01

اردیبهشت
1401

شناخت باغ نارنجستان قوام

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

باغ نارنجستان قوام در شیراز یکی از معروف­ترین و البته زیباترین بناهای دیدنی شهر شهر و طرب یعنی شیراز است که داستان­های تاریخی بسیاری را از زمان ناصرالدین شاه قاجار پشت سر گذاشته­است. این بنا که روزگاری به خاندان قوام الملک تعلق داشت و محلی برای رسیدگی به شکایات مردم بود، در حال حاضر زیر نظر میراث فرهنگی استان فارس و دانشگاه شیراز است و در لیست صد موزه برتر و دیدنی ایران قرار دارد. برای گشت و گذار در این باغ دیدنی که شاهکاری در معماری قاجار محسوب می­شود و باغی خوش آب و هوا دارد در تور شیراز با ما همسفر شوید، تا علاوه بر دیگر جاذبه­های شهر، سری هم به نارنجستان قوام بزنیم. شرکت در تور شیراز

 باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام شیراز کجاست؟

باغ نارنجستان قوام در شیراز، محله بالاکفت و اطراف خیابان لطفعلی خان زند بنا شده و امروزه به عنوان یکی از جاذبه­های گردشگری و تاریخی استان فارس شناخته می­شود. این عمارت شاهانه همانطور که از نامش پیداست به خاندان قوام الملک تعلق داشته و در دوره پادشاهان قاجار بنا شد. بر اساس روایات تاریخی، نارنجستان قوام در زمان قاجار محل نشست و اجلاس بزرگان ایل قاجار در ایالت فارس بوده و البته عموم مردم در صورتی که نیاز به ثبت شکایات و دادرسی داشتند، باید به این محل مراجعه کرده و اعاده دعوی می­کردند.

معماری عمارت نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام در شیراز از معماری دیدنی و باشکوهی برخوردار است، تزئینات و ظرایف ریز و بسیار زیبایی دارد. عمده ظرایف و تزئینات این عمارت شامل انواع آینه کاری، کاشی کاری، حجاری و گچبری­های ظریفی است که بر اساس اصل تقارن ساخته شده­است.

اصل تقارن نارنجستان قوام بدین معناست که این مجموعه دارای یک ایوان است که با عنوان تالار آینه هم شناخته شده و در مرکز عمارت قرار دارد. تمامی اتاق­ها و اندرونی­های عمارت نارنجستان به صورت موزون و قرینه در دو قسمت چپ و راست عمارت قرار گرفته و دیوارهایش مملو از گچبری­های دیدنی و شاهانه است. این بنا که با تکیه بر هنر و معماری دوران قاجار بنا شده همچون تالار آینه کاخ گلستان و دیگر عمارت­های دوران قاجار کف سالن­هایش با کاشی­های سفید و آبی پوشانده شده و زیبایی خیره­کننده دارد.

سقف عمارت نارنجستان قوام با چوب­های حجاری شده تزئین شده ولی سقف اتاق اصلی به شیوه معماری دوره اسلامی و همچون دیگر بناهای دوره اسلامی مملو از آینه کاری است. این مهم موجب تمایز اتاق اصلی عمارت از دیگر اتاق­ها میشده تا به مراجعان به ویژه عموم مردم، محل رسیدگی به امور و استقرار صاحب ملک را نشان داده و قدرت او را با این هنر و تزئینات ظریف به اثبات برساند. برای همین است که معماری نارنجستان قوام همچون دیگر عمارت­های شیراز پر از تزئینات ظریف است و می­تواند ببیننده را مبهوت کند. این نکته در زمان رونق داشتن چنین عمارت­هایی تاثیر شگرف بر مراجع کنندگان داشت و پیش از پیش قدرت صاحب ملک و روسای ایل قاجار را برای عامه مردم تثبیت می­کرد.

باغ نارنجستان قوام

پیشینه عمارت نارنجستان قوام شیراز

کاخ و باغ نارنجستان قوام شیراز در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و طی ۱۰ سال ساخته شد. کلنگ این بنا در سال ۱۲۵۷ به زمین خورد و در سال ۱۲۶۷ به بهره­برداری رسید. فرمان ساخت عمارت را علی محمدخان قوام صادر کرد و این عمارت را برای خانواده قوام به یادگار و ارث گذاشت تا اینکه در سال ۱۳۴۵ بزرگ خاندان قوام یعنی ابراهیم قوام الملک عمارت آبا و اجدادی را به دانشگاه شیراز اهدا کرد.

در حال حاضر باغ نارنجستان قوام یکی از مهم­ترین موزه­های شهر شیراز است و در لیست صد موزه اصلی و برتر کشور نیز قرار دارد. این عمارت به دلیل اهمییت و ارزش والایی که داشت در سال ۱۳۴۶ مرمت، بازسازی و مقاوم سازی شد و امروزه یکی از مهم­ترین سایت­های محافظت شده میراث فرهنگی استان فارس است.

ویژگی­های منحصربفرد باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام السلطنه ویژگی­های منحصر بفرد و ممتازی دارد که از مهم­ترین آن ها میتوان به پوشش فلزی سقف اشاره کرد. این عمارت در شیراز اولین بنایی بود که با پوشش فلزی برای سقف بنا شد. جالب است بدانید که پیش از نارنجستان، عمارت شمس­العماره در مجموعه کاخ گلستان بود که به عنوان اولین ساختمان در سراسر ایران با اسکلت فلزی و در ۵ طبقه بنا شد. اسکلت و سقف فلزی نوعی از ساختمان سازی بود که ناصرالدین شاه بعد از سفرهای مکرر به پاریس آن را پسندید و به معماران ایرانی توصیه کرد.

وسعت این باغ به ۳۵۰۰ متر مربع رسیده و زیر بنایش ۹۴۰ متر مربع است. کل مجموعه موزه هم شامل کاغ، باغی سرسبز با حوض به شیوه معماری ایرانی، اندرونی و بیرونی، حمام، اصطبل، زنجیرخانه و مکتب­خانه می­شود.

لازم به ذکر است که این عمارت در نزدیکی دیگر جاذبه­های باشکوه شیراز یعنی مسجد نصیر الملک و خانه زینت الملوک واقع شده و گردشگران می­توانند نیم روزی را به تمام این جاذبه­های دیدنی اختصاص داده و خود را به تماشای شاهکارهای معماری دوره زندیه و قاجار دعوت کنند. جالب ایت بدانید که خانه زینت الملوک که امروزه یکی از موزه­های کوچک و دیدنی شیراز است به عنوان اندورنی خاندان قوام الملک شناخته شده و به افراد همین خانواده تعلق داشته است.

در حال حاضر این عمارت بازدید عموم داشته و گردشگران می­توانند از ۸ صبح تا ۸ شب از این خانه زیبا و تاریخی بازدید کرده و عکس­هایی ماندگار بگیرند.

باغ نارنجستان قوام

برای بازدید عمارت­هایی شاهانه با تور شیراز همسفر شوید

شیراز شهر شعر و طرب و مرکز تمدن کهن ایران است که نه تنها در دوران باستان همچون نگینی می­درخشید، بلکه در دوران اسلامی هم شکوه و جلالی مثال زدنی داشت و در دوران زندیه مجدد به پایتختی ایران انتخاب شد. همین مهم موجب شده تا شیراز دوست داشتنی و دیدنی مملو از جاذبه­هایی فاخر و ارزشمند باشد و سالانه بسیاری از گردشگران بین­المللی به آن سفر کنند.

شیراز جاذبه­هایی بسیار و طبیعتی دلنواز و دیدنی دارد که اگر می­خواهید از همه این جاذبه­ها بازدید کنید سفرتان نیاز به برنامه­ریزی دقیق و تورلیدری مجرب دارد تا شما را به دیدن تمام زیبایی­های شیراز برده و توضیحات مرتبط با هرکدام را به طور کامل ارائه دهد. برای این مهم پیشنهاد می­کنیم با تور شیراز ما همسفر شده و تجربه­هایی جدید از این شهر کهن داشته باشید.

برنامه سفر شیراز ما همراه با تورلیدر و بیمه نامه سفر برگزار شده و ما از روز اول سفر تا بازگشت به مبدا همه موارد مهم و بازدیدها را دقیق برنامه ریزی کرده­ایم. در این سفر می­خواهیم در هتل­های زیبا و مشهور شیراز اقامت کرده و غذاهای بومی و سنتی استان فارس را در خوشنام ترین رستوران­های شهر امتحان کنیم. با جاذبه­ها و عمارت­های شاهانه شهر عکس­های متفاوت تر از همیشه گرفته و خاطراتی خوش را تجربه کنیم. در تور شیراز تمامی جاذبه­ها و دیدنی­های شهر را در برنامه دارید و حتما در بازار وکیل برای خرید سوغاتی­های مختلف گشت و گذار خواهیم کرد. برای این سفر استثنایی و لحظاتی که به خاطراتی ناب تبدیل خواهند شد، در تور شیراز با ما همسفر شوید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید