01

اردیبهشت
1401

شناخت مسجد ایا صوفه استانبول

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 35 0

شناخت و معرفی مسجد ایا صوفه استانبول،قطعا در اولین سرچ خود در اینترنت با نام استانبول شاهد تصویر مسجدی خواهید بود به نام مسجد ایا صوفه میباشد.نماد استانبول همین مسجد ایا صوفه بوده و در دنیا این شهر زیبا را در اولین گزینه خود با این مسجد میشناسند.حال در این مطلب قصد داریم در مورد این مسجد صحبت کنیم و با آن آشنا شویم.

معرفی مسجد ایا صوفه استانبول

مسجد یا کلیسای ایا صوفه بهترین و معروفترین جاذبه گردشگری استانبول میباشد.استانبول بزرگترین شهر ترکیه میباشد و این مسجد و جاذبه توریستی در مرکز و قلب شهر استانبول منطقه سلطان احمد واقع شده است.ایا صوفه بزرگترین و با شکوه ترین کلیسای دنیا میباشد.

ایا صوفه اول به عنوان کلیسای اعظم ساخته شد و محل تاج گذاری امپراطوران مختلفی بوده است.به دلیل نزدیکی این مکان به کاخ کنستانتین یکی از مهمترین کلیساهای امپراطوری روم به شمار میرفت.این مکان با ۱۴۷۸ سال سن یکی از قدیمی ترین سازه های تاریخ میباشد که در مقابل تمای بلاهای طبیعی و انسانی جان سالم بدر برده است.

ساخت ایا صوفه در سال ۵۳۷ میلادی با ۱۰ هزار کارگری که مشغول به ساخت آن بودند به اتمام رسید و افتتاح شد.
حال این مکان را کلیسا بنامیم یا مسجد؟همانطور که در بالا گفته شد ایاصوفه اول به عنوان کلیسا ساخته شد اما پس از فتح استانبول توسط محمد دوم دستور داده شد که این کلیسا به مسجد تغییر کند و هم اکنون در دنیا به مسجد ایا صوفه مشهور است بزرگترین مسجد دنیا در استانبول.

ساختمان ایا صوفه

بنای ایا صوفه بسیار عظیم میباشد شاید در نگاه اول در تصاویر نتوان به عظمت و شکوه آن پی برد اما وقتی از نزدیک به آن نگاه کنید شاهد بزرگی آن خواهید بود.طول ایا صوفه ۸۲ متر و عرض آن ۷۲ متر میباشد و گنبد آن ۳۳ متر ارتفاع دارد و ۱۰۷ ستون در داخل مسجد میباشد.این مسجد دارای ۴ مناره است که ارتفاع آن بیش از ۶۰ متر میباشد.

در این مسجد موزاییک هایی را شاهد هستیم که تصاویری از حضرت مریم و حضرت عیسی مسیح بر روی آن نقش بسته است.تمامی بخش های داخلی این بنا با سنگ های مرمر که به رنگهای مختلف میباشد تکمیل شده است.دلیل استفاده از سنگ مرمر هم براقیت آن بوده و ستون های این بنا هم از سنگ مرمر میباشد به همین دلیل براق به نظر میرسد.

ایا صوفه در بهترین نقطه ممکن در استانبول میباشد.شلوغترین و توریستی ترین بخش استانبول با وجود بازارهای بزرگ و مراکز خرید عالی و هتل ها و رستوران های بینظیر این قسمت در استانبول را قلب تپنده این شهر کرده است.در این محله سلطان احمد که گرانترین منطقه استانبول هم میباشد در کنار ایاصوفه شاهد کاخ توپکاپی نیز میباشیم که فاصله ای ۵ دقیقه ای را با مسجد ایا صوفه دارد.

آدرس ایا صوفه کجاست؟

برای رفتن به ایا صوفه شما کار راحتی دارید و از نقطه در استانبول میتوانید به این مکان برسید،باتوجه به اینکه این قسمت از شهر بسیار مهم است خط مترو اختصاصی و اتوبوس ها و تاکسی هایی ویژه این قسمت از شهر آماده خدمت رسانی به گردشگران میباشند.آدرس این مکان هم اصلا به نوعی نیست که بخواهید به سختی از کسی درخواست کنید شمارا به این مکان ببرد فقط کافیه بگویید ایا صوفه.

برای بازدید از ایا صوفه شما باید قبل از ساعت ۱۶ آنجا باشید زیرا به دلایلی بعد از این ساعت بلیتی فروخته نمیشود و جالت هست بدانید شما یک بلیت دریافت کنید میتوانید از کل مجموعه دیدن فرمایید و موزه ایاصوفه را هم ببینید.یکی از قوانین این مکان به این صورت میباشد که باید پوشش شما درست باشد و برای مثال بانوان باید برای بازدید از مسجد این مکان موهای خود را بپوشانند اما برای بازدید کل ایاصوفه الزامی نیست.

عکسبرداری دراین ایا صوفه

برای عکسبرداری در این مکان نمیتوانید از هربخشی عکس بگیرید و ماموران آنجا به شما اخطار میدهند تنها میتوانید از جاهایی که عکسبرداری مجاز است عکس یادگاری خود را ثبت کنید.البته برای عکسبرداری از مکان هایی که ممنوع بوده باید مجوز لازم را اخذ کنید تا بتوانید از آنجا هم عکس بگیرید که در حالت عادی به گردشگران این مجوز داده نمیشود.

در ۵۰۰ متری ایا صوفه چه خبر است؟

در ۵۰۰ متری این مکان شاهد جاذبه های گردشگری معروف دیگر ترکیه هستیم،کاخ توپکاپی ،کلیسای ایا ارینه ، حمام خرم سلطان ایاصوفیه ، باسیلیکا سیسترن ، موزه باستان شناسی و مسجد سلطان احمد همگی در فاصله ای از ۶۰ تا ۵۰۰ متری از مسجد ایا صوفه واقع شده است.

منبع : آرامش سفر

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید