01

اردیبهشت
1401

شناخت روستای اورامان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 81 0

شناخت روستای اورامان استان کردستان ، روستای اورامان یا هورامان یکی از زیباترین روستاهای ایران میباشد که در استان کردستان و ۷۵ کیلومتری شهر مریوان واقع شده است.در این مقاله گردشگری سایت آرامش سفر میخواهیم در مورد این روستای اورامان با شما صحبت کنیم و این روستا را بیشتر بشناسیم همراه ما باشید.

اروامان یکی از توریستی ترین روستاهای ایران میباشد که سالانه گردشگران زیادی برای تفریح به این روستای زیبا سفر میکنند.کردستان جزو شهرهای توریستی بوده و همانند ارورامان دارای جاذبه های گردشگری زیادی میباشد.

موقعیت جغرافیایی روستای اورامان

این روستای زیبا در غرب ایران و نزدیکی های مرز ایران و عراق قرار دارد. شما برای رسیدن به این روستا باید مسیری سخت و پر پیچو خم را طی کنید تا به آنجا برسید.مسیری کوهستانی و سخت برای فوصل سرد سال به ویژه زمستان.برای رسیدن به این روستا شما باید به شهر میروان بروید و از آنجا بعد از طی مسافتی ۷۵ کیلومتری به روستای اورامان خواهید رسید.

روستای اورامان

طبیعت ارومان

روستای ارومان به هزار ماسوله هم مشهور است دلیل این شهرت شباهت زیاد آن به ماسوله و خانه های پلکانی میباشد یعنی حیاط همسایه سقف خانه همسایه دیگری میباشد.به دلیل کوهستانی بودن این روستا چشمه های آب زیادی در این منطقه وجود دارد که از معروفترین آنها میتوانیم به چشمه های آب بل اشاره کنیم که یکی از پرحجم ترین چشمه های آب این منطقه میباشد و در نهایت به سیروان میرسد.

این روستا که در منطقه کوهستانی رشته کوه های زاگرس واقع شده است دارای جنگل هایی با درختان بلوط میباشد و و در فصل تابستان منظره ای بسیار زیبارا داراست و به شدت سرسبز میباشد این منطقه دارای درختان و گونه های گیاهی فراوان و گوناگونی را داراست که میتوانیم به ون، تنگز، میلو، شرو، بلوط، پسته وحشی، گردو، توت، گلابی، انجیر، انار اشاره کنیم.

روستای اورامان

زندگی مردم روستای اورامان

روستای اورامان دارای ۵۴۰ خانوار و ۲۱۰۰ نفر جمعیت دارد.گویش مردم اورامان گورانی میباشد.وجود طبیعت و باغهای فوق العاده در این منطقه باعث شده است که زندگی و اقصاد مردم این روستا از طریق باغداری و دامداری باشد و کسب درآمد کنند.این روستا به سایر شهرهای منطقه میوه رسانی میکند.

جاذبه های گردشگری این روستا

روستای اورامان خود یک جاذبه گردشگری میباشد و هر بخش برای شما باید یک جاذبه به حساب آید و از لحظه های خود در این روستا لذت ببرید.یکی دیگر از بخش های که در این روستا مورد توجه است مراسم سالانه پیر شالیار میباشد که در تابستان و بهار برگزار میگردد.این مراسم یکی از محبوبترین مراسمات در این این روستا و این منطقه میباشد که مردمان این روستا با لباسهای کردی و موسیقی های سنتی این مکان و آشپزی از دیگر مردمان استقبال میکنند.

یکی دیگر از بخش های مورد توجه در این روستا صنایع دستی آن میباشد که مورد توجه است شما در این روستا میتوانید صنایع دستی همچون بافت کلاش (گیوه)، کلاه، جاجیم، تسبیح، سجاده و غیره را مشاهده کنید و یا خریداری نمایید.

روستای اورامان

خانه پیرشالیار اورامان

روستای اروامان سرزمین پیران ماندگار میباشد که یکی زا مشهورترین پیران این منطقه پیرشالیار میباشد که بسیار مورد توجه مردم آنجا میباشد. پیر شالیار یکی از بزرگان منطقه اورامان بوده که به ترویج اسلام در این منطقه مشغول بوده است و مردم برای بزرگداشت وی هر ساله دو مراسم در دو فصل سال برگزار می‌کنند و مردمان آنجا دستمال های را به درب خانه این پیر میبندند به نیت رفع مشکلات و حاجات آنان.

روستای اورامان

قدمت روستای اروامان

این روستا قدمتی حدود ۱۰۰۰ سال را داراست و بیشتر مردم استان کردستان ساکن این منطقه بوده و از این منطقه به سایر بخشهای استان کردستان کوچ کرده اند. بسیاری بر این عقیده‌اند که هورا همان اهورا بوده است. به این شکل اهورامان یعنی خانه اهورامزدا و اگر هورامان را برگرفته از هور اوستایی در معنای خورشید و مان را در معنای خانه بدانیم، معنای آن خانه و جایگاه خورشید است

روستای اورامان.

آب و هوای اورامان

ارومان آب و هوای سرد و کوهستانی دارد و بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار و تابستان میباشد.اما فصول پاییز و زمستان هوای بسیار سردی را داراست و شما نمیتوانید در وجود در این منطقه نهایت لذت را ببرید و به دلیل سختی راه از دیدن مناطق خاص محروم بشوید.

روستای اورامان

صنعت گردشگری اورامان

یکی از مهمترین دلیل های که باعث شده است این منطقه مشهور شود صنعت گردشگری آن و گفت و گو از آن در سایر نقاط ایران میباشد. فصل بهار و به خصوص تابستان ارومان یکی از شلوغترین زمانهای خود را سپری میکند و گردشگران و تورستهای زیادی به این منطقه سفر میکنند.

گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این منطقه سفر میکنند و چندین روز را در آنجا سپری میکنند تا از تمامی جاذبه های گردشگری آن دیدن نمایند و لذت ببرند.

چطور به ارومان برویم؟

برای رفتن به اورمان و روستانی اورامان شما دو راه پیش رو دارید،اول اینکه خود را به شهر مریوان برسانید و از آنجا با طی ۷۵ کیلومتر را به این روستان برسید.یا اگر با ماشین شخصی خود قصد سفر به آنجا را دارید میتوانید خود را به شهر سروآباد برسانید و از آنجا به ارومان بروید و راه سوم هوایی میباشد، شما باید به در فرودگاه سنندج به فرود بیایید و از آنجا به بعد با کرایه کردن ماشین به اورامان بروید.

روستای اورامان

منبع : آرامش سفر

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید