31

فروردین
1401

غذاهای سنتی اردبیل

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 21 0

اردبیل یکی شهرهای توریستی ایران می باشد که سالانه گردشگران بسیار زیادی به این شهر سفر می کنند. این شهر تاریخی دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی می باشد که هر کدام به نوبه خود گردشگران زیادی را جذب می کند. اگر به این شهر زیبا سفر می کنید قطعاً باید از جاذبه های این شهر دیدن نمایید. ایران کشوری می باشد که در زمینه آشپزی به نوعی  در منطقه خاورمیانه پیشرو بوده و همچنین غذا هایی دارد که در دنیا بسیار لذیذ است. بسیاری از توریست هایی که وارد ایران می‌شوند تنها به هدف چشیدن غذا های کشور به ایران می‌آیند. شهر اردبیل از نظر آشپزی یکی از شهرهای ایران به حساب می‌آید که دارای غذاهای سنتی بسیار خاصی می‌باشد. در سفر خود به اردبیل قطعاً باید از این غذاها  میل نمایید تا مزه آن ها تا مدتها در زیر زبانتان باشد. به نوعی اگر یکبار این غذاهای سنتی اردبیل را مزه کنید قطعاً  زمان سفر بعدی خود به اردبیل را  زودتر برنامه ریزی خواهید کرد.

اردبیل دارای رستوران و کافه های بسیاری می باشد که غذاهای سنتی و محلی در آنجا صرف می شود. شما می توانید در سفر خود به اردبیل یا با شرکت در تور اردبیل از غذاهای محلی این شهر میل نمایید. این شهر کوهستانی که سرد هم می باشد عمده غذاهای آن از نظیر آش بسیار محبوب و مشهور بوده که غذای محبوب بومیان و ساکنان اردبیل نیز می باشد.

در ادامه این مطلب آرامش سفر قصد داریم به معرفی غذا های سنتی شهر زیبای اردبیل بپردازیم تا در سفر خود به اردبیل این غذاها را شناخته و آنها را میل نمایید.

 غذای اول آش میوه

این آش محبوب مردم مناطق آذربایجان و شهر اردبیل است که بسیار مورد توجه بوده و از موادی همچون  عدس همراه با برنج و نخود و گندم پوست کنده  رشته آش و همچنین گوشت قرمز چرخ کرده به همراه آلو خورشتی برگه آلو زرد و قیسی زردآلو و همراه آلبالوی خشک و گوجه و سبزی‌های تازه همچون تره و جعفری و همچنین چغندر پخته می شود. این غذا مملو از ویتامین است که حتماً باید آنها را میل نمایید زیرا این غذا دارای ارزش بسیار بالایی می باشد این غذا عمدتاً به عنوان پیش غذا همراه با سایر غذاهای دیگر بر سر سفره های مردم اردبیل آورده می‌شود که بسیار اشتها باز کن و لذیذ بوده و دارای بو و طمع خاصی میباشد.

آش میوه

 غذای دوم آش دوغ

آش دوغ در ایران نیز بسیار مشهور بوده و و در اردبیل نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است و ساکنین این شهر جزو برنامه های اصلی برنامه‌های غذایشان آش دوغ وجود دارد. آش دوغ از مواد همچون دوغ محلی برنج نخود سبزی های شامل گیشنیز و تره به همراه سیر تازه پخته می شود.  یکی از بهترین زمان هایی که میتوانید این غذا رادر اردبیل میل نمایید زمستان است. زیرا در دورهمی هایی که در این شهر برگزار می شود آش دوغ به عنوان محبوب ترین غذای این دورهمی هاست که در زمستان تهیه میشود. همچنین شما در سفرهایی که به اردبیل دارید می‌توانید در رستورانهای بین راهی آش‌دوغ را تهیه نمایید.

آش دوغ

غذای سوم آش شیر

تا به اینجا آش دوغ را شناختیم و باید آش شیر را هم بشناسیم. آش شیر همانطور که از اسمش معلوم است از شیر به همراه کشمش بی دانه بادام و گردو تشکیل شده است. ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و در خانواده‌هایی که دارای فرزند می باشد بسیار محبوب است. جالب است بدانید در آش شیر گندم پوست کنده هم قرار دارد که طعم خاصی به این آش می دهد. آش شیر را لازم است داغ داغ میل نمایید تا مزه دوچندان داشته باشد.

غذای چهارم چیغیرتما

شاید اسم چیغیرتما برای شما عجیب باشد اما یکی از محبوبترین غذاهای سنتی اردبیل بوده که محبوب مردم این شهر آذری می باشد. موادی که این غذای آذری را تشکیل می دهند تخم مرغ گوشت بوقلمون و یا گوشت مرغ پیاز روغن به همراه نمک و فلفل است. لازم است بدانید که چیغیرتما به نوعی همان املت خودمان می باشد. اما کاملاً با سبک جدید که حتماً باید میل نمایید زیرا ارزش غذایی آن بسیار بالا بوده و البته جالب است بدانید چیغیرتما از غذاهاییست که عمدتاً صبح ها میل می شود.

چیغیرتما

غذای پنجم خورشت ترشی قورمه

همانطور که میدانید قرمه سبزی که از اصیل ترین غذاهای ایرانی می باشد که بسیار محبوب است. از محبوبیت این غذا در ایران برای تان می گوییم باید آن را با غذای اردبیلی به نام ترشی قورمه مقایسه کرد زیرا این غذا در اردبیل بسیار محبوب است. این غذای سنتی اردبیلی از گوشت قرمز لوبیا چشم بلبلی آلوچه خورشتی پیاز تشکیل شده است بسیار لذیذ بوده و دارای بو و طعم بسیار خاصی می‌باشد. عمدتاً اگر این غذا را بدون برنج میل نمایید بازهم غذای بسیار خوشمزه است اما لازم است بدانید این خورشت به همراه برنج میل می شود تا مزه خاصی برای شما داشته باشد.

خورشت ترشی قورمه

غذای بششم کشمش پلو

از محبوب ترین غذاهای اردبیلی به جرأت می‌توان گفت کشمش‌پلو است که ارزش بسیار زیادی دارد و محبوبیت خاصی بین مردم داراست. کشمش پلو از برنج شیر کشمش تشکیل شده است و البته زرشک و زعفران از مواد تکمیل کننده این غذا است که دارای طعم و بوی دلنشینی بوده که به همراه گوشت قرمز و یا گوشت مرغ میل میشود.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید