم کرده و این مهم خود می­تواند شانس شما برای تحصیل افزایش دهد. بخاطر داشته باشید که اگر بدون فاند در این دانشگاه ها ثبت نام کنید، سفارت از شما تمکن مالی سنگینی بابت تامین هزینه های سفر، تحصیل و شهریه دانشگاه می خواهد.

با ارائه مدرک زبان، مقاله ها و پیشینه تحصیلی می توانید با استاد مکاتبه کرده و یا در ماه های جولای، آگوست، دسامبر و ژانویه که تایم اعلام فاندهای تحصیلی است درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنید. بعد از قبول درخواست با شما مصاحبه شده و اگر در این مصاحبه قبول شوید، پذیرش تحصیلی می­گیرید. با پذیرش تحصیلی دانشجو باید بر اساس چک لیست ویزای تحصیلی سوئد تمامی مدارک خود را مرتب کرده و وقت سفارت برای مصاحبه را رزرو کند. رسیدگی به امور ویزای تحصیلی همچون ویزای توریستی بر عهده سفارت بوده و نتیجه آن نیز تا ۹۰ روز کاری به دانشجو اعلام می شود. بر همین اساس لازم است که حتما در بازه زمانی مناسب برای وقت مصاحبه اقدام کرده تا زمان را از دست ندهید.

مهاجرت به سوئد

ویزای کار در سوئد

آژانس های کاریابی برخی مشاغل را برای اتباع اتحادیه اروپا بر روی سایت می گذارند که اگر برای آن نیروی کار پیدا نشود، این آگهی بین المللی می شود. اگر شما هم مشتاق کار در سوئد هستید، می توانید در میان آگهی های بین المللی با کارفرما مکاتبه کرده و برای دعوتنامه یا همان جاب آفر درخواست دهید. البته این پروسه پیچیدگی های خودش را دارد و می تواند مدت ها طول بکشد. همچنین بسیاری از کارفرمایان خواهان نیروی کاری هستند که به زبان سوئدی نیز مسلط باشد، با این حال میتوان در این آگهی ها نیز به دنبال کار گشت و برای دریافت جاب آفر اقدام کرد.

با دریافت دعوتنامه کاری از سوی کارفرما متقاضی مجاز به درخواست ویزای کار است و می تواند بر اساس مدت زمان قرارداد کاری اش درخواست ویزای مولتی سوئد بدهد. این ویزا تنها در صورت رضایت کارفرما و تمدید قرارداد کاری برای چند سال دیگر هم تمدید می شود.

ویزای تجاری سوئد

ویزای تجاری سوئد برای متقاضیانی صادر می شود که قصد حضور در نمایشگاه و یا کنفرانس های سوئد را دارند. همچنین اگر شما با شرکت های سوئدی همکار هستید یا برای بازدید، ماموریت های کاری و مذاکرات تجاری باید به سوئد سفر کنید، می­توانید درخواست ویزای تجاری بدهید.

مهم ترین فاکتور برای دریافت ویزای تجاری سوئد دعوتنامه رسمی از سوی شرکت، کمپانی یا ارگان مورد نظر است. بر همین اساس باید در این دعوتنامه هدف از سفر، موقعیت شغلی شخص دعوت کننده و اطلاعات تماس وی قید شود. بخاطر داشته باشید که در این تایپ ویزا ترجمه و ارائه تمامی مدارک کاری ضروری است و باید به سفارت همکاری دو جانبه شرکت های ایرانی و سوئدی اثبات شود. در این صورت این ویزا به صورت مولتی و برای بازه های زمانی ۶ ماهه، یک ساله و یا سه ساله صادر می شود.

اخذ ویزای سوئد

ریجکتی ویزای سوئد

سوئد یکی از کشورهای سختگیر حوزه اتحادیه اروپا در صدور ویزا است و اگر هر گونه نقص در فرم تکمیلی درخواست ویزا، مدارک ارائه شده یا دعوتنامه باشد درخواست ویزا رد خواهد شد. نامه ریجکتی ویزای سوئد در ده بند دلایل ریجتکتی را از هم تفکیک کرده و بر اساس مدارک ارائه شده توسط متقاضی با انتخاب یکی از این بندها درخواست ویزا رد خواهد شد. معمولا آفیسر با دلایلی چون:

 • شک درباره خروج متقاضی از اتحادیه اروپا بعد از اتمام اعتبار ویزا
 • وضعیت مالی نامناسب و تمکن مالی که برای سفر به اروپا کافی باشد
 • مشخص نبودن هتل محل اقامت در طول سفر
 • نداشتن بیمه نامه سفر

درخواست ویزای گردشگران ایرانی را رد می کنند. با رد درخواست شما می توانید برای تجدید نظر درخواست دهید و نامه ای را به عنوان اعتراض به سفارت ارائه دهید. در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت شود، سفارت در ساعات کاری تماس خواهد گرفت.

در انتهای بحث اخذ انواع ویزای سوئد لازم است بدانید که اگر می خواهید به این کشور سفری داشته باشید، باید حتما مدارک لازم را همراه با اصل و ترجمه به سفارت ارائه دهید. در این مسیر می توانید برای مشاوره ها و پرسش های بیشتر با تیم کارشناسان ویزای ما در تماس باشید و بدون هیچ گونه نگرانی بابت پیچیدگی های تکمیل مدارک یا تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزا تنها مدارک خود را به ما تحویل دهید. تیم کارشناسان ویزای ما از ابتدای راه تا دریافت ویزا و سفر به سوئد کنار شماست تا سفری فراموش نشدنی و خاطره انگیز را تجربه کنید.

21 / 100

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید