31

فروردین
1401

راهنمای سفر به ماسال بهشت ایران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 43 0

ماسال را بدون شک باید یکی از زیباترین ییلاقات و شهرهای ایران دانست. کافیست تنها چشمان خود را ببندید و برای سفر به طبیعتی سرسبز آماده شوید. این طبیعت بی نظیر که در ارتفاعات واقع شده چشم اندازی فوق العاده به جنگل های گیلان دارد و در بسیاری از ساعت های روز ابرها زیر پای گردشگران است. ییلاقات و روستاهای این منطقه همگی به کوهستان سرسخت البرز تکیه کرده اند و در بیشتر روزهای سال آب و هوایی فوق العاده دارند. ماسال با خانه های روستایی زیبایش در سالیان اخیر توانسته حسابی در بین طرفداران طبیعت و تورهای مختلف محبوب و پر طرفدار شود. اگر می خواهید سفری متفاوت را به سرسبزترین نقطه گیلان در ارتفاعات تجربه کنید، در ادامه با معرفی ماسال و راهنمای سفر به این ییلاق دوست داشتنی با ما همراه باشید. شرکت در تور ماسال آرامش سفر

 راهنمای سفر به ماسال

ماسال کجاست؟

برای برنامه ریزی این سفر فوق العاده اول باید بدانیم که ییلاق و شهر ماسال کجاست؟ منطقۀ ماسال یکی از ییلاقات گیلان در نزدیکی کوه های تالش است. در واقع ماسال در مناطق کوهستانی واقع شده و در حال حاضر بر اساس آخرین تقسیم بندی های کشوری شامل دو قسمت مرکزی و شاندرمن می شود. جالب است بدانید که بر طبق برخی روایات ماسال در زبان کهن گیلان در معنای همجوار و همسایه کوه معنی شده است.

برای رسیدن به ماسال باید خودتان را به رشت رسانده و در مسیر صومعه سرا ۵۵ کیلومتر برانید تا به ماسال زیبا برسید. ییلاقات ماسال با تالش ۶۰ کیلومتر فاصله داشته و راهش تا رشت مسافتی ۵۰ کیلومتری است. موقعیت جغرافیایی ماسال موجب شده تا به عنوان دومین شهر مرتفع گیلان شناخته شود و علاوه بر چشم انداز سرسبز در بالای ابرها، از آب و هوایی فوق العاده برخوردار باشد.

راهنمای سفر به ماسال

آب و هوای ماسال

با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی ماسال بهتر است حتما پیش از سفر وضعیت بارندگی و آب و هوا را چک کنید. برای وضعییت آب و هوای ماسال در چند روز آینده جهت سفر بهترین روش استفاده از پیش بینی های آب و هوا است، ما در اینجا می خواهیم تنها شمه ای از اقلیم هوایی منطقه را توضیح دهیم. همانطور که می دانید ماسال در شمال کشور واقع شده و باید انتظار هوایی مرطوب و شرجی شبیه دیگر شهرهای گیلان را از آن داشت. در عین حال فراموش نکنید که این منطقه کوهستانی در ارتفاعات واقع شده و بدون شک هوایی سردتر از شهرهای ساحلی دارد.

آب و هوای ماسال در تابستان حداکثر به ۲۸ درجه رسیده و نزدیک به ۸۰% درصد رطوبت دارد، در نتیجه اگر آب و هوای شرجی را دوست ندارید، بهتر است ماسال را در تابستان فراموش کرده و در بهار به این ناحیه سفر کنید. هوای بهاری ماسال به مراتب خنک تر بوده و رطوبت کمتری دارد. هوای ماسال در پاییز هم معتدل است ولی با رسیدن زمستان هوای سرد تا ۳ درجه بالای صفر هم کاهش داشته که شایند خوشایند بسیاری نباشد. برای همین مهم پیشنهاد ما به شما سفر در فصلی است که آب و هوایش را بیشتر دوست دارید تا گرما و رطوبت شما را کلافه نکند.

 راهنمای سفر به ماسال

جاذبه های ماسال

سفر به ماسال می تواند فرصتی برای تماشای جاذبه های طبیعی متعدد باشد. در این طبیعت گردی بی نظیر شما نه تنها فرصت طبیعت گردی، اقامت در خانه های روستایی و تجربه کمپینگ را خواهید داشت، بلکه به دور از هرگونه استرس و دغدغۀ شهری می توانید با خیال راحت چند روزی را با بهترین چشم اندازهای گیلان و مناطق کوهستانی البرز استراحت کنید. بر همین اساس ما در ادامه می خواهیم تعدادی از بهترین جاذبه های ماسال گیلان را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با خیال راحت برای این سفر برنامه ریزی کنید.

یکی از مشهورترین جاذبه های دیدنی ماسال روستای ییلاقی اولسبلانگاه است. اولسبلانگاه معروف ترین روستای منطقه است و بسیاری از گردشگران برای چشم انداز زیبا، ارتفاع منطقه و تماشای ابرها، مراتع سرسبز و امکانات اقامت در خانه های روستایی ترجیح می دهند در اولسبلنگاه سکونت داشته باشند. اما اگر دلتان کمپینگ در فضای وسیع می خواهد، پیشنهاد ما به شما در میان  جاذبه های گردشگری ماسال دشت آلنزه است که بر طبق روایات قدمتی دویست ساله دارد. دشت آلنزه فضا و دشت سرسبز فوق العاده ای برای کمپینگ داشته و می تواند میزبان خوبی برای شما در سفرهای طبیعت گردی باشد. اگر در آلنزه کمپ کردید، صبح هنگام اولین چشم انداز شما دشتی سرسبز با خانه های روستایی و سقف های شیروانی قرمز رنگ است. کافیست تا اندکی پیاده روی کنید، آن موقع می توانید فضایی فوق العاده را زیر پایتان ببینید و از این چشم انداز که شاید در زندگی کمتر تکرار شود، حسابی لذت ببرید.

اما اگر از آن دسته طبیعت گردهای حرفه ای هستید که هیچ جاذبه ای را از دست نمی دهید، در میان جاذبه های توریستی ماسال غار آویشو منتظر شماست. این غار یکی از آثار ملی ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی کشور است که عمق شناخته شدۀ آن ۱۵۰ متر است و ارتفاعی ۱۴۶۰ متری دارد. آویشو پوشش گیاهی و حیوانی مخصوص خودش را دارد که شاید در گیلان بی نظیر باشد، پس بهتر است در حین بازدید مراقب محیط زیست باشید و رد پایی از حضورتان به جا نگذارید.

آخرین پیشنهاد ما به شما در میان جاذبه های دیدنی ماسال آبشار رامینه است. اگر اهل جنگل نوردی هستید، می توانید در ارتفاع ۶۲۹ متری از سطح دریا این آبشار فوق العاده را در دل ییلاقات ماسال پیدا کنید. بعداز یک پیاده روی طولانی در دل جنگل هیچ چیز خوشایند تر از تماشای یک آبشار زیبا، دل سپردن به صدای آب و آرامش فوق العاده آن نخواهد بود.

جاذبه های گردشگری ماسال از این لیست فراتر می رود و ما تنها چند مورد که می تواند مورد توجه سلیقه های مختلف باشد را مطرح کردیم. شما می تواند در قالب سفرهای یک تا چند روزه به ماسال زیبا سفر کرده و با کمپینگ و یا اقامت در خانه های روستایی حسابی از این فضای دوست داشتنی و بی تکرار لذت ببرید.

 راهنمای سفر به ماسال

تفریحات ماسال

تفریحات شهر ماسال عمدتا با طبیعت زیبایش تعریف می شود. شما می توانید در این دشت های زیبا کمپ کرده و لذت خوابیدن زیر ستاره ها را تجربه کنید. بعد از بیدار شدن اولین چشم انداز شما طبیعتی بی نهایت سرسبز و ابرهای زیرپایتان است. علاوه بر این با اقامت در خانه های روستایی هم می توانید آرامشی که تا به حال شاید کمتر داشته اید را تجربه کنید.

ماسال می تواند یکی از بهترین سفرهای دوستانه و خانوادگی برای هر گردشگری باشد. به شما پیشنهاد می کنیم تا برای سفری یک یا چند روزه خودتان را به یکی از زیباترین ییلاقات ایران در دل البرز زیبا همجوار با ارتفاعات تالش دعوت کرده و از این لذت و زیبایی برای چند روز برخوردار شوید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید