01

اردیبهشت
1401

شناخت موزه های قزوین

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

قزوین یکی از شهرهای زیبا، کهن و قدیمی ایران است که از زمان صفویان به فرمان شاه طهماسب صفوی به پایتختی ایران انتخاب شد و این تغییر سیاسی موجب گشت تا در این شهر کاخ‌ها و عمارت‌های مجلل بسیاری ساخته شود. اگرچه پادشاهان بعدی پایتخت صفویان را از قزوین به اصفهان انتقال دادند، ولی این شهر توانست جایگاه خود را در تاریخ و فرهنگ ایران همچنان حفظ کرده و میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و توریست‌های خارجی باشد. علاوه بر جاذبه‌ها و عمارت‌های تاریخی، در این شهر موزه@هایی زیبا و دیدنی هم به گردشگران پیشنهاد می‌شود که گشت و گذار در آن برای علاقمندان به تاریخ، فرهنگ و معماری خالی از لطف نیست. در همین راستا، در ادامه با ما همراه باشید تا با هم سری به موزه‌های قزوین زده و گردشی در این سایت‌های ارزشمند و تاریخی داشته باشیم. شرکت در تور قزوین آرامش سفر.

موزه های قزوین

موزه قزوین معروف به موزه شهر

موزه قزوین که با نام موزه شهر هم شناخته می‌شود، در شرق دولتخانه کهن قزوین واقع شده و گنجینه‌ای ارزشمند از اشیای تاریخی و باستانی ایران برای دوره های مختلف است. هر قسمت از این موزه به یک دوره تاریخی ایران تعلق داشته و تماشای آن برای علاقمندان به تاریخ می‌تواند جالب باشد.

گنجینه موزه قزوین بسیار ارزشمند است و شامل تعداد زیادی ظروف برنزی و سفالی از هزاره‌های گذشته می‌شود. در نتیجه اگر حسابی شیفته تاریخ هستید، این موزه می‌تواند توجه شما را به خود جلب کند. موزه زیبا و دیدنی قزوین در خیابان هلال احمر شهر واقع شده و مدت زمان پیشنهادی برای گردش در آن یک ساعت است.

خانه یزدی‌های قزوین

در بسیاری از شهرهای کهن و قدیمی ایران، بناهایی به عنوان خانه-موزه به چشم می‌خورد. این بناها که در قزوین، یزد، تهران و اصفهان فراوان است، در واقع خانه‌های قدیمی با معماری سنتی ایران است که بعد از مرمت و مقاوم سازی، سبک و سیاقی از زندگی گذشتگان را به بازدید کننده‌ها نشان می‌دهد و معمولا با وسایل صاحبان همان خانه تزئین شده است.

خانه یزدی‌های قزوین یکی از همین خانه-موزه‌های مشهور و دیدنی در شهر قزوین، کوی صالحیه است که در اواخر دوره قاجار بنا شده و متعلق به شخصی به نام حاج ابوالقاسم یزدی است. در حال حاضر، این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده و به عنوان موزه هنر و پایداری شناخته می شود.

بهترین موزه قزوین

موزه مردم شناسی حمام قجر قزوین

با توجه به اینکه در گذشته داخل خانه‌های ایرانی، حمام شخصی نبوده و مردم برای استحمام باید به گرمابه های عمومی می‌رفتند، در حال حاضر گرمابه و حمام عمومی با تمام جزئیات و قسمت‌های مختلفی که دارد، یکی از شاخص‌های معماری سنتی شهرهای ایران است. در حال حاضر بزرگترین و کهن‌ترین گرمابه عمومی قزوین در خیابان عبید زاکانی به موزه مردم شناسی تبدیل شده و برای بازدید عموم باز است.

این حمام تاریخی همچون تمام گرمابه‌های ایرانی دارای رختکن، گرم‌خانه، شبستان و خزینه است و در دل بازارچه آقا کبیر قزوین قرار دارد. حمام قجر قزوین در سال ۱۰۵۷ توسط شخصی به نام امیرگونه خان که ار مباشران شاه عباس دوم صفوی بوده، ساخته شد و امروزه با تغییراتی به عنوان موزه مردم شناسی هم شناخته می‌شود.

موزه عمارت چهل ستون قزوین

کاخ چهلستون قزوین که به فرمان شاه طهماسب صفوی بنا شد، تا همین سده اخیر با نام کلاه فرنگی شناخته می‌شد و در مرکز شهر قزوین قرار گرفته است. کاخ چهلستون که امروزه موزه نگارستان خوشنویسی هم است در میدان آزادی، سبزه میدان واقع شده و دارای باغی سرسبز با درختان چنار سربه فلک کشیده است.

این عمارت در دو طبقه با تکیه بر معماری ایرانی بنا شده و در زمانه خودش کاربری سیاسی داشته است. کاخ چهلستون به عنوان یک شاهکار معماری مملو از ظرایف، تزئینات و مقرنس‌کاری‌های چشم نواز است و به عنوان نگین گردشگری جاذبه‌های تاریخی قزوین شناخته می‌شود.

همانطوری که گفتیم این کاخ امروزه علاوه بر جایگاه تاریخی ارزشمندش، به عنوان نگارستان خوشنویسی هم شناخته می‌شود. قزوین در طول تاریخ معاصر به عنوان یکی از شهرهای مهم و البته مهد پرورش خوشنویسی شناخته شده و در حال حاضر هم از مراکز اصلی هنر خوشنویسی در ایران است. همین مورد موجب شده تا در این شهر موزه خوشنویسی در میدان آزادی، سبزه میدان تاسیس شود و به آثار این هنرمندان اختصاص یابد. از مهمترین هنرمندانی که شاهکارهای خوش‌نویسی شان در این موزه در معرض بازدید عموم قرار دارد، باید به بزرگانی چون میر عماد حسن قزوینی، درویش عبدالمجید طالقانی و میرزا غلامرضا عمادالکتاب اشاره کرد.

نام موزه های قزوین

موزه شهربانی قزوین

شهربانی قزوین که امروزه به عنوان کتابخانه میراث فرهنگی هم شناخته می‌شود در خیابان سپه واقع شده و به سردر عالی قاپو منتهی می‌شود. این ناحیه را باید قدیمی‌ترین بافت تاریخی شهر قزوین و البته اولین خیابان طراحی شده در ایران دانست که بازدید و گردش آن را نباید در تور قزوین از دست بدهید. شما در این گشت و گذار می‌توانید با یک تیر چند نشان زده و تمام جاذبه‌های اطراف این بافت تاریخی را بازدید کنید. این موزه در کنار مدرسه امید واقع شده و یکی از زیرمجموعه های میراث فرهنگی است.

موزه بلدیه قزوین

بلدیه قزوین عمارتی به جا مانده از دوران قاجار که در خیابان شهرداری واقع شده است. این عمارت را در میان ساختمان‌های دولتی قزوین باید قدیمی‌ترین عمارت دانست که از تزئینات بسیار زیبایی برخوردار است و بازدید آن در سفر به قزوین بسیار توصیه می‌شود. اگرچه عمارت‌های شهرداری در شهرهای دیگری چون تبریز و مشهد هم از قدمتی کهن برخوردار است ولی شهرداری قزوین در این میان قدیمی‌ترین است. این عمارت که با نام بلدیه شناخته شده و در سر در آن نیز حجاری همین واژه به چشم می‌خورد، عمارتی است که با دو پله از سطح زمین بالاتر رفته و به فضایی به عنوان ایوان ختم می‌شود. این ایوان که تنها با همین دو پله از سطح زمین بلندتر است، ۶ ستون داشته و با کاشی‌های سفید و سیاه تزئین شده است.

بلدیه از سال ۱۳۰۶ به عنوان شهرداری مدرن قزوین شناخته شده و درست قبل از ۱۹۱۴ یعنی جنگ جهانی اول توسط شرکت روسی به نام شوسه طراحی و ساخته شد. این موزه کلیسایی کوچک به نام کلیسای کانتور هم دارد و در حال حاضر علاوه بر گنجینه‌ای ارزشمند از دستگاه‌های تایپ قدیمی، رادیوگرام‌ها و موارد مشابه شامل گنجینه‌ای از اسناد شهرداری و زیرمجموعه هایش نیز می‌شود.

تاریخچه موزه های قزوین

تور قزوین و موزه هایی که نباید از دست داد

اگر شما هم یکی از شیفتگان تاریخ هستید و موزه گردی از تفریحات شما در سفر است، تور قزوین را نباید از دست بدهید. سفر ما به قزوین با همراهی تورلیدر مجرب برگزار شده که بنا به نظر گردشگران تعدادی از این جاذبه‌ها و موزه‌ها را در برنامه داشته و در هر مورد توضیح دقیق و کاملی را به گردشگران ارائه خواهد داد. علاوه بر این برنامه با بیمه سفر برگزار شده و مسافران می‌توانند در بهترین هتل‌های قزوین اقامت داشته و غذاهای مطرح این ناحیه را در رستوان‌های معروف شهر نوش جان کنند. پس اگر مشتاق چنین سفری هستید، برای گذر در دل تاریخ و موزه‌هایی که هر کدام همچون یک کتاب حرفی برای گفتن دارند، در تور قزوین منتظر حضورتان هستیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید