19

فروردین
1401

راهنمای اخذ ویزای اسلوونی

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 20 0

اسلوونی یکی از کشورهای  زیبا و کهن بالکان و اروپای مرکزی با طبیعتی سرسبز که پیشینه گردشگری قدرتمندی ندارد ولی در سال­های اخیر با توسعه زیرساخت­های توریسم توانسته مورد توجه گردشگران و ماجراجویان قرار بگیرد. در این میان، لیوبلیانا پایتخت اسلوونی شهری از دل تاریخ با معماری کهن، کلیساهای قدیمی و عمارت­هایی قرون وسطی و ساختمان­هایی از روزهای جنگ سرد است. سالانه گردشگران و ماجراجویان بسیاری برای سفر به این کشور متفاوت درخواست ویزای اسلوونی می­دهند. با توجه به اینکه اسلوونی در ایران سفارتخانه ندارد، متقاضیان برای تکمیل پرونده درخواست ویزا، رزرو وقت مراجعه و اطمینان از روند صدور ویزا می­توانند با تیم کارشناسان ما تماس گرفته و برای سفری متفاوت به بالکان و اروپا آماده شوید.

ویزای اسلوونی

انواع ویزای اسلوونی

اسلوونی یکی از کشورهای حوزه شینگن و واحد پول یورو است که بر اساس تعداد روزهای اقامت در دو کتگوری C و D  برای گردشگران خارج از اتحادیه اروپا ویزا صادر می­کند. ویزای C برای اقامت­های زیر ۹۰ روز است و ویزای D برای اقامت بیشتر از ۹۰ روز در اسلوونی و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا صادر می­شود. ویزای شینگن اسلوونی در هر دو نوع C و D بر اساس دفعات مجاز ورود به دو نوع سینگل (یک بار ورود) و مولتی (چند بار ورود) تقسیم می­شود.

دولت اسلوونی در ایران سفارتخانه ندارد و گردشگران برای ویزای نوع C باید به شرکت واسطه VFS در کشورهای همجوار مراجعه کنند. تحویل مدارک ویزای D اسلوونی هم همچون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بر عهده سفارت است و متقاضیان باید وقت سفارت خود را از کشورهای همسایه بگیرند.

البته با توجه به موقعیت اسلوونی در مرکز اروپا، دولت این کشور برای تعویض پرواز ویزای ترانزیت اسلوونی صادر کرده ولی متقاضی با ویزای ترانزیت اجازه خروج از ترمینال فرودگاه را ندارد.

ویزای توریستی اسلوونی

با وجود شهرهای تاریخی، کلیساهای باشکوه و عمارت­های کهن، طبیعت سرسبز و جنگل­هایی با درختان سر به فلک کشیده برای کمپینگ باید سفر توریستی به اسلوونی را یکی از سفرهایی دانست که هر گردشگری بهتر است تجربه کند.

تحویل مدارک ویزای توریستی اسلوونی بر عهده شرکت واسطه VFS است و هر گردشگر بعد از تحویل مدارکش باید ۸۰ یورو به صورت نقدی پرداخت کند. صدور ویزای توریستی اسلوونی برای ایرانیان به ۱۴ روز کاری زمان نیاز دارد و بهترین زمان برای مراجعه تا ۹۰ روز پیش از سفر است. شما می­توانید با تحویل مدارک به تیم ویزای ما، وقت مراجعه خود به VFS را رزرو کنید، اگر هم می­خواهید به صورت انفرادی اقدام به رزرو وقت کنید لازم است که حتما جدولی با اطلاعات شخصی، شماره پاسپورت و تاریخ انقضا، تاریخ سفر، نوع و هدف سفر، تاریخ مورد نظر برای مراجعه به سفارت را برای VFS ایمیل کنید تا بعد از دو روز کاری برای شما تائیدیه ارسال شود. با ارسال تائیدیه و در دست داشتن کد رهگیری می­توانید برای تحویل مدارک مراجعه کنید. در صورت هر گونه اشتباه تایپی و مغایرت بین اطلاعات شخصی و اطلاعات پاسپورت، نمی­توانید از وقت خود استفاده کنید.

وضعیت آب و هوای این کشور بالکان سرد و خشک است و اگر می­خواهید سفری متفاوت را تجربه کنید باید نیمه اول سال به ویژه بهار را برای سفر انتخاب کنید. بر همین اساس شاید تعطیلات نوروز و اردیبهشت بهترین زمان برای سفری توریستی به اسلوونی باشد. البته اگر علاقمند ورزش­های زمستانی و اسکی هستید، تجهیزات و لوازم مورد نیاز را دارید، در تعطیلات سال نوی میلادی هم میتوانید درخواست ویزا کنید.

دراین سفر اروپایی متفاوت، علاوه بر لیوبلیانا بهتر است از دیگر شهرهای توریستی چون بلِد، کوپِر و پیران هم بازدید کرده و ادویه­های معروف اسلوونی را به عنوان سوغاتی سفر بخرید. در انتها خوب است بدانید که اسلوونی در کل اروپا به عنوان مقصد گردشگری غذایی یا به اصطلاح شکم­گردی شناخته شده و از فرهنگ غذایی غنی و خوش طعمی برخوردار است.

ویزای اسلوونی

مدارک ویزای توریستی اسلوونی

برای اخذ ویزای توریستی اسلوونی گردشگران باید تمامی مدارک چک لیست درخواست ویزا را در دارالترجمه­های رسمی به زبان انگلیسی ترجمه کرده و برای ارائه به سفارت آماده کنند. برای این منظور علاوه بر پاسپورتی که از ۶ ماه بیشتر اعتبار دارد، باید دیگر مدارک زیر را نیز داشته باشید:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی اسلوونی به زبان انگلیسی
 • ترجمه شناسنامه و تمام مدارک شناسایی
 • عکس زمینه سفید که از ۶ ماه قدیمی­تر نباشد
 • دعوتنامه از سوی اتباع اسلوونی با آدرس و مشخصات تماش، اطلاعات شخصی دعوت کننده، اطلاعات اقامت و نحوه تامین هزینه­های سفر
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش­آموزان و دانشجویان
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان با مهر و امضای مدیرعامل در سربرگ
 • اصل و ترجمه تمام اسناد ملکی
 • گردش مالی ۶ ماهه اخیر همراه با فیش حقوقی ۳ ماهه
 • نامه تمکن مالی با مهر و امضای بانک و اعلام وضعیت و مانده حساب به دلار آمریکا یا یورو
 • ترجمه لیست بیمه تامین اجتماعی
 • ترجمه روزنامه رسمی، آگهی تغییرات، جواز کسب، پروانه بهره­برداری یا هر گونه مدرک شغلی مرتبط دیگر برای کارفرمایان
 • ترجمه حکم بازنشستگی برای بازنشتگان
 • رزرو بلیط رفت و برگشت که نشان دهنده تاریخ ورود و خروج متقاضی باشد
 • رزرو تائیدیه هتل محل اقامت
 • نامه هدف از سفر Purpose of Travel که شامل تاریخ و هدف سفر، هتل محل اقامت و برنامه­های بازدید باشد و اگر دعوت نامه دارید، حتما به مشخصات دعوت کننده اشاره کند
 • بیمه نامه معتبر سفر معتبر برای کشورهای حوزه شینگن

ویزای تحصیلی اسلوونی

اسلوونی با فراهم کردن شرایط تحصیل به زبان انگلیسی و مراکز آموزشی معتبری چون دانشگاه لیوبلیانا، دانشگاه ماریبور و دانشگاه  پریمورسکا یکی از مقاصد خوب اروپا برای ادامه تحصیل است که می­تواند در آینده نزدیک فرصت مهاجرت به آمریکای شمالی را نیز فراهم کند.

برای ثبت نام و ادمیشن در مراکز آموزشی اسلوونی باید با دانشگاه مکاتبه کنید تا استاد و دپارتمان برای شما پذیرشنامه تحصیلی صادر کند. بعد از اخذ پذیرشنامه دانشجو می­تواند از سفارت اسلوونی در ترکیه و یا دیگر کشورهای همجوار وقت مصاحبه بگیرید. هزینه تحصیل در اسلوونی در حدود ۵۰۰۰ یورو در سال می­شود و زندگی دانشجویی نیز بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. اگر دانشجو بدون فاندهای دانشگاهی پذیرش بگیرد، باید این هزینه شهریه دانشگاه و مخارج ۳ ماه اول زندگی را به عنوان تمکن مالی در حساب داشته باشد. البته بعد از شروع تحصیل، دانشجویان ن می­توانند به صورت پاره­وقت و ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول شوند.

ویزای تحصیلی اسلوونی به صورت مولتی و در زیر مجموعه ویزای D صادر می­شود. دانشجو برای تحویل مدارک باید حتما به سفارت اسلوونی برود و نیازی به حضور در شرکت VFS نیست.

ویزای اسلوونی

ویزای کاری اسلوونی

برای کار در اسلوونی متقاضیان ایرانی نیاز به  دعوتنامه کاری یعنی JOB OFFER داشته و بدون آن نمی­توانند درخواست ویزای کار دهند. ویزای کاری اسلوونی در زیر مجموعه ویزای D و به صورت مولتی بر اساس مدت زمان قرارداد کاری صادر می­شود تا در صورت نیاز و توافق، طرفین بتوانند این ویزا را تمدید کنند. در ضمن نیروی کار با این دعوتنامه می­تواند همسر و فرزند زیر ۱۸ سالش را با ویزای همراه به اسلوونی ببرد.

در حال حاضر کشور اسلوونی در حوزه آموزش و پرورش، پزشکی و کادر درمان، بیزینس، توریسم، حمل و نقل و ترابری به نیروی کار نیاز دارد. البته این نیاز بازار کار همیشگی نیست و آخرین اطلاعات و اخبار را باید از سایت سفارت اسلوونی و اداره کار دریافت کنید. البته در صورتی که تسلط خوبی به زبان دارید، پیشنهاد می­شود به صورت مستقیم با کارفرمایان اسلوونی در ارتباط باشید.

ریجکت ویزای اسلوونی

متاسفانه همانطوری که پیشتر هم گفتیم، اسلوونی در ایران سفارتخانه ندارد و همین موجب شده تا درخواست تجدید نظر و اعتراض به ریجکتی ویزای اسلوونی ممکن نباشد. در نتیجه پیشنهاد ما به شما این است که حتما مدارکی کامل بر اساس چک لیست درخواست ویزا را برای سفارت آماده کرده و حتما اسنادی که لزوم بازگشت متقاضی به کشور را نشان می­دهد، ضمیمه کنید. به این ترتیب معمولا آفیسر با دلایل ناقص بودن مدارک و یا شک در بازگشت به کشور درخواست ویزا را رد نخواهد کرد.

در صورت ریجکت شدن ویزا، سفارت اسلوونی نامه دو صفحه­ای با ده بند که دلایل ریجکتی را مشخص کرده به متقاضی داده و آفیسر نیز موارد اصلی رد درخواست را تیک خواهد زد. بر همین اساس شما متوجه می­شوید چرا ریجکت شده­اید و با برطرف کردن موارد ریجکتی می­توانید ۶ ماه بعد مجدد از اسلوونی یا دیگر کشورهای حوزه شینگن درخواست ویزا دهید.

با توجه به شرایط کلی صدور ویزای اسلوونی و لزوم مراجعه به دیگر کشورها برای درخواست ویزا، گردشگران ایرانی و متقاضیان سفر به اسلوونی می­توانند برای نتیجه بهتر با تیم کارشناسان ویزای شینگن ما تماس گرفته و تمامی مدارک خود را عینا مطابق با خواسته­های سفارت آماده و ترجمه کنند. تیم مشاوران ویزای ما از ابتدای ترجمه و آماده کردن مدارک، رزرو وقت سفارت از کشورهای همسایه، تکمیل فرم درخواست ویزا و نگارش نامه­های ضروری در کنار گردشگران است تا با اطمینان از صدور ویزا سفری خاص و فراموش نشدنی به اسلوونی در بالکان را تجربه کنند.

 

20 / 100

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید