31

فروردین
1401

شهرک سینمایی غزالی

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 43 0

شهرک سینمایی ایران

شهرک سینمایی ایران که قبلا به شهرک سینمایی غزالی معروف بود و گاهی هم به آن شهرک سینمایی حاتمی گفته می‌شد، یک شهرک در غرب تهران است که دکور آن برای فیلم و سریال‌های ایرانی که لوکیشن تهران قدیم را نیاز دارند، طراحی شده است. در شهرک حاتمی که متشکل از یک محوطه خیلی بزرگ است، خیابان‌ها و ساختمان‌ها مربوط به دوره رضاشاه و اوایل دوره محمدرضا شاه هستند که با ذوق و دقت خاصی ساخته شده‌اند. در این شهرک سینمایی علاوه‌بر دکور تهران قدیم، دکور کوفه هم برای فیلم و سریال‌های تاریخی ساخته شده است. دکور شهرک سینمایی غزالی، دکورهای ساختمان‌ها و خیابان‌هایی است که واقعا در تهران قدیم وجود داشت و اگر به تصاویر تهران قدیم نگاهی بیندازید و آن‌ها را با دکور شهرک سینمایی غزالی مقایسه کنید، هیچ فرق و اختلافی نخواهید یافت. یکی دیگر از دکورهای ساخته شده در شهرک سینمایی ایران، شهر اورشلیم است که باز هم در فیلم و سریال‌های تاریخی زیادی به کار رفته است. شهرک سینمایی غزالی در سال۱۳۵۸ توسط کارگردان مطرح سینما علی حاتمی، در محوطه‌ای در بزرگراه شهید لشگری ساخته شد.

شهرک سینمایی غزالی _نمایی از لوکیشن حضرت یوسف

 

تاریخچه شهرک سینمایی غزالی

کارگردان فقید سینما آقای علی حاتمی، طرح و پیشنهاد ساخت یک شهرک سینمایی را داده بود که با پشتکار ایشان، این شهرک در سال۱۳۵۸ احداث شد. ایده‌ احداث این شهرک به تولید یک سریال تاریخی برمی‌گردد و چون برای تولید این سریال نیاز به لوکیشن خاص تهران قدیم بود، آقای علی حاتمی و ولی‌الله خاکدان تصمیم گرفتند که شهرک سینمایی غزالی را احداث کنند.

سریال هزاردستان مضمونی تاریخی دارد و رویدادهای سیاسی معاصر را به تصویر می‌کشد. این سریال داستان آزادی‌خواهان را روایت می‌کند که به‌صورت پنهانی، یک کمیته مجازات تشکیل می‌دادند و آن دسته از سران ممکلت را که در پریشانی اوضاع اقتصادی و فقر مردم دست داشتند، ترور می‌کردند. احداث شهرک سینمایی غزالی همزمان با شروع تولید سریال هزاردستان کلید خورد. برای این ‌کار، آقای حاتمی اسناد و تصاویر مربوط به تهران قدیم را جمع‌آوری و با کمک یک نقاش ایتالیایی در شهرک سینمایی ایتالیا، اقدام به اتود زدن طرح اولیه نمود. سپس یکی از معروف‌ترین دکوراتورهای ایتالیا یعنی جان کورتینا، نقشه اولیه شهرک را ترسیم کرد و آقای حاتمی بعد از ساخت یک ماکت از شهرک سینمایی غزالی، به ایران بازگشت تا شروع به احداث آن کند. از مکان‌های شهرک سینمایی غزالی می‌توان به ساختمان شهرداری، میدان توپخانه، ساختمان عدلیه، خیابان اکباتان، خیابان لاله‌زار، جواهرفروشی قازاریان، ساختمان شاه‌آباد، گراند هتل و کافه پارس اشاره کرد. سینما تابان یکی دیگر از بناهای مهم شهرک سینمایی غزالی است که در نبش خیابان لاله‌زار واقع شده است. یکی از اولین سینماها در ایران که اولین فیلم ناطق ایرانی در آن اکران شد، همین سینما تابان بوده است. فیلم‌های معروف و تاریخی نظیر کفش‌های میرزا نوروز، کارآگاه علوی، سربداران، شیخ مفید، هشت بهشت و بسیار فیلم‌های دیگر در این مکان تصویربرداری شدند. برای سریال مریم مقدس نیز شهر اورشلیم بازسازی شد. محله‌ خانی‌آباد هم در خیابان لاله‌زار ساخته شد تا فیلم تختی در آنجا تصویربرداری شود.

شهرک سینمایی غزالی _نمایی از خیابان لاله‌زار

لوکیشن‌های مهم شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی از سه لوکیشن اصلی تشکیل شده است؛ بناها و دکورهای قبل از اسلام با مساحتی معادل ۱۵۰۰۰مترمربع؛ بناها و دکورهای بعد از اسلام با مساحتی معادل ۳۵۰۰۰مترمربع و بناها و دکورهای معاصر با مساحتی معادل ۶۲۰۰۰مترمربع این سه لوکیشن را تشکیل می‌دهند.

معرفی لوکیشن‌های اصلی شهرک سینمایی غزالی

لوکیشن مریم مقدس

این لوکیشن مربوط به لوکیشن‌های دوره قبل از اسلام است که مساحتی معادل پنج هزار مترمربع به آن اختصاص داده شد. ساختمان معبد اورشلیم بعد از مریم مقدس، لوکیشن سریال‌های ستاره خضرا، بشارت منجی، ابراهیم خلیل‌الله، مسافر زمان، اشک‌ها و لبخندها و راه آبی‌ابریشم و غیره قرار گرفت. از لوکیشن‌های مربوط به دوره قبل از اسلام، می‌توان به لوکیشن سریال حضرت یوسف نیز اشاره کرد که در شهرک سینمایی غزالی به زیباترین شکل بازسازی شده است.

شهرک سینمایی غزالی _ نمایی از لوکیشن حضرت مریم

لوکیشن شهر کوفه

این لوکیشن که نمایی از بناهای دوران بعد از اسلام را نمایش می‌دهد، در سال۱۳۷۱ برای تولید سریال پربازدید حضرت علی علیه السلام بازسازی شد. این لوکیشن بعدها مورد استفاده سریال‌های مهم صداوسیما از جمله طفلان مسلم، تنهاترین ‌سردار، ولایت عشق، ناسپاس، آخرین دعوت و همچنین برنامه‌های مذهبی و مناسبتی دیگری نیز قرار گرفت.

لوکیشن لاله‌زار

یکی از لوکیشن‌های مهم دوران معاصر، همین لوکیشن لاله‌زار است که بیشتر فیلم و سریال‌های تاریخ معاصر در آن فیلمبرداری شده است. این لوکیشن اولین‌بار برای تولید سریال هزاردستان ساخته شد، ولی بعدها مورد استفاده فیلم و سریال‌های دیگری نیز قرار گرفت. سریال‌هایی همچون کلاه پهلوی، شهرزاد، در چشم باد، مدار صفر درجه، معمای شاه، شب دهم، جهان پهلوان تختی و کیف انگلیسی، تنها بخشی از سریال‌هایی هستند که در این لوکیشن فیلمبرداری شدند.

لوکیشن بازارچه و محله خانی‌آباد

این لوکیشن در شهرک سینمایی غزالی، با نمایی از دوران معاصر برای تولید سریال جهان پهلوان تختی بازسازی شد. اکنون بسیاری از پروژه‌های مربوط به تهران قدیم در این لوکیشن تصویربرداری می‌شوند.

لوکیشن سرزمین کهن

این لوکیشن در شهرک سینمایی غزالی در سال۱۳۸۶، با نما و معماری دوران معاصر برای ساخت و تولید سریال سرزمین کهن احداث شد. لوکیشن سرزمین کهن شامل دو بخش میدان بهارستان و محله قدیم تهران است. به‌دلیل ادامه عملیات بازسازی، تاکنون پروژه‌ دیگری در این محل تصویربرداری نشده است.

لوکیشن تبریز در مه

یکی دیگر از معماری‌های دوره معاصر، جهت تولید سریال تبریز در مه در شهرک سینمایی غزالی بازسازی شده است. قابل ذکر است که این لوکیشن با ایجاد تغییراتی در لوکیشن سریال نردبام آسمان تهیه شده است. لوکیشن تبریز در مه تداعی‌گر شهر و بازار قدیم تبریز است. این لوکیشن همانند لوکیشن سرزمین کهن، تاکنون پروژه‌ای دیگری در آن تصویربرداری نشده است.

لوکیشن همچو سرو

این لوکیشن در شهرک سینمایی غزالی و در سال۱۳۸۰، برای تولید مجموعه همچو سرو احداث شد. این لوکیشن با معماری دفاع مقدس تاکنون مجددا برای پروژه‌ دیگری استفاده نشده است.

لوکیشن تکیه دولت

این لوکیشن با معماری دوران معاصر ساخته شد. به‌دلیل عدم رعایت نکات فنی و ایمنی هنگام ساخت آن، هیچ‌وقت مورد استفاده قرار نگرفت و ادامه ساخت آن نیمه تمام باقی ماند. بعد از آن طبق نظر متخصصین در این زمینه، این لوکیشن به‌دلیل بی‌استفاده بودن تخریب شد.

سوله شهرداری

این فضا که جهت نصب انواع دکور برای برنامه‌های مختلف احداث گردیده است، در زمان مدیریت سیما فیلم برای تولید سریال یوسف و سریال شیخ بهایی مورد استفاده قرار گرفت. در حال‌ حاضر طبق قرارهای انجام شده توسط کارشناسان، این سوله به‌عنوان فضای سرپوشیده برای ضبط برنامه‌ها تخلیه و آماده بهره‌برداری است.

مجموعه گراند هتل

این مجموعه با معماری دوران معاصر، اولین‌بار برای تولید سریال تاریخی هزاردستان طراحی شد. سریال‌ها و فیلم‌های بی‌شماری بعد از آن در این مجموعه و لوکیشن تصویربرداری شدند. در حال حاضر این مجموعه به اجاره‌ بخش خصوصی درآمده است.

فیلادلفیا

مجموعه فیلادلفیا در شهرک سینمایی غزالی شامل بناها و معماری‌های قبل از میلاد است و بسیاری از سریال‌های تاریخی که زمان آن‌ها به قبل از میلاد می‌رسد، در این لوکیشن ضبط شدند. این مجموعه مشتمل بر کلیسا، دوازده شهر، کاخ دقیانوس، عمارت دادگاه و غیره است.

اورشلیم

مجموعه اورشلیم نیز در شهرک سینمایی غزالی شامل خانه زکریا، خانه مریم، کاخ هیرود، بازارچه، هیکل سلیمان و غیره است.

اورشلیم

اتفاقاتی که در شهرک سینمایی غزالی رخ داد

در روز چهاردهم اردیبهشت ماه سال۱۳۸۷، این شهرک دچار سانحه آتش‌سوزی شد که با تلاش آتش‌نشانان این آتش مهار و جلوی خسارات جبران‌ناپذیر آن گرفته شد. از دیگر تغییراتی که در این شهرک اتفاق افتاد، تغییر نام آن به شهرک سینمایی ایران بود.

اتفاقاتی که در شهرک سینمایی غزالی رخ داد

شهرک سینمایی غزالی کجا واقع شده است

این شهرک بزرگ و پرخاطره که قدم زدن در آن به‌سان سفر در زمان‌های مختلف تاریخ است، در بزرگراه تهران کرج (بزرگراه شهید لشگری، کیلومتر ۱۵ و خیابان ۵۵ام) و روبه‌روی شرکت سایپا واقع شده است.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید