31

فروردین
1401

شناخت موزه ی ایران باستان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 29 0

بدون شک هر یک از ما انسان­ها به دنبال یافتن اطلاعاتی درباره­ی گذشته کشور و زادگاه خود هستیم، برای یافتن این اطلاعات و مطلع شدن از گذشته کشور و زادگاه خود، موزه­ها بهترین مکان برای یافتن این اطلاعات هستند. موزه­ی ایران باستان از مهم­ترین موزه­های ایران است. این یکی از موزه­هایی است که گسترده­ترین و مهم­ترین اطلاعات در مورد ایران باستان را می­تواند در اختیار شما قرار دهد.

در ادامه این مطلب شما را با این موزه (موزه­ی ایران باستان) آشنا خواهیم کرد.

موزه ی ایران باستان، تابلوی ورودی موزه ی ایران باستان

ساخت و گذشته موزه­ی ایران باستان

موزه­ ی ایران باستان که از سال ۱۳۰۸ ساخت آن شروع شد ، در سال ۱۳۱۶ ساخت آن تمام و در همین سال افتتاح گردید. موزه­ی ایران باستان در پایتخت ایران، تهران، قرار دارد.

موزه ­ی ایران باستان که مساحت آن به بیش از ۱۱۰۰۰ متر مربع می­رسد، به دستور رضا شاه توسط معمار فرانسوی به نام آندره گداره ساخته‌شد. آندره گداره که از باستان­شناسان آن وقت بود، کاری بسیار ماهرانه شروع کرده و به پایان رساند.

در ادامه ساخت این موزه، معماران ایرانی هم­چون: عباس علی معمار و استاد مراد تبریزی، به معمار فرانسوی پیوسته و ساخت این موزه را به پایان رساندند. ساخت و معماری این موزه از ایوان کسری الهام گرفته شده است. موزه­ی ایران باستان باغی در جلوی ساختمان خود دارد، که انتظار می­رود در آینده به موزه ایران باستان متصل شود و در ورودی این موزه از جلوی ساختمان باشد.

در پشت موزه­ ی ایران باستان کتابخانه مرکز پژوهشی وجود داشته، که الان به موزه علوم فنون تبدیل شده است. در موزه­ی ایران باستان آثار پیش از تاریخ دوره اسلامی نگهداری می­شود که این آثار با کاووش­های باستان­شناسان یافت شده و در این موزه ثبت شده است.

بررسی­های به­دست آمده از موزه­ی ایران باستان نشان می­دهد که آثار موجود در این موزه­ی از دو میلیون سال پیش یافت شده و یافت این آثار تا پایان دوره قاجار ادامه داشته است. یعنی در موزه­ی ایران باستان از آثار به جا مانده تا پایان دوره قاجار نگهداری می­شود. موزه­ی ایران باستان که بیش از ۸۰ سال قدمت دارد، علاوه­بر این که از مهم­ترین موزه­های ایران به­شمار می­رود، یکی از مهم­ترین موزه­های موجود در جهان نیز هست.

ساختمان موزه­ی ایران باستان از آجرهای قرمز سوخته مایل به قهوه­ای ساخته شده است که نشان­دهنده معماری دوره ساسانی است. تصاویر موجود در موزه­ی ایران باستان، شیوه زندگی مردم را در آن دوره نشان می­دهند.

ابزارهای دست­ساز موجود در موزه­ی ایران باستان

در موزه­ی ایران باستان بخشی وجود دارد که مربوط به دوره پارینه سنگی است. در این بخش آثار و ابزاری که در گذشته توسط انسان­ها ساخته و استفاده می­شده است، نگهداری می­شود. در گذشته مردم با استفاده از سنگ­ها، ابزاری دست­ساز درست می­کرده­اند که کاربردهای گوناگونی از جمله: شکار حیوانات، دفاع از خود و جدا کردن پوست و گوشت حیوانات داشته­اند.

انسان­های گذشته هم­چنین از استخوان­های حیوانات به عنوان ابزار و وسیله برای دفاع و شکار استفاده می­کردند. البته از استخوان­های حیوانات به دلیل تجزیه شدنشان در طبیعت آثار بسیار کمی در طبیعت یافت شده و همین آثار کم در موزه­ی ایران باستان نگهداری می­شود.

تخت جمشید در موزه­ی ایران باستان

در موزه­ی ایران باستان نقش برجسته­ای نگهداری می­شود که مربوط به آثار به­دست آمده از تخت جمشید است. در سال­های گذشته آثار به­دست آمده از تخت جمشید که در طبیعت رها شده بودند، یافت شدند. این نقش برجسته به موزه ایران باستان اهدا شد تا در موزه نگهداری شده و تحت بازدید عموم قرار گیرد. این نقش برجسته که در موزه­ی ایران باستان نگهداری می­شود، از سنگ آهک ساخته شده است و به حضور رسیدن شاه را نشان می­دهد.

این نقش برجسته که مربوط به دو هزار سال پیش است، به دوران داریوش مربوط می­شود. در کانون این نقش برجسته، خشایار شاه قرار دارد، که در پشت سر آن جانشین خشایار شاه، یعنی اردشیر شاه است. روبه­روی خشایار شاه نشان­دهنده قوم ماد است که به نشانه احترام دستان خود را بر روی دهان و بینی خود گذاشته­اند. هم­چنین در این نقش برجسته روحانی وجود دارد که لباس مربوط به روحانیان آن زمان را بر تن دارد.

موزه ی ایران باستان، نقش برجسته تخت جمشید موجود در موزه¬ی ایران باستان

هم­چنین در موزه­ی ایران باستان از بلندترین ستون­های تخت جمشید نیز نگهداری می­شود.

این ستون تلفیقی از انسان و حیوان است که منظره بسیار جالبی را به این ستون داده است. این ستون سر انسان و بدن گاو دارد، و هم­چنین بال های پرندگان را نیز نمایش می­دهد.

موزه ی ایران باستان، سرستون تلفیق شده¬ی انسان با حیوان تخت جمشید موجود در موزه¬ی ایران باستان

بزرگ­ترین مجسمه فلزی در موزه­ی ایران باستان

در موزه­ی ایران باستان مجسمه­ای فلزی نگهداری می­شود که لقب بزرگ­ترین مجسمه فلزی را به خود اختصاص داده است.

این مجسمه فلزی که نشان­دهنده یک سرباز است، مربوط به دوره اشکانیان می­شود. این مجسمه به دلیل نداشتن کتیبه، اطلاعاتی را در مورد صاحب مجسمه در اختیار ما قرار نمی­دهد. این مجسمه که بزرگ­ترین مجسمه فلزی در موزه­ی ایران باستان است، فلزگری و ریخته­گری و ظرافت در انجام این کارها را در زمان اشکانیان نشان می­دهد.

موزه¬ی ایران باستان، بزرگ¬ترین مجسمه فلزی متعلق به سرباز اشکانی موجود در موزه¬ی ایران باستان

موزه ایران باستان و نگهداری از اولین ماده­های ساخته شده توسط انسان

در موزه­ی ایران باستان بخشی وجود دارد که مربوط به نگهداری از اولین ماده­های ساخته شده توسط انسان، یعنی سفال است. میلیون­ها سال پیش انسان­ها موفق به ساخت سفال شدند و بعدها از آن استفاده­های گوناگونی کردند. سفال اولین ماده ساخته شده توسط انسان به­شمار می­رود.

جاودانگی موزه­ی ایران باستان

موزه ایران باستان در تاریخ ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد، که این عمل باعث جاودانگی موزه­ی ایران باستان در بین موزه­های ایران شد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید