01

اردیبهشت
1401

شناخت موزه هنرهای معاصر تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 18 0

موزه هنرهای معاصر تهران یکی از بهترین جاذبه‌های مرکز پایتخت برای علاقمندان به هنر است که در حال حاضر نیز برای بازدید عموم باز است. این موزه ارزشمند و گرانبها در نزدیکی پارک لاله تهران در مرکز پایتخت واقع شده و باغی سرسبز مملو از مجسمه هایی برنزی و پولادی زیبا و فسلفی دارد. این موزه توسط ملکه پیشین ایران فرح پهلوی در عصر پهلوی دوم افتتاح شد و از معماری ویژه و خاصی با تکیه بر عناصر سنتی و بومی طراحی مناطق مرکزی ایران ساخته شده است.

این موزه در نزدیکی طولانی‌ترین خیابان پایتخت یعنی خیابان ولیعصر واقع شده و از جاذبه‌های نزدیک آن میتوان به سردر دانشگاه تهران، موزه گرانبهای فرش و ساختمان وزارت کشور در میدان فاطمی اشاره داشت. بازدید از موزه هنرهای معاصر نه تنها برای هنرمندان ضروریست بلکه به علاقمندان هنر، مجسمه‌سازی و نقاشی نیز توصیه می‌شود. شرکت در تور تهرانگردی آرامش سفر.

 موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر کجاست؟

موزه هنرهای معاصر تهران در مرکز پایتخت، ضلع شمالی بلوار کشاورز و در غرب پارک لاله و البته در نزدیکی یکی از معتبرترین هتل‌های تهران یعنی هتل لاله واقع شده است. این موزه زیبا با طراحی و هنر معماری به نام کامران دیبا و با حمایت ملکه وقت ایران در مساحتی ۲۰۰۰ متری بنا و در مهر ماه سال ۱۳۵۶ کمی پیش از افتتاح موزه فرش بازگشایی شد. در حال حاضر این موزه یکی از مهمترین مراکز برای برگزاری رویدادها و اتفاقات مهم هنرهای تجسمی در سراسر کشور است که به عنوان گنجینه باارزش هنر در آسیا و البته گنجینه سیر تحول هنر معاصر نیز شناخته شده و ارزش بسیار والایی دارد.

پیشینه روند هنر معاصر در ایران

با افتتاح دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، فصل جدیدی از هنر نوین معاصر در ایران پدید آمد که با ورود هنرمندان مطرح و به نامی چون آندره گودار و دانشجویان هنر و معماری از دیگر کشورها به ایران به اوج رسید. در همین دهه ۲۰ بود که در سراسر ایران نمایشگاه‌های هنری متنوع برگزار و سبک‌های جدیدی با وجود هنرمندان نوگرا برای مردم به نمایش درآمد. از جمله هنرمندان نوگرا و پیشگام ایران در آن دوران باید به بزرگانی چون محمود جوادی پور، حسین کاظمی و جلیل ضیاپور اشاره داشت که در سال‌های بعد علاوه بر نوآوری‌های هنری ، به شکل گیری محفل‌های و انجمن‌های  هنری نیز دامن زدند.

دهه ۳۰ در ایران فصلی نوین برای شروع رفت و آمد هنرمندان سبک‌های مینیمال و البته هنرهای تجمسی بود. همین مهم موجب شد تا هنرمندان ایرانی به دنبال برگزاری همایش‌های بیشتر باشند و البته خواهان مکانی برای ارائه و نمایش آثارشان نیز شوند.

در همین دوران فرح پهلوی مکله وقت ایران به واسطه رشته تحصیلی‌‌اش یعنی معماری پشتیبان هنرمندان و نوگرایی در هنر بود. وی از همان سال‌ها برای گسترش ارتباطات فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی شروع به خرید گنجینه هنری و آثار شاخص دیگر کشورها کرد تا با جمع‌آوری این گنجینه فرمان ساخت موزه هنرهای معاصر را صادر کند. بر همین مبنا بود که کامران دیبا طرحی را برای موزه هنرهای معاصر و نمایش این آثار ارزشمند طراحی کرد و ساخت بنا با تکیه بر معماری ایرانی شروع شد تا اینکه در ۲۲ مهر ماه سال ۱۳۵۶ موزه هنرهای معاصر برای نمایش این آثار ارزشمند افتتاح شد.

 موزه هنرهای معاصر تهران

گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران

گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران یکی از ارزشمندترین منابع گنجینه هنرهای مدرن در خارج از آمریکای شمالی و اروپا است و میتوان این موزه را یکی از مالکان ارزشمندترین و گرانبهاترین گنجینه‌های هنرهای معاصر نوگرا در سطح بین‌المللی دانست.

در این موزه گرانبها آثاری از گوگن، رنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست و پولاک به نمایش در آمده است. جالب است بدانید که همین گنجینه موجب شده تا ارزش این موزه بین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد و در حال حاضر نیز به دلیل اعتباری که دارد، یکی از واحدهای معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد تلقی شود.

معماری موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران یکی از ارزشمندترین بناهای پایتخت با معماری نوین و بسیار ویژه است که از معماری سنتی ایران در نواحی مرکزی کشور الهام گرفته وبا مفاهیم فلسفی در سبک و سیاقی مدرن بنا شده است. همانطوری که می‌دانید در این ناحیه از ایران برای چرخه سیرکولاسیون هوا و مطبوع نگه داشتن فضای داخلی از بادگیر استفاده میشد که از برجسته‌ترین المان این معماری میتوان به بادگیر باغ دولت آباد یزد اشاره کرد. این بادگیرها با ارتفاعی بلند هوا را به خوبی خنک کرده و تاثیر خوبی در روزهای گرم سال داشتند.

معماری موزه هنرهای معاصر ایران با تکیه بر بادگیرهای سنتی یزد و دیگر مناطق کویری ایران بنا شده و در محوطه اطراف نیز دارای مجسمه‌هایی بسیار زیبا و ارزشمند است. بازدیدکنندگان بعد از پیمایش نگارخانه موزه مسیری گرداگرد مجموعه داشته و سپس به هشتی می‌رسند. این هشتی دارای اثری ارزشمند و بسیار گرانبها از نوریوکی هاراگوچی هنرمند ژاپنی است که از روغن و پولاد ساخته شده است.

قسمت‌های مختلف موزه هنرهای معاصر

این موزه ارزشمند و گرانبها دارای قسمت‌های مختلفی است و علاوه بر قسمت موزه، شامل بخش امور هنری، امور اداری و روابط عمومی هم می‌شود. البته این مجموعه کتابخانه تخصصی هم داشته و دارای قسمت ویژه روابط بین‌المللی هم می‌شود. سینما، قسمت سمعی بصری، خدمات نمایشگاهی، راهنمایان هنری، آرشیو آثار هنر و دبیرخانه دیگر قسمت موزه هنرهای معاصر تهران است.

علاقمندان به استفاده از کتابخانه موزه هنرهای معاصر نیز می‌توانند از کتاب های فارسی و غیر فارسی این مجموعه در حوزه‌های معماری، نقاشی، طراحی داخلی، عکاسی و سینما استفاده کرده و در صورت نیاز نیز از قسمت امور هنری برای پژوهش‌های بیشتر استفاده کنند.

 موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران بهانه ای برای لذت بردن از گنجینه ای ارزشمند

در حال حاضر موزه هنرهای معاصر را میتوان ارزشمندترین گنجینه هنری کشور با آثاری از نقاشان، مجسمه‌سازان و هنرمندان بزرگ دانست که علاوه بر ارزش بالای مادی، برای هنردوستان و هنرمندان نیز از اهمییت معنوی ویژه ای برخوردار است. این موزه در ساعات اداری در مرکز تهران و در نزدیکی پارک لاله برای بازدید عموم باز است و شما علاوه بر تماشای موزه و لذت بصری از گنجینه با ارزش آن می‌توانید از برنامه‌های هنری و پژوهشی موزه، قسمت‌های آموزشی و دیگربخش‌ها بهرمند شوید. پس اگر از علاقمندان به هنر هستید، این مجموعه ارزشمند و گرانبها را از دست ندهید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید