01

اردیبهشت
1401

شناخت خیابان سپه قزوین

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 56 0

خیابان سپه قزوین به عنوان اولین خیابان طراحی شده در ایران شناخته می­شود که در یکی از قدیمی­ترین شهرها و پایتخت­های ایران ساخته شده و امروزه به عنوان بخشی از بافت تاریخی قزوین شناخته می­شود. در سفر قزوین گردش در خیابان سپه و کوچه­های اطرافش را به عنوان بافت تاریخی شهر نباید از دست بدهید و پیشنهاد می­شود از تمام جاذبه­های اطراف نیز بازدید کنید.

در ادامه پیش از آماده شدن برای تور قزوین می­خواهیم با هم در خیابان سپه قدم زده و کمی درباره اولین خیابان ایران که یادگار دوره صفویان بیشتر بدانیم.

 خیابان سپه قزوین

خیابان سپه قزوین کجاست؟

خیابان سپه قزوین در سال ۱۳۸۷ در لیست میراث فرهنگی ایران ثبت شد و در سال ۱۳۸۹ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. مهم ترین قسمت این خیابان سر در عالی قاپو است که به عنوان یکی از هفت دروازه بزرگ و اصلی قزوین شناخته می شود. این خیابان تاریخی خود به تنهایی یکی از بافت های تاریخی اصلی شهر است و در تطرافش جاذبه هایی تاریخی چون مدرسه امید، خانه فرهنگ امیرکبیر، سر در عالی قاپو و عمارت چهل ستون قرار کرفته است.

پیشینه خیابان سپه قزوین

همانطور که پیشتر هم گفتیم، خیابان سپه  نخستین خیابان طراحی شده در ایران است که به دستور شاه طهماسب صفوی و در سال ۹۵۱ هجری قمری و با انتقال پایتخت از تبریز به قزوین طراحی و ساخته شد.

تا پیش از این و در دوران باستان طراحی شهری در ایران به صورت دایره وار بود و دیواره های متعددی از شهر محافظت می­کرد. در این نوع معماری شهری که در ارگ راین و ارگ بم هم دیده می­شود عمارت­های شاهانه در مرکز قرار گرفته و دیگر ساکنان بر مبنای رتبه­های اجتماعی در دیوارهای بعدی ساکن می­شدند. البته در دوران سلوکیان با تاثیر از شهرسازی یونانی، شهرسازی شطرنجی در ایران نیز باب شد که دیری نیافت تا اینکه در عصر شاه طهماسب خیابان سپه به دستور وی بنا شد. با فرمان شاه طهماسب، اراضی این منطقه از شخصی به نام میرزا شرف جهان قزوینی خریداری شد و علاوه بر خیابان سپه، ساخت و ساز دیگر عمارت­ها و کاخ­های حکومتی نیز شروع شد.

قسمت­های مختلف خیابان سپه و دلایل نامگذاری این خیابان

در قسمت شمالی خیابان سپه، سردر عالی قاپو واقع شده و کتیبه­ای از کاشی­های معرق کاری دارد که با خط ثلث نوشته شده و هنر خطاطی علیرضا عباسی است. خیابان سپه همچون قلب شهر تاریخی قزوین شناخته می شود و به عنوان یکی از مهم ترین سایت های تاریخی دوران صفویان از ارزش بالایی برخوردار است. امروزه خیابان سپه در محدوده محور فرهنگی شهر واقع شده و در رویدادهای مختلف، مراسم های متعددی در آن برگزار می شود.

روایت­های تاریخی درباره نامگذاری این خیابان اعتقاد دارند که شاه طهماسب در زمان ولیعهدی در هرات ساکن بود و نام این خیابان را از محله­ای در هرات گرفته است. با توجه به دیگر عمارت­های تاریخی که در خیابان سپه بنا شد، در واقع این بافت را میتوان دولتخانه صفوی دانست که اسکندر بیگ در عالم آرای عباسی در این باره چنین می­نویسد:

” از آثارش عمارت دولتخانه مبارکه دارالسلطنه قزوین و حمامات معدود و چهار بازار و باغ ارم تمامی موسوم به سعادت آباد که به لطافت و خوبی شهره‌ی جهان و نمونه‌ای از باغ جنان است”

 خیابان سپه قزوین

 ساختار طراحی و معماری خیابان سپه

خیابان سپه به عنوان نخستین خیابان ایران از ساختاری مشخص و مدرن تشکیل شده و از ابتدای ساخت به عنوان مسیری مستقیم برای رفت و آمد طراحی شده است. خیابان سپه ساختاری متفاوت از میدان­های قدیمی و میدانچه­ها دارد و درست در زمانی که قزوین در عصر شاه طهماسب پایتخت صفویان بود، ساخته شد.

این خیابان مابین سردر عالی قاپو تا مسجد جامع قزوین بنا شده و در اطرافش عمارت­های تاریخی بسیاری قرار دارد. البته خوب است بدانید که قزوین شهری کهن در تاریخ ایران است و از زمان شاپور اول ساسانی به عنوان یکی از مهم­ترین نقاط مسکونی ایران شناخته می­شود که با دژ و استحکامات فراوان برای جلوگیری از هرگونه تهاجم ساخته شده است. این خیابان با نام عالی قاپو و خیابان دولتی هم شناخته می­شود و در تور قزوین به عنوان یکی از مهم­ترین جاذبه­های شهر بازدید می­شود. خوب است بدانید که نمونه کامل­تر این سیاق شهر سازی در شکل و شمایلی مدرن در چهارباغ اصفهان بعدها ساخته شد.

خیابان سپه در دوره های بعدی

خیابان سپه تا زمان خودش از موقعیتی فوق­العاده برخوردار بود و بعدها در زمان ناصرالدین شاه قاجار نیز قسمت­هایی به آن اضافه شد. در این دوره سعدالسلطنه حاکم قزوین شد و در قسمت جنوبی خیابان سپه مهمانخانه­ای بزرگ بنا کرد. این مهمانخانه در کنار چاپارخانه و تلگرافخانه شهر در یک راستا یعنی از مقابل مسجد جامع تا چهارراه سپه کشیده شده است.

در سال ۱۳۱۰ و درست بعد از شروع دوران پهلوی اول این عمارت­های تاریخی متاسفانه تخریب شد و جای خود را به سبزه میدان داد. این سبزه میدان بعدها به دلیل بی آبی مخروبه شد تا اینکه با رسیدن خط راه آهن به طور کامل از بین رفت.

هتل­های نزدیک به خیابان سپه قزوین

در صورتی که سفری انفرادی به قزوین داشتید، با گشت و گذار در خیابان سپه قزوین می­توانید با یک تیر چند نشان زده و علاوه بر این خیابان، در عالی قاپو، عمارت چهل ستون و دیگر عمارت­های تاریخی منطقه گشت و گذار کرده و با یک تیر چند نشان بزنید. برای حمل و نقل ساده­تر هم می­توانید در هتل­های نزدیک به خیابان سپه اقامت داشته باشید تا به راحتی و با چند دقیقه پیاده روی به این جاذبه­ها و رستوران­های اطراف برسید.

از هتل­های نزدیک به خیابان سپه و بافت تاریخی قزوین باید به هتل مرمر قزوین، هتل سنتی خانه بهروزی و هتل ایرانیان اشاره کرد.

 خیابان سپه قزوین

همراهی با تور قزوین برای گشت و گذار در خیابان سپه قزوین

بهترین بهانه برای گشت و گذار در این خیابان و دیگر جاذبه­های اطراف، همراهی با تور قزوین است. شما در این سفر علاوه بر خیابان سپه می­توانید از عمارت مجلل چهل ستون یادگاری شاه طهماسب، مسجد جامع، حمام قجر، موزه قزوین و بقعه پیغمبریه نیز بازدید کنید.

برنامه سفر و تور قزوین با همراهی لیدر مجرب برگزار شده که برای گشت و گذاری فراموش نشدنی به قزوین برنامه ریزی دقیق کرده و برای هر سایت تاریخی و باستانی توضیحاتی کامل را برای گردشگران ارائه خواهد داد. در این سفر همراهان ما در بهترین هتل­های شهر اقامت داشته و می­توانند غذاهای خوش طعم قزوینی را در رستوران­های معروف شهر امتحان کنند. برای سفری به دل تاریخ و روزگار عصر صفوی، گشت و گذار در یادگاری­های باستانی و ارزشمند قزوین، تماشای اولین خیابان ایران در این سفر چند روزه به قزوین منتظرتان هستیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید