31

فروردین
1401

شناخت کاخ سعدآباد تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 33 0

مقدمه‌ای بر کاخ سعدآباد تهران

کاخ سعدآباد تهران مجموعه‌ای از عمارت‌ها و کاخ­ها است که در شمالی‌ترین نقطه الوند، یعنی دربند که منطقه­ای خوش‌ آب‌و‌هوا  است، بنا شده است. مجموعه کاخ سعدآباد تهران حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی دارد که سرشار از: قنات‌ها، چشمه‌سارها، گلخانه‌ها و باغستان است. کاخ سعدآباد تهران از سمت جنوب با تجریش، شمال با کوه‌های البرز، غرب با ولنجک و شرق با گلاب‌دره همسایه است. زیباتر این­که رودخانه جعفرآباد درست از میان محوطه کاخ می‌گذرد و جذابیت این مکان را دوچندان می‌کند. زمین های کاخ سعدآباد در زمان پهلوی اول همگی از رودخانه دربند سیراب می‌شد، ولی در دوران پهلوی دوم که آب به رعایا نیز بخشیده شد، زمین‌ها از دوازده رشته قنات از جاهای دیگر سیراب ‌شدند. کاخ سعدآباد در دوران قاجاریه بنا شد و استراحتگاه ییلاقی شاهان همین سلسله بود. بعدها عمارات و کاخ‌های دیگری به کاخ سعدآباد اضافه شدند که هر کدام اشکال و ابعاد خاص خود را دارند.

کاخ سعادت آباد تهران

تاریخچه کاخ سعدآباد تهران

کاخ سعدآباد از دوران قاجاریه تاکنون، چهار دوره را پشت سر گذاشته است، یعنی: قاجاریه، پهلوی اول، پهلوی دوم و دوران بعد از انقلاب. پس از پیروزی انقلاب، کاخ سعدآباد تهران وهمه‌ی مجموعه‌ی آن تبدیل به موزه شد. البته بعضی قسمت‌های آن به استفاده دیپلمات‌ها و سیاستمداران دولتی درآمده است. به‌عنوان مثال: کاخ ملکه مادر متعلق به ارگان ریاست جمهوری است و در آن­جا از مهمانان خارجی پذیرایی می‌شود. از میان کاخ‌های این مجموعه وسیع، کاخ احمدشاهی قدیمی‌ترین، و کاخ لیلا جدیدترین کاخ‌ها هستند. موقعیت مکانی کاخ سعدآباد تهران در شمیرانات است و در سال ۱۳۷۰ مرمت و بازسازی  شد. کاخ سعدآباد تهران در قدیم معروف به الوند کهنه بود.

کاخ سعدآباد تهران _نمایی از کاخ سفید

معرفی کاخ‌های سعدآباد تهران

در کنار کاخ سعدآباد، عمارت‌ها و کاخ‌های متعددی بنا نهاده شد که هر کدام مختص یک شخص بودند. این عمارت‌ها با نام‌های: کاخ شهرام، کاخ ملکه عصمت، کاخ شمس، کاخ لیلا، کاخ اشرف پهلوی، کاخ فرحناز و علی‌رضا، کاخ ملکه توران، کاخ کرباس، کاخ سفید، کاخ شهوند، کاخ ملکه مادر، کاخ احمدشاهی، کاخ اختصاصی، کاخ بهمن، کاخ فرح، کاخ سیاه و غیره هستند.

کاخ سعدآباد تهران _نمایی از موزه نظامی

کاخ بهمن

کاخ بهمن متعلق به بهمن فرزند غلامرضا پهلوی بود و یکی از زیباترین عمارت‌های مجموعه کاخ سعدآباد تهران است. درحال حاضر این کاخ  به‌عنوان دفتر مدیریت موزه مورد استفاده قرار گرفته است.

کاخ احمدشاهی

این کاخ از قدیمی‌ترین کاخ‌های مجموعه کاخ سعدآباد تهران است که بنای آن به دستور احمد شاه قاجار انجام گرفته است. این کاخ در حال حاضر پایگاه بسیج خواهران تهران است و بازدید از آن برای عموم امکان‌پذیر نیست.

کاخ سعادت آباد تهران.jpg 1

کاخ اختصاصی

در سمت غرب موزه هنرهای زیبا، کاخ اختصاصی واقع شده است. در دوران بعد از انقلاب از این کاخ به‌عنوان موزه تاریخ طبیعی استفاده می‌شد، ولی در حال حاضر این کاخ مورد استفاده نهاد ریاست جمهوری است و امکان بازدید از آن وجود ندارد.

کاخ تاج الملوک ملکه مادر (ساختمان جمهور)

در دوران پهلوی این کاخ محل سکونت رضاشاه قبل از تبعید به جزیره موریس بود و بعد محل زندگی مادر شاه تا دوران انقلاب اسلامی شد. هم­اکنون این کاخ محل پذیرای از مهمانان خارجی ریاست جمهوری است. امکان بازدید از این کاخ برای عموم میسر نیست.

کاخ سعدآباد تهران – کاخ جمهور

کاخ شهوند (کاخ سبز)

یکی دیگر از زیباترین کاخ‌های مجموعه کاخ سعدآباد تهران، کاخ شهوند یا کاخ سبز است، که در ضلع شمال غربی این مجموعه روی تپه‌ای واقع شده است. ساخت این کاخ هفت سال به طول انجامید و در دو طبقه هم­کف و زیرزمین، با تلاش هنرمندان و معماران ایرانی بنا نهاده شد. طبقه هم­کف، دفتر کار و محل سکونت رضاشاه بود، و از زیرزمین به عنوان انباری استفاده می‌شد.

برای نمای کاخ از سنگ‌های کمیاب معدن خمسه زنجان و سنگ مرمر خراسان استفاده شده و نام این کاخ به‌عنوان کاخ سبز نیز به همین دلیل است. برای ملات سنگ‌ها از سرب استفاده شده است که جلوی انبساط و انقباض و در نهایت شکستن آن‌ها را می‌گیرد. موردی که این کاخ را از دیگر کاخ‌های مجموعه سعدآباد متمایز می‌کند، وجود تالار آینه در آن است که کار دست هنرمندان ایرانی است و به زیبایی این کاخ  می‌افزاید. در زمان رضاشاه به این کاخ، قصر سنگی گفته می‌شد. بعد از مرمت و بازسازی نام آن به کاخ شهوند و در نهایت بعد از انقلاب به کاخ سبز تغییر داده شد.

کاخ سفید (کاخ ملت)

بزرگ­ترین کاخ در میان مجموعه کاخ سعدآباد تهران موسوم به کاخ سفید است. به دلیل  استفاده از سنگ‌های سفید در نمای بیرونی به این اسم نام­گذاری شد. این مکان اقامتگاه تفریحی تابستانی شاه به همراه همسرش،  هم­چنین محل پذیرایی از مهمانان شاه نیز بود. بنای ساختمان با معماری ایرانی رومی ساخته شده است. در حال حاضر کاخ سفید تبدیل به موزه شده و امکان بازدید از تالارها و وسایل نفیس درون آن برای عموم میسر است.

کاخ سعدآباد تهران _تالار آینه کاخ سفید

کاخ‌های دیگر

دیگر کاخ‌هایی که در مجموعه کاخ سعدآباد تهران وجود دارند و در حاضر به موزه تغییر کاربری داده‌اند، می توان به: موزه آب که قبلاً دفتر رئیس تشریفات کاخ و دفتر مسؤول حفاظت ارتش بوده، موزه استاد بهزاد که در دوران پهلوی کاخ کرباس نامیده می‌شد، موزه برادران امیدوار که زمانی کالسکه­خانه قجری و موزه چهره‌های ماندگار که کاخ ملکه توران، همسر رضاشاه پهلوی بوده، اشاره کرد.

کاخ فرحناز و علی‌رضا تبدیل به موزه خط و کتابت میرعماد شد و کاخ اشرف پهلوی به موزه ظروف سفالی تغییر کاربری  داد. کاخ شمس پهلوی نیز هم‌اکنون به موزه مردم­شناسی تغییر یافته و کاخ لیلا نیز تبدیل به موزه مینیاتور استاد آبکار، کاخ ملکه عصمت هم­اکنون موزه فرشچیان و کاخ شهرام تبدیل به یک موزه نظامی شده است. کاخ فرح پهلوی به موزه نگارستان و کاخ سیاه به موزه هنرهای زیبا تغییر یافتند.گلخانه کاخ سفید نیز هم‌اکنون تبدیل به موزه ملل شده است.

دروازه‌های ورودی کاخ سعدآباد تهران

این مجموعه عظیم شامل چندین دروازه ورودی مختلف است: دروازه نظامیه، دروازه خیابان دربند، دروازه زعفرانیه، دروازه کاخ سفید، دو دروازه جعفرآباد، دروازه رودخانه و دروازه میدان دربند.

کاخ سعدآباد تهران_یکی از دروازه‌های ورودی

امکانات مجموعه کاخ سعدآباد تهران

مجموعه سعدآباد شامل: رستوران‌ها، کتابخانه، اماکن تفریحی، مراکز خرید و فروشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و دیگر امکانات رفاهی و گردشگری است. یکی از پربازدیدترین دیدنی‌های این کاخ عظیم، گلخانه‌‌های آن است که در آن­ها انواع نادری از گل‌های سراسر جهان پرورانده می‌شود. گلخانه‌های: ماهونیا، استرلتزیا، میخک، موز، بنفشه ‌آفریقایی، گلاله و باغ ایرانی در این مجموعه قرار دارند. یک ایستگاه رادیو در این مجموعه وجود دارد که هر روز برنامه‌های خود را به صورت زنده پخش می‌کند، که هدف آن اطلاع‌رسانی به گردشگران بازدیدکنندگان است. کار این ایستگاه از سال ۱۳۸۰ شروع شد.

قنات‌های مختلفی نیز در این مجموعه وجود دارد که زیبایی این مجموعه را چندین برابر می‌کنند. این قنات­ها شامل: جعفرآباد، خوابگاه، جوادیه، آب نما، قنات‌های دفتر مخصوص، قنات قوام‌الدوله، کاخ سفید، کاخ شمس و قنات‌های کاخ سنگی و گلخانه و هراش آب از قنات‌های این مجموعه بزرگ هستند.

کاخ سعدآباد تهران _گلخانه موزستان

 

عمارتی که سال‌هاست اهلش آن را ترک گفته و اکنون تبدیل به محلی برای گردشگران شده است. عمارتی که زمانی به قنات‌های پرآبش می‌نازید و با صدای جوشش آب‌هایشان روح زندگی به کاخ سعدآباد می‌بخشیدند. عمارت دیگر آن صداهای روح‌بخش را ندارد اما هنوز سرسبز است و شکوه و عظمتی بی‌نظیر دارد؛ پس از شما دعوت می‌کنیم با همراهی با تور تهران گردی آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار از شکوه و عظمت این کاخ تاریخی تهران دیدن فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید