21

آوریل
2022

جشن سده یک جشن باستانی

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 52 0

جشن سده یک جشن باستانی ، جشن سده چیست؟! آیا سده و جشن زرتشتیان را میشناسید؟!جشن سده مخصوص چه کسانی میباشد؟!و سالاتی از این قبیل که قطعا ممکن است پرسیده شود.در این مقاله گردشگری جدید آرامش سفر قصد داریم در مورد جشن سده و باستانی ایرانیان صحبت نماییم و بیشتر آشنا شویم.همراه ما در این بخش باشید.

جشن سده چیست؟

جشن سده ، شاید در اول به فردی که هیچ اطلاعاتی در مورد جشن سده نداشته باشد وقتی نامی از این جشن ببرید فکر میکند این جشن مربوط به جشن صد سالگی میباشد.اما اینطور نیست.جشن سده یک جشن تمام ایرانی میباشد که از شامگاه دهم بهمن ماه آغاز میشود.دلیل آنهم این میباشد که در گذشته دو فصل وجود داشت (تابستان و زمستان) که صدمین روز از فصل زمستان را جشن میگرفتن به نام جشن سده که در حال حاضر این سدمین روز مصادف است با ۱۰ بهمن.

جشن سده

معنای واژه سده چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد این نام با نام صد متفاوت میباشد.برخی از نظرات و گفته های بزرگان در مرود جشن سده را با یک دیگر مرور میکنیم :

ابوریحان بیرونی گفته است : سده گویند یعنی صد و آن یادگار اردشیر بابکان است و در علت و سبب این جشن گفته‌اند که هرگاه روزها و شب‌ها را جداگانه بشمارند، میان آن و آخر سال عدد صد بدست می‌آید و برخی گویند علت این است که در این روز زادگان کیومرث – پدر نخستین – درست صدتن شدند و یکی از خود را بر همه پادشاه گردانیدند و برخی برآنند که در این روز فرزندان مشی و مشیانه به صد رسیدند و نیز آمده: “شمار فرزندان آدم ابوالبشر در این روز به صد رسید.

مهرداد بهار در کتاب «پژوهشی در فرهنگ ایران» و رضا مرادی غیاث‌آبادی در کتاب «نوروزنامه»، بر این باورند که سَدَه در زبان اوستایی به معنای برآمدن و طلوع کردن است و ارتباطی با عدد ۱۰۰ ندارد. عدد «سد» به شکل «صد» معرب شده‌است در حالیکه واژه «سده» به شکل «سذق» معرب شده‌است

جشن سده.

جشن سده یک جشن ملی میباشد!

برخی ها بر این باورند که جشن سده فقط مختص به زرتشتیان میباشد و مسلمانان در آن دخالتی ندارند.اما اینطور نیست این جشن یک جشن کاملا ملی و باستانی بوده و مربوط به ایران است و توسط مسلمانان و کنار زرتشتی ها بزرگار میشود.اما زرتشتیان به دلیل آن آتشی که در این جشن روشن میشود احترام و اهمیت بیشتری میدهند.همانطور که جشن نوروز را تمام مردم ایران به پا میدارند این جشن هم به همان صورت میباشد.

رسالت جشن سده چیست؟

دلیل برگزاری جشن سده چیست؟!برای مثال ما جشن نوروز را برگزار میکنیم به دلیل شادی ، عهد بستن ، سلامتی و غیره و یا جشن یلدا را به دلیل دیدار با خویشاوندان ، کنار گذاشتن کدورت ها و غیره برگزار میکنیم.جشن سده هم به همین صورت است این جشن برای ایجاد همبستگی بین دوستان و آشنایان ، کنار گذاشتن غم ها ، گرما گرفتن از آتش برای گرما بخشیدن به زندگی و غیره برگزار میشود.

جشن سده

آداب و رسوم جشن سده

هر جشنی قطعا آداب و رسوم خاص خودش را دارد.جشن سده هم از این قاعده مستثنا نیست.یکی از نمادها و نشانه های برگزاری جشن سده روشن کردن آتش میباشد.اما روشن کردن آتش هم نیست آداب خاص خودش را دارد.یکی از این آداب این میباشد که هرکسی باید مقداری هیزوم بیاورد تا یک حجم زیادی جمع آوری شود سپس حدودای ساعت ۸ شب از دهم بهمن ماه آتش را روشن میکنند.آتش جشن سده بسیار بزرگ میباشد این آتش میسوزد تا جایی که کم شود سپس از روی کپه های کوچک مانده از آتش میپرند همانند جشن چهارشنبه سوری.

در کنار اینکه آتش در حال سوختن میباشد شما میتوانید به شادی بپردازید برای مثال باید به نیایش در بخش اول سپس به سرودخوانی ، پایکوبی و غیره بپردازید و از این جشن تا زمانی که آتش تمام شود لذت ببرید.این جشن در کنار مردم محلی و افرادی که برای تماشا به آنجا آمده اند برگزار میشود.

جشن سده

مکان برگزاری جشن سده کجاست؟

جشن سده در ایران ما در حال حاضر در چند استان و شهر برگزار میشود.به دلیل آنکه ممکن است برخی از مردم با این جشن باستانی آشنایی نداشته باشد آنرا به پا نمیدارند.اما شهرهایی همانند کرمان و یزد یکی از بهترین مقصد های این جشن است زیرا در این شهر ها زرتشتیان زندگی میکنند این جشن را به آداب و رسوم خاصی و به نحو احسنت برگزار میکنند.

اما این در کنار این دو شهر برخی از شهرها نیز این جشن را برگزار میکنند برای مثال شهرها و روستاهایی از استان مازندران استان سیستان و بلوچستان و سیرجان ، جیروف ، شیراز ، اهواز ، اصفهان به صورت جزئی این جشن را بزگرار کرده و آئین آن را به جا می آورند.

جشن سده

تور جشن سده

اما تورهای خاصی برای این جشن برگزار میشود که بسیار فوق العاده است.شما با تور جشن سده میتوانید به خوبی این جشن را به پا دارید و از آن لذت ببرید.

برای رزور تور جشن سده توسط آرامش سفر میتوانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

منبع : آرامش سفر

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید