01

اردیبهشت
1401

شناخت خانه موزه مقدم تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 23 0

یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای تهران که جاذبه ای تاریخیست مربوط به خانه موزه مقدم در این شهر است. اگر به تهران سفر میکنید تا در تور تهران گردی شرکت میکنید حتما از این عمارت زیبا دیدن نمایید. تهران دارای جاذبه های گردشگری بسیاری میباشد که هر کدام از آنها دلیلی مبنی بر حضور گردشگر در این شهر میباشد. این شهر توریستی سالانه میزبان هزاران گردشگر از سرتاسر دنیا میباشد که به هوای دیدن جاذبه های بکر این شهر وارد پایتخت میشود. امروز قصد داریم به معرفی خانه موزه مقدم تهران بپردازیم تا در سفر به این شهر از این جاذبه دیدن نمایید و به خوبی آن را بشناسید همراه آرامش سفر باشید.

تاریخچه خانه موزه مقدم تهران

این موزه مربوط به دوران قاجاریه میباشد که در گذشته یکی از درباریان آن زمان به نام احتساب الملک در آن زندگی میکرد. طی مدتی بعد از وی خانه دست به دست چرخید تا در نهایت به همسر خارجی دکتر محسن مقدم استان دانشگاه تهران رسید. همین امر سبب شد تا این خانواده باستان شناس و تاریخی به این عمارت برسند و بهترین اقلام تاریخی را در آن قرار دهند و این مکان کم کم تبدیل به موزه مقدم شد. بعد از مدتی استاد مقدم و همسرش تصمیم گرفتن تا این عمارت زیبا را وقف کنند و تصمیم نهایی بر این شد تا عمارم مقدم وقت دانشگاه تهران شود. بعد از فوت استاد مقدم همرش در سال ۶۹ به صورت رسمی این عمارت را در اختیار دانشگاه تهران گذاشت تا اینکه امروز یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی تهران موزه مقدم باشد.

موزه مقدم دارای معماری بسیار زیبا و خاصی میباشد که شما در دید اول چندین ساعت محو این معماری زمان قاجار خواهید شد. در داخل موزه وسایل و اشیای قیمتی بسیاری وجود دارد که طی سالهای گذشته جمع آوری شده است و در این مکان به شکل زیبایی به نمایش در آمده است و همین اشیاه سبب شده است اکثر گردشگران خارجی و توریست ها تنها به هدف دیدن آنها وارد تهران شوند و از موزه مقدم دیدن نمایند. اگر قصد موزه گردی در تهران را دارید باید گفت حتما موزه مقدم را باید در برنامه سفری خود قرار دهید و از آن دیدن نمایید.

موزه مقدم تهران

معماری مورزه مقدم تهران

معماری این موزه کاملا به سبک ایرانی با ترکیب رنگ های شاید ساخته شده است. نکته قابل توجه باغ زیبا و محوطه این موزه میباشد که در بدو ورود چشم هر گردشگری را به خود خیره میکند. شما در سفر به تهران خود با معماری بسیار زیبایی رو به رو خواهید شد که کمتر شاهد آن هستید. محوطه این موزه با گلکاری های زیبا و وجود چمن چشم نواز شده است و مکانی برای استراحت و گفت و گوهای دوستانه میباشد. این موزه دارای چند بخش میباشد که در قسمت غربی آن برجی قرار دارد که در توسط خود استاد مقدم در سال ۱۳۴۵ به کمک یکی از دانشجویانش در دانشکده هنرهای زیبایی ساخته شده است که معماری بسیار زیبایی را دارد و حتما باید از آن دیدن نمایید.همچنین در بخش شمالی آن یکی از زیباترین قسمت های این عمارت را مشاهده خواهید کرد که ایوان با چند طاق و ستون بسیار زیبا ساخته شده است. لازم است بدانید کاشی های از دوران زندیه و قاجاریه در آن به کار رفته که زیبایی این بخش را دو چندان کرده است و بسیار مورد توجه گردشگران میباشد. در همین شما شما شاهد یک حوض بسیاز زیبایی خواهید بود که جنس آن از مرمر بوده و به آب آن از سمت حمام فتحعلی شاه به اینجا منتقل میشود و آب این حوض هم به سمت استخر مرود که استاد مقدم در سفری که به سمت اسپانیا داشت معماری آن را از آنجا الگو برداری کرده است و بسیار زیبا این الگو را در این عمارت پیاده سازی کرده است.

موزه مقدم تهران

کافه موزه مقدم تهران

این موزه دارای کافه ای زیبا و منحصر به فرد میباشد که به نوعی پاتوقی برای دوستاران دورهمی شده است و شما میتوانید لحظات بسیار خوبی را آنجا داشته باشید. اگر به تهران سفر کردید و از این موزه دیدن کردید پیشنهاد میشود حتما برای استراحت به کافه بروید و ساعاتی را در این کافه که دارای فضایی بسیار دنج و عالی در محوطه این عمارت میباشد داشته باشید.

راه دسترسی به موزه مقدم تهران

حال برای رسیدن به این مکان زیبا و توریستی شما میتوانید از مترو استفاده نمایید و در ایستگاه مترو حسن آن و دانشگاه امام علی پیاده شوید و چند دقیقه پیاده روی به سمت شرق به موزه برسید. اگرهم قصد دارید با اتوبوس های بی آر تی به موزه بروید باید در مسیر خط تجریش در ایستگاه البرز پیاده شوید و به سمت شرق حرکت نمایید و پس از چند دقیقه پیاده روی به موزه مقدم خواهید رسید. لازم است بدانید که هزینه ورودی این موزه برای گردشگران ایرانی سه هزارتومان میباشد که در صورت داشتن کارت دانشجویی تخفیف هم شامل شما خواهد شد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید