31

فروردین
1401

پیست اسکی توچال، تجربه‌ای برای ورزش و تفریح

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 42 0

اسکی!! نامی که برای بیشتر ما آشنا است و هر زمان صحبت از آن می‌شود به یاد ورزشی خاص روی برف می‌افتیم. اما آیا می‌دانستید که مورخان و زبان‌شناسان معتقدند که اسکی کلمه‌ای آریایی است. اگرچه این روزها کمتر کسی است که با این کلمه و این نوع تفریح و البته رشته ورزشی بیگانه باشد، اما کمتر کسی درباره سابقه تاریخی آن چیزی می‌داند. اسکی قبل از اینکه یک وسیله ورزشی بوده باشد، وسیله‌ای بوده که مردمان در مناطق برف‌گیر، کوهستانی و صعب‌العبور برای راه رفتن روی برف آن را از شاخ گاو و وسایل دیگری مانند ریسمان‌های چرمی برای نگه داشتن کفش‌های‌شان روی این وسیله‌ای که از شاخ حیوانات شکار شده یا گاو درست می‌کردند، می‌ساختند و در زمستان‌های پربرف و سخت آن زمان‌ها مورد استفاده قرار می‌دادند. شما میتوانید با شرکت در تور تهرانگردی آرامش سفر در تور پیست اسکی توچال شرکت نمایید.

پیست اسکی توچال

اما با گذشت زمان این وسیله هم شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته و برای ورزشی خاص به نام «اسکی روی برف» استفاده می‌شود که البته نیاز به مکان خاصی هم دارد که به آن «پیست اسکی» می‌گویند. این روزها در بیشتر شهرها و کشورهایی که زمستان‌های سرد و نسبتا سخت و پربرف دارند، پیست‌های اسکی آماده می‌شود تا دوستداران و علاقه‌مندان این ورزش خاص بتوانند به آنجا رفته و ساعاتی را به اسکی روی برف، که مطمئنا ورزشی پرهیجان است، بپردازند. در کشور ما هم پیست‌های اسکی متعدد و معروفی احداث شده که یکی از نام آشناترین آنها «پیست اسکی توچال» است. زمانی که تصمیم به ساخت و احداث پیست اسکی توچال گرفته شد، بنا بر این بود که این پیست به یکی از بزرگ‌ترین پیست‌های اسکی جهان تبدیل شود؛ اما این تصمیم هیچ‌گاه عملی نشد و دلیل آن هم، وقوع جنگ تحمیلی علیه ایران بود. به همین دلیل هم در نهایت، فقط بخشی از این مجموعه بزرگ به بهره‌برداری رسید و پیست اسکی توچال به شکل رسمی در آذر ماه سال ۱۳۹۲ افتتاح شد.

معروف‌ترین پیست‌های اسکی ایران

همان‌طور که اشاره شد در ایران پیست‌های اسکی زیادی، بعد از تشکیل و آغاز به کار فدراسیون اسکی در سال ۱۳۲۵، ساخته و احداث شدند از جمله: پیست اسکی دیزین (که اولین مجموعه بین‌المللی پیست اسکی در ایران محسوب می‌شود)، پیست اسکی آبعلی (که به‌عنوان اولین پیست اسکی در کشورمان شناخته می‌شود که دستگاه‌های بالابر در سال ۱۳۳۲ در آنجا نصب شد، البته قبل از آن هم دوستداران ورزش‌های زمستانی در آنجا اسکی انجام می‌دادند)، پیست اسکی بین‌المللی شمشک (‌که شمال شرقی پایتخت و در سال ۱۳۳۷ احداث و  به بهره‌برداری رسید)، پیست اسکی بین‌المللی دربندسر (که به‌عنوان یکی از جدیدترین پیست‌های اسکی است که در اطراف تهران احداث شده)، پیست اسکی خور، پیست اسکی پاپائی استان زنجان، پیست اسکی پیام و البته پیست معروف و بین‌المللی توچال تهران.

پیست اسکی توچال

موقعیت جغرافیایی پیست اسکی توچال

هر ساله با فرارسیدن فصل‌های سرد سال، مشتاقان و دوستداران ورزش اسکی و همچنین، کوهنوردانی که در تهران و البته شهرهای اطراف آن زندگی می‌کنند با دیدن قله سفیدپوش و پربرف توچال هیجان‌زده و خوشحال می‌شوند، چون مدت‌ها منتظر این روزها بوده‌اند تا بتوانند به سراغ ورزش مورد علاقه‌شان در پیست‌ اسکی توچال که پوشیده از برف شده، بروند. شاید یکی دیگر از دلایل خوشحال بودن آنها این است که برای رفتن به پیست اسکی توچال نیاز به طی مسافت زیادی ندارند، چراکه این پیست اسکی تنها در فاصله پنج کیلومتری از شمال شهر تهران قرار دارد. قله توچال، که بخشی از دامنه‌های رشته کوه البرز محسوب می‌شود، با ارتفاع ۳۹۶۲ متر در شمال شهر تهران واقع شده است.

امکانت رفاهی پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال، که در ارتفاع نسبتا بالایی واقع شده است (ارتفاع ۳۸۵۰ متری از سطح دریا)، هر ساله در زمستان پوشیده از برف می‌شود و شرایط مساعد و مناسبی را برای اسکی‌بازان و البته سایر ورزش‌ها و تفریحات زمستانی فراهم می‌کند. البته امکانات دیگری هم در این مجموعه وجود دارد که آن را به یکی از بزرگ‌ترین و شاید بتوان گفت مجهزترین مکان‌های تفریحی تهران تبدیل کرده است از جمله: تله کابین توچال، تله سیژ (دوپل مایر)، تله اسکی، هتل توچال، رستوران و …. بهره‌مندی از این امکانات رفاهی می‌تواند شرایط و لحظات خوب و لذت‌بخشی را برای افرادی که علاقه چندانی به کوهنوردی یا اسکی ندارند را هم فراهم کند. همچنین، شما به راحتی می‌توانید لوازم مورد نیازتان برای اسکی را از مدرسه اسکی مستقر در پیست اسکی توچال تهیه کنید.

علاوه بر این، اگر مهارتی در این رشته ورزش ندارید، می‌توانید از کمک و راهنمایی مربیان حاضر در مدرسه اسکی مستقر در پیست اسکی توچال کمک بگیرید. بدون اغراق می‌توان گفت به دلیل تنوع زیادی که در امکانات ورزشی و تفریحی پیست اسکی توچال وجود دارد، به راحتی نیازهای تمامی افراد در رده‌های سنی مختلف و البته سلیقه‌های گوناگون برآورده می‌شود.

پیست اسکی توچال

زمان فعالیت پیست اسکی توچال

از آنجایی که پیست اسکی توچال بزرگ‌ترین پیست اسکی برف‌گیر کشورمان محسوب می‌شود، هر ساله از اوایل آبان ماه بازگشایی شده و در حدود هشت ماه (تا اواسط خرداد ماه) مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد. پیست اسکی توچال را می‌توان یکی از معروف‌ترین پیست‌های اسکی بین‌المللی و همچنین، در سطح خاورمیانه برشمرد.

چطور به پیست اسکی توچال برویم؟

کوهنوردان و علاقه‌مندان به ورزش اسکی، از مسیرهای مختلفی خود را به قله و پیست اسکی توچال می‌رسانند و صعود از تمامی این مسیرها برای آنها مقدور است. بوستان جمشیدیه، دربند، ولنجک، درکه، دارآباد، دامنه شمالی و از شکراب و شهرستانک (که چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد) مهم‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین مسیرها برای رسیدن به قله و پیست اسکی توچال هستند. همچنین، استفاده از تله کابین توچال هم برای رسیدن به پیست اسکی توچال توصیه می‌شود. شما باید از خط سوم آن استفاده کنید که از ایستگاه شماره ۶ آغاز شده و به ایستگاه شماره ۷ می‌رسد. پیست اسکی توچال و هتل توچال در این ایستگاه قرار دارند. تله‌کابین توچال در انتهای خیابان ولنجک، مجموعه بام تهران واقع شده ‌است.

علاوه بر این، شما می‌توانید برای رسیدن به پیست اسکی توچال از دومین خط تله سیژ توچال، استفاده کنید. این خط از تله سیژ امکان جابه‌جایی شما تا پایین پیست اسکی و هتل توچال را دارد.

ویژگی‌های پیست اسکی توچال

همان‌طور که قبلا اشاره شد، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزیت‌های پیست اسکی توچال نزدیک بودن آن به شهر تهران است.

یکی دیگر از ویژگی‌های پیست اسکی توچال این است که با وجود آنکه از دیگر پیست‌های تهران کوچکتر است اما تجهیزات آن به‌روزتر است.

پیست اسکی توچال با ارتفاع ۳۹۶۲ متر، در رتبه پنجم از مرتفع‌ترین پیست‌های اسکی دنیا قرار دارد.

پیست اسکی توچال

پیست‌های اسکی مجموعه پیست اسکی توچال

مجموعه پیست اسکی توچال سه پیست جداگانه دارد که عبارتند از:

* پیست اسکی قله (ایستگاه هفتم)

این پیست از پایین قله توچال (در ارتفاع ۳۸۵۰ متری) آغاز شده و انتهای مسیر به هتل مستقر در پیست (در ارتفاع۳۵۵۰ متری) ختم می‌شود. درازای این قسمت از پیست اسکی توچال ۱۲۰۰ متر است.

* پیست اسکی دامنه غربی

این پیست، که در دامنه غربی کوه توچال قرار گرفته‌، به دلیل چشم‌انداز‌های زیبای کوه‌های اطراف، از نمای بی‌نظیر و منحصربفردی برخوردار است.

* پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم

این پیست، نوسازتر از سایر پیست‌های اسکی توچال و با درازای ۵۵۰۰ متر طولانی‌ترین پیست اسکی توچال است.

ساعت کار مجموعه توچال

از آنجایی که معمولا فعالیت مجموعه توچال ارتباط مستقیمی با شرایط آب و هوایی و جوی دارد؛ بنابراین، قبل از اینکه به سمت توچال حرکت کنید از طریق تماس گرفتن یا اخبار مندرج در سایت، از باز بودن مجموعه مطمئن شوید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید