30

فروردین
1401

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – قسمت دوم

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 36 0

آشنایی با شهر شیراز

شیراز سرزمین مردان خدا و بزرگان علم و ادب است. بزرگانی که امروزه آرامگاه آن‌ها مورد توجه و احترام بسیاری از گردشگران می‌باشد. همچنین این شهر رویایی با داشتن باغ‌های باشکوه و نارنجستان‌ها جلوه‌ای از بهشت موعود را تداعی می‌کند.

شیراز مرکز استان تاریخی فارس با اوج بیش از ۱۰۰۰ ساله‌ی خود، مرکز فرهنگ، علوم، ادبیات و وقایع مهم تاریخی بوده است. همین امر سبب شده تا آثار باستانی بی‌نظیری را در این شهر شاهد باشید.

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – آشنایی با شهر شیراز

آرامگاه حضرت شاهچراغ شیراز

حضرت شاهچراغ (ع) برادر امام رضا (ع) به منظور دیدار با برادر خویش رهسپار ایران شدند. مامون خلیفه عباسی با اطلاع از این موضوع گروهی از نظامیانش را به سوی ایشان فرستاد و در شیراز با سد کردن مسیر آن حضرت و ایجاد درگیری، موجب شهادت حضرت شاهچراغ می‌شود.

از آن زمان آرامگاه حضرت شاهچراغ محل زیارت دوستداران اهل بیت و گردشگرانی است که به شیراز سفر می‌کنند. غرفه‌های دو طبقه‌ای که تعداد آن به ۱۶۲ می‌رسد دور تا دور صحنی مستطیلی با مساحت ۱۴ هزار متر مربع از شاخصه‌های این زیارتگاه می باشد، شاهچراغ یکی از دیدنی های شیراز است که حال و هوای معنوی بی نظیری دارد.

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – آرامگاه حضرت شاهچراغ

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز که در آن تلالو رنگ و نور زمانی که آفتاب از شیشه‌های رنگی این مسجد به داخل فضا می‌رسد، هنر ایرانی را متبلور می‌کند. مسجد نصیر الملک شیراز با معماری بی‌نظیر خود، نقشی رنگین بر جاذبه های شیراز می اندازد. این مسجد زیبای متعلق به دوره ی قاجاریه سوژه‌ای منحصر به فرد برای عکاسان می باشد.

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – مسجد نصیرالملک شیراز

باغ نظر شیراز

باغ نظر شیراز یکی دیگر از دیدنی های شهر شیراز است که همچون بسیاری از آبادانی‌های این شهر توسط کریم خان زند برپا شده‌است. این باغ با سرو و نارنج‌های بی‌نظیرش نمادی از بهشت برین می‌باشد. از مجموعه باشکوه باغ نظر، یک بنای هشت ضلعی کوچک با کاشی کاری‌های زیبا به جا مانده است که آرامگاه کریم خان زند در آن قرار دارد.

 

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – باغ نظر شیراز

باغ نارنجستان قوام شیراز

از جمله باغ‌های مطرح شهر شیراز که متعلق به دوره قاجاریه است، باغ نارنجستان قوام شیراز است که انواع مرکبات و درختان بهشتی در آن کاشته شده است. ساختمانی سه طبقه در شمال حیاط که با نقوش و خاتم کاری‌های چشم نواز خود، خودنمایی می‌کند، به شما پیشنهاد می‌کنیم دیدن این جاذبه شهر شیراز را از دست ندهید.

جاذبه های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – نارنجستان قوام شیراز

باغ جهان نما شیراز

یکی از مکان های گردشگری که طرفدارن زیادی دارد، باغ جهان نما  است، باغ جهان نما همچون باغ نظر مربوط به دوره کریم خان زند بوده و در مجاورت دروازه قرآن واقع شده‌است. این باغ به وسیله‌ی دیواری آجری محصور شده و از یک بنای کلاه فرنگی و چهار حوض برخوردار است.

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – باغ جهان نما شیراز

باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا شیراز در مجاورت آرامگاه سعدی از جمله باغ های قدیمی و دیدنی شیراز است که قدمت آن به دوره ساسانیان باز می‌گردد، اما باغ پس از صدمات بسیاری که در طول تاریخ دید در دوره‌ی کریم خان زند مجددا احیا شد. عمارت این باغ با الگوبرداری از کاخ‌های ساسانی به صورت چهار شاه نشین می‌باشد و به وسیله‌ی نقاشی‌های رنگ روغن و گچ بری‌های زیبا مزین شده‌است.

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – باغ دلگشا شیراز

ارگ کریم خان شیراز

ارگ کریم خان قلعه‌ای با برج و بارو و با دیوارهای آجری به ارتفاع ۱۲ متر در داخل فضای شهری شیراز می‌باشد. این ارگ ۴ هزار متر مربعی دارای نقش برجسته‌ای از جنگ رستم با دیو سپید بر سردر ورودی می‌باشد.

ارگ کریم خان در پیش از انقلاب اسلامی به مدت ۳۷ سال به عنوان زندان شهربانی مورد استفاده قرار می‌گرفت که این موضوع سبب وارد شدن آسیب‌های جدی به بنای ارگ شد.

جاذبه های های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – ارگ کریم خان شیراز

حمام وکیل شیراز

حماموکیل چه در دوره پیش از اسلام و چه پس از آن عنصر مهمی در بناهای شهری به شمار می‌رفت زیرا نظافت و پاکیزگی در میان ایرانیان جایگاه والایی داشت. حمام وکیل شیراز به عنوان بخشی از مجموعه وکیل در کنار مسجد و بازار واقع گردیده و با داشتن مساحت ۱۳۵۰ متر مربع علاوه بر کارکرد عادی، محلی برای برگزاری مراسمات اجتماعی بود و اکنون یکی از مکان های گردشگری بی نظیر شیراز است.

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – حمام وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز در سال ۱۱۸۰ هجری قمری بنا گردید و همواره محلی برای داد و ستد و پایگاه جنبش‌های اجتماعی بود. این بازار در دو راسته‌ی شمالی و جنوبی دارای ۸۲ باب حجره بوده که در محل چهارسوق به یکدیگر می‌رسند. از جمله سراهای زیبا در بازار وکیل شیراز، سرای مشیر است که به صورت دو طبقه و متشکل از هشتی و میانسرا می‌باشد.

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – سرای مشیر در بازار وکیل شیراز

خانه زینت الملوک شیراز (خانه زینت الملک)

از دیگر مکان های گردشگری شیراز، خانه زینت الملوک است که یک خانه درونگرای ایرانی است که از طریق یک راه زیرزمینی با نارنجستان قوام ارتباط دارد. این خانه‌ی ۲۰ اتاقه با کاشی کاری‌ها و نقاشی‌های بی‌نظیرش چشم هر بیننده ای را خیره می‌کند.

زیباترین بخش خانه زینت الملوک ۱۴۰ ساله، تالار آیینه آن است که در قاب‌های شیشه‌ای سقف آن می‌توانید عکس‌های زیبایی را مشاهده کنید.

جاذیه های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – خانه زینت الملوک شیراز

محله سنگ سیاه شیراز

محله سنگ سیاه شیراز یکی از قدیمی ترین محله‌های شیراز است که دیدنی های تاریخی بسیاری نظیر آرامگاه امام زاده بی بی دختران و بقعه سید تاج الدین غریب در گذرهای این محله قرار دارد. این محله از ۶ گذر قدیمی تشکیل شده‌است که قدم زدن در کوچه‌های باریک آن حس نوستالژیکی را تداعی می‌کند.

آرامگاه امام زاده بی بی دختران شیراز

آرامگاه امام زاده بی بی دختران یک بنای خشتی به صورت کوشکی است که در زمان ایلخانیان بازسازی گردید. بر بالای این بنای دو طبقه گنبدی با مقرنس کاری بی‌نظیر از داخل قرار گرفته است.

جاذبه های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – آرامگاه امام زاده بی بی دختران شیراز

مسجد مشیر شیراز

مسجد مشیر از جمله بناهای تاریخی محله سنگ سیاه است که خاندان مشیر از خان‌های بزرگ قاجار آن را بنا نهادند. این مسجد نیز همانند مجموعه وکیل، بازار و حمام را در کنار خود می‌بیند.

خانه خاتم شیراز (خانه سعادت)

محله قدیمی سنگ سیاه شیراز خانه‌های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. خانه خاتم یا خانه سعادت شیراز از جمله‌ی آن‌ها می‌باشد که متعلق به دوره قاجاریه بوده و اکنون توسط سازمان میراث فرهنگی در اختیار هنرمندان شیرازی قرار گرفته است تا قالی بافان و سنگ کاران و چوب کاران در آن میراث فرهنگی شیراز را حفظ نمایند.

آرامگاه سید تاج الدین غریب شیراز

گذر سنگ سیاه معروف ترین گذر محله سنگ سیاه می‌باشد و در انتهای این گذر که محل تلاقی با سایر گذرها می‌باشد آرامگاه سید تاج الدین غریب قرار دارد که کاشی‌های هفت رنگ و معرق زینت بخش این مکان مقدس هستند. این آرامگاه که به دوره قاجاریه بر می‌گردد محلی برای تجمعات مذهبی در زمان‌های جشن و عزاداری می‌باشد.

جاذبه های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ – آرامگاه سید تاج الدین غریب شیراز

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای داخلی و خارجی شما را دعوت می‌کند تا با شرکت در تور شیراز این آژانس از جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی و فرهنگی دیدن فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو تور با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید