01

اردیبهشت
1401

معرفی شمس العماره تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 25 0

از پای حوض خانه تا آستان شمس العماره زمزمه دلبری این گلستان است. گلستانی که همیشه خوش باشد. ایران، تهران و شمس العماره. بلندایت تنه بر خورشید می زند و نگاهت خیره بر خورشید است و تو را شمس خوانند از آن روی که پنجه در پنجه خورشید داری، ای بلند ترین بلندی استوار، ایستاده ای و نظاره گری. نظاره بر مردانی که از دیرباز از مقابلت گذر می کنند. چه مردمانی را دیده ای که در گذر روزمرگی شان هر روز نظری بر قامتت می اندازند و در سایه بزرگیت عبور می کنند و خستگی تنشان را لختی در سایه ات به در می کنند و برگی از تاریخ این مرز و بوم را به تماشا می نشینند، تاریخی که فراز و نشیب های بسیاری به خود دیده است. ای ماوای دلبران چه ترانه ها در وصفت مردم کوچه و بازار سروده اند و چه زمزمه ها سر داده اند، به حق که تو روزگاری عروس تهران بوده ای.

شمس العماره تهران

تاریخچه شمس العماره تهران

گویند چون ناصرالدین شاه به فرنگ عزیمت نمود، برج ها و باروهای سر به فلک کشیده فرنگستان او را وسوسه کرد و حسادت را در وجودش بیدار کرد تا بنایی در پایتخت خویش بسازد به بلندای شمس العماره که بتواند از بالای آن منظره شهر و دورنما پیرامون را مشاهده کند. وی در سال هزار و دویست و هشتاد و دو هجری قمری این قصد خود را با “دوست علی خان نظام الدوله معیرالممالک” درمیان می نهد و وی را برای ساختن بنای مورد نظر خود در سمت شرقی ارگ سلطنتی مامور می کند. معیر الممالک به زودی به وسیله استادان و معماران ماهر آن زمان همچون استاد علی محمد کاشی در میان می گذارد و طرح عمارت را ریخته و پی کنی آن را آغاز می کند و ساختمان آن پس از دو سال در سال هزار و دویست و هشتاد و چهار هجری قمری به هزینه ای به مبلغ چهل هزار تومان به پایان می رسد.

فضاهای داخلی شمس العماره تهران

پله های سمت راست کاخ را که بالا می روی پای در گوشواره ای می گذاری که در کف آن کاشی های منقش رنگ به رنگ دیده می شود. و پنجره های مشبکی که که تلالو خورشید در آن چشم هر بیننده ای را نوازش می کند.می توان گفت سبک این ساختمان ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است؛ طبقه اول شامل ایوان و تالار شاه نشین است و اتاق های گوشواره که در دو طرف شاه نشین قرار گرفته اند دارای تزیینات قابل توجهی هستند. در سایر طبقات هم اتاق های کوچک با تزیینات مشبک نقاشی و آینه کاری وجود دارد. ساختمان، دو برج هم شکل دارد. کاشی کاری و پنجره سازی آن ایرانی است و بهره ای هم از معماری غربی دارد.

شمس العماره تهران

ایوان شمس العماره تهران

ایوانی در جلو کاخ قرار دارد که مشرف به حیاط کاخ می باشد این خلوت گاه محل بازدید شاه بوده و در گذشته جلو این ایوان حوضی یزرگ قرار داشته که پرندگانی زیبا در آن رها شده بودند که هرگاه شاه از مرارت های روزگار خسته می شد در آن می نشست و در سرودن اشعار تعب آزمایی می کرد. ایوان دارای دو ستون مرمری بلند و گچ بری و اینه کاری های بسیار زیبایی است که تمام ایوان را در بر گرفته است. دو آینه قوسی بر روی دیوار نصب شده که کل ایوان را می توان در آن مشاهده کرد و همچون هزار تویی است که در آن نقش و نگاری بی شمار هویدا می شود. دری به اندورن تالار شاه نشین دارد که تاجی بر بالای آن نقش بسته است.

ورودی های شمس العماره تهران

هزاره های مرمرین این بنا با نقوش گیاهان و جانوارن به صورت نقش برجسته تزیین شده است و به نظر می رسد که هزاره ها به دوره های متفاوتی تعلق دارند. دو ورودی به داخل آن تعبیه شده که یکی به سمت ایوان می رود و دیگر به سمت غلام گردش. غلام گردش اتاقی کوچک تر است که با گچ بری و اینه کاری چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. نقشی که بر سقف غلام گردش منقش شده همچون قالی ابریشمی می باشد که تار و پودی از رنگ و نقش را به هم تنیده باشد. غلام گردش اتاقی است که میان دو اتاق واقع شده و به هر دو راه دارد و در حقیقت حائلی است میان شاه نشین و اندرونی. چون وارد شاه نشین شوی برق آینه تو را افسون می کند و خویشتن خویش را گم میکنی  و به هر سو بنگری نقشی از خیال خویش می بینی و در افکار خویش غوطه ور خواهی شد که تو آنی یا آن تو… .

شمس العماره تهران

این شاه نشین اینک تنها برگ های کاغذی از تاریخ آن روزگار را در خود جای داده که عکس هایی از گذشته این کاخ است و سندیتی از تاریخ این بنا است.

در سمت چپ کاخ راه پله ای وجود دارد که به دو سمت منتهی می شود یکی به سمت طبقات بالایی و دیگری به سمت صفه. ارتفاع پله ها به بیش از بیست سانتی متر می رسد و به خاطر ارتفاع زیاد رفتن به طبقات بالایی را دشوار می کند.

در طبقه های بالاتر اتاق هایی وجود دارد که نسبت به اتاق های شاه نشن کوچک تر است اما آینه کاری و گچ بری های آن ها بی شباهت به اتاق های طیقات زیرین نیست. در سمت شمالی به طبقات بالاتر و در سمت جنوبی آن به پشت بام شاه نشین می رسد.

برج ساعت شمس العماره تهران

بر بلندای کاخ شمس العماره ساعتی قرار دارد که خواب آشفته مردمان آن روزگار را آشفته تر می ساخت و به شاهان گذرا بودن عمر و تاج و تحت شاهی را گوش زد می کرده و بلندی صدای آن به حدی بود که تهران کوچک آن روز را آگاه می کرد و این ساعت پیش کشی است از ملکه ویکتوریا به کاخ ناصرالین شاه.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای تهران گردی از شما دعوت می کند جاذبه های پایتخت را همراه با تورهای گروهی این آژانس به تماشا بنشینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید