شناخت و معرفی سوغات یزد ، شهر یزد یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری ایران میباشد که سالانه گردشگران زیادی برای تفریح به این شهرزیبا سفر میکنند.شهر یزد با قدمت بسیار دیرینه خود نه تنها در بخش تاریخی و طبیعی فعال میباشد بلکه دارای سوغاتی های خاص خود است.در این بخش از مقاله های گردشگری سایت آرامش سفر قصد داریم به معرفی سوغات یزد بپردازیم همراه ما در این مقاله شکم گردی باشید.

کیک یزدی

قطعا یکی از مشهورترین و بهترین سوغات یزد همانطور که از اسم آن هم پیداشت کیک یزدی میباشد.این کیک که در سرتاسر ایران محبوبیت بالایی دارد جزو اصلی ترین سوغات یزد میباشد.این شیرینی اصیل یزدی پایه ثابت اکثر مهمانی ها در یزد میباشد.مواد اصلی آن تخم مرغ ، شکر ، میوه ، پودر کیک ، شیر و روغن میباشد.

کیک یزدی

باقلوا یزدی

یکی دیگر از معروفترین سوغات یزد باقلوای این شهر میباشد.باقلوا یکی از شیرینی های مشهور در ایران است که طرفداران بسیار زیادی دارد.باقلوا سوغات اصلی شهرهای یزد ، قزوین و تبریز میباشد.این شیرینی شهرتی جهانی داردو در کشورهای بزرگی همچون ترکیه ، یونان و روسیه پخته میشود.مواد تشکیل دهنده باقلوا گلاب ، شکر ، تخم مرغ و غیره میباشد.

باقلوا

پشمک یزدی

شیرینی اصلی مختص به یزد نام پشمک یزدی.این شیرینی که قدمت دیرینه ای در یزد دارد بیشتر در نزد کودکان محبوب است.پشمک در سایر شهرهای ایران به اشکال مختلف و در طعم های گوناگونی در حال تهیه میباشد.اگر به یزد سفر کردید پشمک را میتوانید به عنوان سوغات برای کودکان خود بیاورید.

پشمک

حلوا ارده یزدی

ارده یکی از سوغات یزد میباشد که میتوانید در صبح ها از آن به عنوان صبحانه استفاده کنید.این سوغات یزد دارای مواد بسیار معذی میباشد که برای تامین نیازهای بدن در صبح لازم است.حلوا ارده مختص به شهر اردکان در نزدیک یزد میباشد اما شما به راحتی میتوانید این سوغات را در شهر یزد بیابید.

حلوا ارده

لوز یزدی

لوز یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و دلچسب در شهر یزد میباشد که در نزد مردم این شهر محبوب است.لوز در اکثر شهرهای ایران تهیه میشود که یکی از مهمترین شهرهایی که شیرینی لوز را میپزد شهر یزد میباشد.لوز دارای انواع گوناگون به نام های لوز نارگیل ، لوز بیدمشک ، لوز بادامی و غیره میباشد.

لوز یزدی

نان برنجی یزدی

نان برنجی به صورت مشترک سوغات چندین شهر است که یکی از اصلیترین شهرهایی که این نان خوشمزه را میپزد شهر یزد میباشد.نان برنجی یکی از از سوغات یزد میباشد که بسیار محبوب است.این شیرینی از موادی همچون روغن ، تخم مرغ گلاب ، برنج و آرد گندم تهیه میشود.

نان برنجی

نقل یزدی

نقل یکی از شیرینی های خوب یزد میباشد که در سرتاسر ایران معروف است.این سوغات که در اکثر مراسمات ایرانی همچون عروسی های استفاده میشود قدمتی حدود ۳۰ ساله در ایران دارد.نقل ها به صورت ماشینی تهیه میشود و در چندین شهر مختلف ایران میتوانید از نقل به عنوان سوغات آن شهر یاد کنید.اکثر نقل ها مغزدار هستند و این کار مزه خاصی را به این سوغات یزد داده است.

نقل یزدی