31

فروردین
1401

معرفی کاخ نیاوران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 82 0

شناخت و معرفی کاخ نیاوران تهران ، کاخ نیاوران زیباترین و قدیمی ترین کاخ های ایران میباشد.این کاخ محل زندگی شاه و خانواده اش بوده است.اگر در تهران زندگی میکنید قطعا باید از این کاخ زیبا و تاریخی دیدن نمایید.اما اگر با تور تهرانگردی قصد دیدن جاذبه های گردشگری تهران را دارید میتوانید از کاخ نیاوران دیدن کنید.کاخی منحصر به فرد در باغی زیبا که دیدن آن برای عموم آزاد میباشد.در این مطلب جدید آرامش سفر قصد داریم به معرفی کاخ نیاوران بپردازیم همراه ما در ادامه این مطلب باشید.

برای رزرو تور تهرانگردی یک روزه با قیمت مناسب با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

معرفی کاخ نیاوران

مراحل ساخت کاخ نیاوران به از سال ۱۳۳۷ به فرمان محمدرضا شاه پهلوی شروع شد و در نهایت در سال ۱۳۴۶ ساخت آن به پایان رسید.این کاخ به قدری کامل ساخته شد که بعدها تبدیل به محل زندگی خانواده پهلوی شد.بعد از انقلاب اسلامی این کاخ در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت  شروع کرد به بازسازی آن و در نهایت در سال ۱۳۸۲ مراحل بازسازی آن به پایان رسید.این کاخ سالانه میزبان تعداد بسیار زیادی گردشگر میباشد.گردشگران داخلی و خارجی زیادی به هدف بازدید از کاخ نیاوران وارد تهران میشود.این کاخ در سال ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسید.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران محل سکونت پهلوی

این کاخ که به دستور رضا پهلوی ساخته شد اوایل به این هدف بنا شد که میزبان مهمانان دربار باشد و افراد سیاسی و مهمی که وارد تهران میشوند در مدت حضور خود در این کاخ امنیتی اقامت داشته باشند و از امکانات رفاهی آن استفاده کنند.اما بعد از پایان ساخت این کاخ به دلیل زیبایی و کامل بودن آن و امنیت بالای آن رضا شاه پهلوی تصمیم گرفت خود و خانواده اش در این کاخ سکونت داشته باشند.در نهایت این کاخ نیاوران تبدیل شد به محل زندگی خانواده پهلوی و همراهان نزدیک شاه.

کاخ نیاوران

نام گذاری کاخ نیاوران

شاید برایتان جالب باشید دانید دلیل نام گذاری کاخ نیاوران و حتی منطقه نیاوران در تهران چیست ، قبل از ساخت این کاخ در این مکان فقط یک نیزار بود و سرسبز اما خوش آب و هوا ، که مهندسان آن زمان این مکان در تهران را که شمال تهران میشد را برای ساخت انتخاب کردند.بعد از ساخت کاخ به دلیل اینکه اینجا نیزار بود کاخ به نی آوران مشهور شد که بعدها به کاخ نیاوران تغییر نام پیدا کرد.

کاخ نیاوران

معماری کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از زیباترین کاخ های شمال تهران و پایتخت میباشد.این کاخ دارای معماری ایرانی و اروپایی است.جالب است بدانید این کاخ دو نیم طبقه است یعنی دو طبقه کامل و یک نیم طبقه میباشد که این نیم طبقه مربوط به فضای کاری و اتاق های مهم خانواده پهلوی بود.یکی از بخش های منحصر به فرد این کار سقف بازشو آن میباشد.به درخواست رضا شاه پهلوی سقف این کاخ را به این صورت طراحی کردند که هر زمان بخواد در کاخ حضور داشته باشد و بتواند آسمان را ببیند بدون نیاز به بیرون رفتن از کاخ.

کاخ نیاوران در فضایی به بزرگی ۹ هزار متر مربع ساخته شده است.کاره طراحی این کاخ را محسن فروغی انجام داده است.بیش از ۹۰ درصد معماری این ساختمان ایرانی میباشد و بخش هایی نیز از معماری پیش از اسلام الگو برداری شده است.بخش هایی همچون گچ بری ، آیینه کاری ، کاشی کاری و غیره را هنرمندان به نام دوران پهلوی انجام داده اند.

بخش اروپایی این کاخ مربوط به چیدمان و طراحی وسایل داخلی و دیزاین آنها میباشد.این بخش توسط گروهی فرانسوی انجام شده است.این هنرمندان فرانسوی طراحی داخلی کاخ هچون مبلمان ، پرده ها ، دکوراسیون و تابلوهای با ارزش را بر عهده داشتند تا بهترین طرح را اجرا کنند تا از نظر رنگ بندی زیبایی خاص خودش را داشته باشد.

کاخ نیاوران

بخش های کاخ نیاوران

قطعا کاخ نیاوران شامل چندین بخش بسیار مهم میباشد.بخش هایی که هر کدام مربوط به یک شخص از خانواده پهلوی بوده و در هر بخش یک کاری صورت میپذیرفت.در این بخش نام فضاهای این کاخ را خواهیم گفت :« اتاق پذیرایی ( در این اتاق پنجره های بزرگی قرار گرفته است تا بیشترین نور را داشته باشد. اتاق غذاخوری ، اتاق نشیمن ( نورپردازی این اتاق تیره میباشد ) ، سینما ( سینمایی اختصاصی و منحصر به فرد به وسعت ۴۰۰ متر در کاخ نیاوران ) ، تالار آبی ( یکی از مهمترین بخشهای این کاخ به شمار میرفت و در این مکان از مهمانان مهم دربار خوش آمدگویی انجام میشد ) ، اتاق انتظار مهمان ، نیم طبقه ، اتاق مطالعه پهلوی ، اتاق خواب پهلوی ، اتاق خواب فرحناز ، اتاق مطالعه فرحناز پهلوی ، اتاق لباس ، اتاق خواب شاه ، اتاق استراحت شاه » و دیگر بخش های کاخ نیاوران.

کاخ نیاوران

آدرس کاخ نیاوران تهران

تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

برای رسیدن به مجموعه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی چند راه دارید:

۱– با استفاده از مترو می توانید به تجریش بروید و از آنجا با تاکسی و اتوبوس به نیاوران بروید.

۲– از خط بی آر تی راه آهن-تجریش استفاده کنید و خودتان را به تجریش برسانید و با استفاده از وسایل نقلیه دیگر به نیاوران برسید.

۳– اکثر پایانه های تاکسیرانی دارای تاکسی هایی به مقصد تجریش هستند و می توانید از طریق آنها به تجریش و سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به نیاوران بروید.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید