01

اردیبهشت
1401

شناخت مصلی تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 20 0

مصلی تهران

روزها، ماه­ها و سال­ها بود که تهران جایی برای جمعه و جماعت نداشت. در روزگاری نه چندان نزدیک و نه خیلی دور، مسجد بازار، حکم جامع شهر را داشت؛ سال­ها از خطبه­های امامان جمعه عهد قاجار گذشت تا روزهای بعد از انقلاب اسلامی، مدتی بهشت زهرا قطعه شهدا و مدتی طولانی دانشگاه تهران حکم نماز جمعه تهران را داشتند. تهران به مصلی ای در شان «ام قرا اسلام» نیاز داشت. مصلی تهران یا همان مصلی امام خمینی، مجموعه­ای است دارای بناها، بخش­ها و فضاهای لازم، برای حضور جمعیت­های میلیونی و همچنین مکانی برای برگزاری مراسم مختلف عبادی، سیاسی و اجتماعی مانند نماز عید فطر است. درکنار تمامی این موارد، می­توان از این مکان برای انجام فعالیت­های متنوع فرهنگی، آموزشی و هنری مانند برگزاری نمایشگاه­های بزرگ فرهنگی و همایش­ها و سمینارهای مختلف و همچنین برگزاری کلاس­های آموزشی استفاده کرد.

همچنین موزه‌های مختلف، مرکز مطالعات و تحقیقات بین‌المللی اسلامی، هنرهای اسلامی و ایرانی، بازار صنایع دستی و خیلی از سالن­های دیگر در این مجموعه بزرگ برگزار می­شود.

هر ساله نمایش­های زیادی در این مجموعه برگزار می­شود که از مهم­ترین آن­ها می­توان نمایشگاه مواد غذایی، نمایشگاه فرش و تابلو فرش تهران و نمایشگاه هنرهای دیجیتال نام برد. لازم به ذکر است که تا چند سال گذشته برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت هر سال در این مجموعه برگزار می­شد که دو سه سالی است به کنار حرم مطهر امام خمینی (ره) و به شهرک آفتاب انتقال یافته و در این محل برگزار می­گردد.

در این مقاله قصد داریم به تمام توضیحات کلی راجب مصلی تهران و به مسیرهای دسترسی به این مجموعه نیز بپردازیم. اگر روزی خواستید به یکی از این نمایشگاه­ها بیایید، حتما این مقاله را برای اطلاعات کامل خودتان مطالعه کنید.

مصلی تهران

همان­طور که گفته شد، نمایشگاه­های مختلفی در مصلی تهران برگزار می­گردد که مهم­ترین این نمایشگاه­ها نمایشگاه قرآن است که در سال چندین مرتبه برگزار و تکرار می­شود. گاهی اوقات هم در عرصه فرهنگی و هنری نمایشگاه­­هایی برگزار می­شود که در خصوص محصولات قرآنی یا نرم­افرازهای مرتبط با آن است.

در سال ۱۳۶۷ مصلی تهران در محل اراضی عباس آباد که قرار بود روزی شهستان پهلوی شود؛ ولی بعد از انقلاب اسلامی کاملا ساخت آن مجموعه ناکام ماند، ساخته شد و بنا به موافقت امام خمینی (ره) حد فاصل خیابان شهید بهشتی به سمت شمال در اختیار ساخت برای مصلی در هدف برگزاری نمازهای جماعت انتخاب شد. و در سال ۱۳۶۹ محلی برای تفریح و آموزش مردم و انجام رسومات دینی و مذهبی شد و به مرکزی برای اجتماعات عبادی فرهنگی مردم مسلمان ایران تبدیل گشت.

مصلی تهران

شبستان مصلی تهران

در بخش شمالی صحن مرکزی این مجموعه ۵ شبستان وجود دارد که محلی برای اقامه نماز است. بر در و دیواره­های این شبستان­ها معرق زیبایی از احادیث سوره­های قرآن ادعیه، احادیث و قسمتی از وصیت‌نامه امام خمینی (ره به خط زیبای ثلث، نستعلیق و نسخ نگاشته شده است و زیبایی دوچندانی به شبستان داده است و حس و حال معنوی برای بازدیدکنندگان به وجود می­آورد.

شبستان‌های پنج‌گانه، در شمال صحن مرکزی مجموعه مصلی واقع شده‌است. این بنا با زیربنایی بالغ بر ۳۰هزار متر مربع در طبقه اصلی گنجایش ۳۸۰۰ نفر را برای اقامه نماز دارد. همچنین محراب آن نیز در ضلع جنوبی شبستان چهارم قرار گرفته که روی دیواره­های اون نیز این خطوط زیبا به چشم می­خورد.

رواق شهدای محراب، یکی دیگر از بخش‌های این مجموعه است. رواق این مجموعه در قسمت جنوبی ورودی‌ها و موازی با شبستان پنجم‌ قرار گرفته است. صحن غربی مصلای امام خمینی تهران در ورودی شبستان‌ها قرار دارد که پله‌های شمالی و غربی این قسمت، محوطه‌های بالای مصلی را به شبستان‌ها متصل می‌کند.

ایوان بزرگ مصلی تهران

گفتنی است که ساخت این ایوان بزرگ مصلی تهران ۶ سال به طول انجامید. اما هنوز هم ساخت این ایوان تمام نشده و ناکامل باقی مانده است. از چشم­گیرترین و خاص­ترین بناهای معماری در جهان اسلام به شمار می­رود.

پارکینگ­های مصلی تهران

در داخل مصلی چندین پارکینگ برای دسترسی بهتر عموم به این مجموعه وجود دارد که دسترسی یکی از آنها از طریق ضلع جنوبی مجموعه مصلی در خیابان بهشتی امکان­پذیر می­باشد، با ظرفیت بالغ بر ۶۰۰ واحد که در قسمت درب شماره یک قرار گرفته است. پارکینگ لجستیک نیز در خیابان مفتح و قبل از دانشگاه الهیات دسترسی را به مجموعه مصلی آسان کرده است . این پارکینگ بسیار بزرگ است و بالغ بر ۳۰۰۰ واحد ظرفیت دارد. علاوه بر این­ها، پارکینگ دیگری با نام گل­گشت در اتوبان رسالت، قبل از سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز قرار دارد که ظرفیتی بالغ بر ۵۰۰ واحد برای اتوبوس و ۸۰۰ واحد برای تاکسی در نظر گرفته شده است.

یکی از نمایشگاههای پوشاک مصلی تهران

هتل­های نزدیک مصلی تهران

از جمله هتل­هایی که نزدیک این مجموعه قرار دارند می­توان به هتل سیمرغ در خیابان ولیعصر،  پایین تر از پارک ساعی؛ هتل بزرگ تهران، نبش خیابان مطهری؛ هتل مروارید در هفت تیر؛ هتل رامتین بالاتر از میدان ونک و ونوس تهران واقع در سهروردی شمالی اشاره کرد. که همه این هتل­ها امکانات رفاهی مناسب در جهت رفاه حال و اقامت بازدیدکنندگان از مجموعه مصلی تهران را دارند

اگر تا به حال به مصلی تهران نیامده­اید، توصیه می­کنیم برای یک بار هم که شده، به این مجموعه بزرگ سری بزنید و با حال‌وهوای معماری و معنوی فضا انس بگیرید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید