31

فروردین
1401

شناخت شاه چراغ شیراز

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 36 0

شناخت نگین سبز شیراز امامزاده شاه چراغ. شناخت و معرفی امامزاده شاه چراغ شیراز را در این مقاله گردشگری خواهیم داشت.وقتی با تور شیراز وقتی وارد این شهر بشوید یکی از بخش هایی که باید در برنامه های گردشگری شما باشد دیدن این مکان مقدس میباشد.شاه شراغ شیراز یکی از مکان های مقدس در شیراز میباشد که سالانه گردشگران بسیاری برای زیارت این امامزاده وارد این شهر میشوند.این بارگاه ملکوتی که مربوط به دوره ششم هجری میباشد جزو زیباترین امامزاده های ایران به شمار میرود.در ادامه این بخش شاه چراغ شیراز را بهتر خواهیم شناخت.

شاه چراغ

معرفی شاه چراغ شیراز

امامزاده شاه چراغ را خیلی از ما میشناسیم یا حداقل نامی از شاه چراغ را شنیده ایم.شاه چراغ برادر امام رضا (ع) میباشد.این مقام محترم فرزند امام هفتم است.دلیل اینکه شاه چراغ در شیراز میباشد این است که در قرن ششم هجری وقتی حضرت شاه چراغ به شیراز سفر کردند بعد از مدتی در این شهر فوت نمودند و همین امر سبب شد تا در شیراز دفن شوند و این مکان زیبا در این شهر برای ایشان بنا شوند.

نام اصلی شاه چراغ « حضرت سیدامیراحمد (ع) ملقب به شاهچراغ » میباشد و فرزند امام هفتم امام موسی کاظم (ع) میباشد.

شاه چراغ

بنای امامزاده شاه چراغ شیراز

ممکن است سوالاتی مبنی بر بنای زیبای شاه چراغ برای شما پیش بیاید.این مکان زیبا توسط استادعیسی بهادری کاشی کاری شده است.اولین ایوان شاه چراغ در دوران علاءالدوله قاجار ساخته شده است.این ایوان زیبا دارای ۱۰ ستون میباشد ، سقف ایوان شاه چراغ توسط نجاران ماهر آستان قدس طراحی و تزئین شده است.زیرپای ستون های این ایوان از سنگ مرمر استفاده شده است.جالب است بدانید سه رواق در قسمت جنوبی اضافه شده است تا قرینه در این مکان کامل باشد.

اولین بار مکان شاه چراغ در دوران عضدالدوله ساخته شد و بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.در زلزله ای که در شیراز صورت گرفت بخش های زیادی از این حرم ویران شد اما به لطف حسینعلی میرزا حاکم فارس و فتحعلی شاه قاجار این مکان مقدس مجدد مورد بازسازی قرار گرفت.

شاه چراغ

بخش های امامزاده شاه چراغ شیراز

به لطف مردم دین دار شهر شیراز بخش های بسیاری در این مکان اضافه شده و بخش های مختلفی مورد مرمت قرار گرفته است تا باعث رفاه زائرین باشد. پس از انقلاب تصمیم گرفته شد تا در بخش های حرمین شریفین احمدی و محمّدی علیهما‌السلام تغییراتی ایجاد شود و بازسازی هایی صورت پذیرد ، بخش هایی همچون آیینه کاری و کاشی کاری های جدیدی که به مکان اضافه شد.بخش های شاه چراغ شامل : « سردر باب الرضا (ع) ، سردر باب موسی‌بن‌جعفر(ع) ، درهای ورودی به حرم مطهّر ، گنبد منور آستان مقدس شاهچراغ (ع) و گلدسته‌ها.

شاه چراغ

موزه شاه چراغ شیراز

شاه چراغ دارای یک موزه بسیار مهم و تاریخی میباشد.این موزه در سال ۱۳۴۴ ایجاد شده است و در گوشه ای از حرم قرار دارد.موزه شاه چراغ دارای دو بخش میباشد که هر بخش حدود ۱۰۰۰ متر وسعت دارد.در این موزه بیش از چندین هزار آثار تاریخی و فرهنگی و به صورت شئی و دست نوشته قرار دارد که برخی از این آثار موبوط به دوران پهلوی و قاجار میباشد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید