30

فروردین
1401

احکام روزه مسافر در ماه رمضان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 26 0

احکام شرعی روزه مسافر در ماه رمضان را بشناسید.ممکن است برای خیلی از ما افراد پیش بیاید در که ماه مبارک رمضان و در روزهایی که روزه هستیم باید به مسافرت برویم ولی با سوالاتی مبنی بر احکام روزه مسافر در ماه رمضان رو به رو میشویم.در این مطلب جدید سایت آرامش سفر قصد داریم تا در مورد احمام روزه مسافر در ماه رمضان صحبت کنیم.پس همراه ما در ادامه این مقاله باشید تا سوالات خود را برطرف کنید.

با فرا رسیدن ماه رمضان سوالات شرعی مسافران نیاز زیاد میشود. یکی از عمده ترین سوالات در این زمینه شرایط احکام روزه مسافر در ماه مبارک رمضان میاشد.اگر قصد دارید در این ماه به سفر بروید باید احکام روزه مسافر در ماه رمضان را بدانید تا مشکلی برای روزه شما پیش نیاید.

اگر بالای ۴۳ کیلومتر نسبت به مبدا خود سفر کنید شما مسافر به محسوب میشوید و روزه شما باطل میباشد و باید نماز را شکسته بخوانید.

نکته : اگر مسافرت شما بعد از اذان صبح شروع شود و قبل از اذان ظهر پایان یابد روزه شما باطل نمیباشد.

نکته : اگر بعد از اذان ظهر به مسافرت بروید و اذان مغرب در شهری دیگر باشید روزه شما باطل نمیباشد.

اگر محل کار شما در فاصله ای بیش از ۴۳ کیلومتری از محل زندگی شما بوده و روزانه این مسیر را طی میکنید روزه شما باطل نمیباشد.

ماه رمضان

اگر دائم السفر میباشید و در ماه بیش از ۱۲ بار مسافرت میروید روزه شما باطل نمیباشد.

کسی که قصد سفر به مسافت شرعی را ندارد مثلا تصمیم دارد تا ۱۹ کیلومتری شهر خود برود یا قصد دارد که مثلا به ۳۵ کیلومتری شهر خود سفر کند اما هنوز در شهر است و یا به حد ترخص نرسیده است؛ حق ندارد و نباید نماز را شکسته بخواند یا کاری انجام دهد که روزه اش باطل شود.

کسی که مسافر است و در راه بازگشت به وطن خویش است؛ اگر کاری که روزه را باطل می کند از او سر نزده باشد و تا قبل از آنکه اذان ظهر بگویند به حد ترخص برسد لازم است همانجا نیت روزه کرده و روزه آن روز را بگیرد. ضمن آنکه نمازش هم به محض ورود به محدوده ترخص، کامل خواهد شد.

اگر مسافرت شما ده روزه میباشد میتوانید نیت ده روز کرده و روزه راه به جا آورید و مورد قبول میباشد.

اگر فراموش کند که مسافر است، یا فراموش کند که روزه‌ی مسافر باطل است و در سفر روزه بگیرد، روزه‌ی او باطل است.

مسافری که باید نمازهای چهار رکعتی را در سفر دو رکعت بخواند، نباید روزه بگیرد. و مسافری که نمازش را تمام میخواند مثل کسی که شغلش مسافرت، یا سفر او سفر معصیت است، باید در سفر روزه بگیرد.

اگر فراموش کند که مسافر است، یا فراموش کند که روزه مسافر باطل میباشد و در سفر روزه بگیرد، روزه او ـ بنا بر احتیاط ـ باطل است.

منبع : آرامش سفر

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید