31

فروردین
1401

شناخت میدان آزادی تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 58 0

شناخت نماد شهر تهران ، میدان آزادی تهران بزرگترین میدان پایتخت میباشد.قطعا میدان آزادی را جزو مشهورترین نمادهای شهر تهران میباشد که کمتر کسی در ایران را میتوانید پیدا کنید که میدان آزادی را نشاسد و یا تصویری از آن را ندیده باشد.در این مقاله گردشگری سایت آرامش سفر قصد داریم تا در مورد میدان آزادی با شما صحبت کنیم و این میدان زیبا را بیش از پیش بشناسید و با جزئیات آن آشنا شوید همراه ما در این مقاله تهرانگردی باشید.

برای رزرو تور تهرانگری با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

میدان آزادی

تاریخچه میدان آزادی

میدانید که تمامی شهرهای بزرگ دنیا سازه ای را به عنوان نمادی برای شهر خود دارند و هرجایی آن سازه به نمایش در آید یادآور آن شهر و یا کشور خواهد بود.در طهران قدیم نیز به دلیل عدم وجود سازه ای نمادین برای این شهر در سال ۱۳۴۵ تصمیم بر ساخت سازه ای زیبا گرفته شد.

در این زمان ایده بنا شده که تمامی معماران حرفه ای و به نام آن زمان طرح خود را بر روی کاغذی طراحی کرده و تحویل دهند.در بین صدها طرح ارسالی طرح حسین امانت به عنوان بهترین طرح برگزیده شد که همین طرح فعلی میدان آزادی میباشد.سپس شروع ساخت میدان شهیاد (آزادی) در سال ۱۳۴۸ آغاز شد و دو سال بعد در سال ۱۳۵۰ که مصادف بود با جشن ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی از این میدان رونمایی شد و رسما افتتاح گردید.

میدان آزادی

معماری برج آزادی تهران

برج آزادی تهران با ارتفاع ۴۵ متر از سطح زمین و ۴ طبقه مجرا یکی از برج های بزرگ تهران میباشد.این برج دارای معماری بسیار خاصی میباشد که همین معماری زیبا زیبایی آن را دوچندان کرده است.هر یک از پایه های این میدان گویایی بازه زمانی خاصی از تاریخ کهن ایران میباشد. پایه های برج از سبک معماری هخامنشیان، قوس اصلی از معماری ساسانیان و قوس بالایی از معماری دوره پس از اسلام الهام گرفته شده است.

میدان آزادی

معرفی بخش هایی از میدان آزادی

جالب است بدانید میدان آزادی بزرگترین میدان تهران میباشد که از فضای وسیعی تشکیل شده است و مراسمات خاصی همانند راهپیمایی روز ۲۲ بهمن در این میدان برگزار میگردد و هر ساله رئیس جمهور ایران در این میدان برای مردم سخنرانی میکند.دور تا دور میدان آزادی را فضای سبز زیبایی تشکل داده است که در میانه های آن از راه روهایی موزایئکی قرار داده اند برای پیاده روی گردشگران و مردمی که از این برج قصد بازدید دارند.

میدان آزادی

معرفی طبقات میدان آزادی

طبقه چهارم میدان آزادی در ارتفاع ۳۹.۵ متری قرار دارد.که این طبقه دارای پنجره های ۶ ضلعی میباشد.

طبقه سوم برج آزادی یکی از منحصر به فرد ترین طبقات این برج میباشد که شما میتوانید اوج شکوه معماری ایرانی را در این طبقه مشاهده کنید.این طبقه در ارتفاع ۳۳ متری قرار دارد که گردشگران میتوانند از آن دیدن نماییند و همچنین برای ورود به این طبقه میتوانید از آسانسور استفاده نمایید.

طبقه دوم میدان آزادی در ارتفاع ۲۲ متری قرار دارد، این طبقه دارای چیز خاصی نمیباشد و بیشتر برای تعویض آسانسور میباشد.

زیرزمین میدان آزادی ، زیرزمین میدان آزادی مهمترین طبقه این میدان میباشد که دارای تمامی بخش ها بوده و گردشگران میتوانند به آنجا بروند.این طبقه از برج آزادی شامل بخش های مختلفی نظیر سالن ایرانشناسی، سالن سینمای کوچک، گذرگاه پیشینیان، تالار کهن، تالار آینه، نگارخانه اقوام، سالن نمایش، کتابخانه، سالن تشریفات، نگارخانه بوستان و راهروی فناوری اطلاعات می باشد.

میدان آزادی

نکاتی جالب در مورد میدان آزادی تهران

برج آزادی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۰۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نگهداری از برج آزادی پس از انقلاب به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و در حال حاضر نیز این وظیفه به عهده بنیاد فرهنگی رودکی می باشد.

طبقه زیرزمین ورودی برج آزادی محسوب می شود و درب آن حدود ۵ متر پایین تر از سطح زمین واقع شده است.

در ساخت برج آزادی بیش از ۴۶ هزار قطعه سنگ به کار رفته است.

در مراسم افتتاحیه برج آزادی بیش از ۳ هزار نفر شرکت کردند.

به دلیل نزدیکی میدان آزادی به فرودگاه مهرآباد ارتفاع این برج را کم کردند در غیر این صورت قرار بود ارتفاع این برج بیش از ۴۵ متر باشد.

نمای داخلی میدان آزادی

منبع : آرامش سفر

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید