31

فروردین
1401

شناخت دریاچه مهارلو شیراز

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 39 0

دریاچه مهارلو شیراز یکی از جاذبه­های استثنایی طبیعت ایران با آبی به رنگ قرمز و صورتی در استان فارس است که به عنوان یکی از برنامه­های بازدید تور شیراز در پلن سفر قرار گرفته است. این دریاچه نه تنها پوشش جانوری خاصی دارد، بلکه برای عکاسی مقصدی فوق­العاده است و در طبیعت ایران از اهمییت بالایی برخوردار است. برای سفر به این دریاچه شگفت­انگیز قرمز رنگ و عکاسی در این لوکیشن ویژه با رعایت تمام استانداردهای سفرهای طبیعتگردی با تیم ما در تور شیراز همراه شده و از دریاچه زیبای مهارلو بازدید کنید.

 دریاچه مهارلو شیراز

دریاچه مهارلو شیراز کجاست؟

دریاچه نمک مهارلو شیراز در استان فارس، ۵۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز در مسیر جاده فسا واقع شده است. این دریاچه در کنار روستایی به همین نام واقع شده که نام کهن و قدیمی آن دشت گل است. روستای مهارلو در گردشگری استان فارس موقعیتی فوق­العاده داشته، قدمتی به عمر عصر پادشاهان صفوی دارد و در ارتفاعات کوهستان زاگرس واقع شده است. معماری خانه­های روستای مهارلو باطاق­های بلند و پنجره­های قوس دار و رنگی است که تماشای آن و استراحت در اقامتگاه­هایش خالی اط لطف نیست. در ضمن تمامی باغ­های روستای مهارلو دارای درختان بادام، انار و انجیر است که به عنوان سوغاتی هم می­توانید از آن­ها خرید کنید. در انتها هم باید به کاروانسرای روستای مهارلو به عنوان جاذبه­ای کهن اشاره کرد که از یادگاری­های دوران صفوی است. این کاروانسرا با گسترش تجارت در زمان شاه عباسی صفوی، با تکیه بر معماری همین دوره و همگام با ایمن سازی راه­های تجاری برای استراحت تجار بنا شده ­است. متاسفانه بقایای این کاروانسرا هنوز مرمت و بازسازی نشده و تنها خرابه­های آن در کنار روستا گواه از قدمت سکونت در این منطقه است.

چرا باید از دریاچه مهارلوی شیراز بازدید کرد؟

دریاچه مهارلو در شیراز متاسفانه در حال خشک شدن است و نسبت به گذشته وسعت بسیار کمتری دارد. این دریاچه زیبا محل زندگی پرندگان مهاجر و گونه­های جانوری متنوع است و همین مهم موجب محافظت جدی از این منبع طبیعی شده­است. البته دریاچه مهارلو به دلیل شور بودن آب در بسیاری از نقاط مملو و پوشیده از نمک است و با خشک شدن قسمت­هایی از دریاچه، بستر نمکی محل به عنوان منبعی برای تامین نمک شناخته می­شود. این آب شور و بستر نمکی همراه با آب قرمز رنگ دریاچه منجر به چشم اندازی زیبا شده که بسیاری از عکاسان، طبیعتگردان، گردشگران داخلی و توریست­های خارجی به بهانه آن به شیراز زیبا سفر می­کنند.

دریاچه مهارلو در قسمت­های مختلف از عمق یکسانی برخوردار نیست. کم عمق ترین قسمت دریاچه نیم متری است و قسمت عمیق آن نیز ۳ متر عمق دارد. اگرچه مهارلوی زیبا در حال خشک شدن است و نیاز به رسیدگی فوری از سوی سازمان محیط زیست دارد، اما قسمت­های پرآب آن علاوه بر بارش باران، همچنان از رودخانه حمزه، روزخانه سروستان و چندین چشمه آب شیرین تامین می­شود و در نیمه دوم سال بسیار پر آب است.

دریاچه مهارلو شیراز مکان

دریاچه مهارلو با آبی قرمز رنگ

اما بسیاری از گردشگران نمی­دانند چرا دریاچه مهارلو قرمز و صورتی رنگ است. خوب است بدانید که این دریاچه دیدنی و زیبا، به دلیل تبخیر بسیار بالا آبی بسیار شور دارد. این شدت بالای نمکی بودن آب دریاچه موجب شده تا جلبکی قرمز رنگ به نام جلبک کشند قرمز در این منبع آبی با میزان بسیار زیادی تکثیر شود و موجب رنگ قرمز و صورتی آب دریاچه شود.

در این دریاچه به دلیل شوری آب تقریبا هیچ موجود آبزی، ماهی و موجود دیگری زندگی نمی­کند ولی محیط طبیعی اطراف مهارلو مکانی مناسب برای زندگی برخی دوزیستان است. از مهمترین پوشش جانوری مهارلو باید به لاکپشت، مارمولک و سوسمار اشاره کرد. البته همانطور که پیشتر هم گفتیم، این دریاچه میزبان پرندگان مهاجر بسیاری است که شاخص ترین آن­ها لک لک است. در عین حال این دریاچه در برخی فصول سال به دلیل وجود پرندگانی چون فلامینگو، پلیکان، کشیم، اگرت، باکلان، اردک، خوتکا و سارگپه بهترین جاذبه تور شیراز برای پرنده­نگری است. لازم به ذکر است که تورهای پرنده­نگری تنها در برخی فصول سال برگزار شده و برای تماشای این پرندگان برنامه­ریزی می­شود.

 

بهترین زمان برای سفر به دریاچه مهارلو شیراز

دریاچه صورتی مهارلوی شیراز را باید دریا­چه­ای فصلی دانست که در تابستان قسمت­هایی از آن خشک شده و روستای مهارلو نیز همچون دیگر شهرهای استان فارس هوایی گرم و خشک دارد. بارندگی­ها و بارش دریاچه در نیمه دوم سال و با فرارسیدن پائیز و زمستان شروع شده و تا حد قابل قبولی به سطح آب دریاچه اضافه می­شود. با این حال بهترین زمان بازدید از دریاچه مهارلو در تور شیراز را باید از پاییز تا اردیبهشت دانست که علاوه بر دریاچه­ای پر آب، هوای منطقه نیز خنک و مطبوع است و گرمای هوا گردشگران را کلافه نخواهد کرد.

آدرس دریاچه مهارلو شیراز

وضعیت دریاچه مهارلو شیراز

دریاچه مهارلو همانطور که گفتیم در حال خشک شدن است و به مراقبت جدی و حفاظت های دقیق سازمان محیط زیست احتیاج دارد. متاسفانه از دست رفتن منابع آبی مهارلو می­تواند پوشش جانوری منطقه را به شدت تهدید کرده و در آینده نزدیک دیگر محل زندگی پرندگان مهاجر نباشد. این مهم نه تنها آسیبی جدی برای محیط زیست استان فارس است، بلکه به شدت بر روی گردشگری منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

در حال حاضر این دریاچه زیبا یکی از برنامه­های اصلی بازدید تور شیراز است و علاوه بر تور، بسیاری از برنامه های طبیعتگردی، پرنده نگری و موارد مشابه با هدف بازدید دریاچه مهارلو و گونه­های جانوری­اش برگزار می­شود. در نتیجه لازم است تا به صورت جدی از این دریاچه صورتی رنگ محافظت شود.

همراهی با تور شیراز برای سفر به دریاچه مهارلو شیراز

دریاچه مهارلو همانطور که پیشتر گفته شد، یکی از برنامه­های اصلی بازدید تور شیراز است و شما برای بازدید این دریاچه می­توانید با تیم ما در سفر شیراز همراه شوید.

برنامه بازدید روستا و دریاچه مهارلو تیم ما با همراهی تورلیدر مجرب، بیمه نامه سفر و استانداردهای لازم برگزار خواهد شد و یکی از برنامه­های پرطرفدار در بین طبیعتگردان و علاقمندان به سفرهای طبیعت است. البته این برنامه پیشنهادی ویژه برای عکاسان هم است، زیرا چشم اندازی ویژه و خاص برای عکاسی دارد که در نقطه دیگری از ایران دیده نمی­شود. برای سفری متفاوت به دریاچه مهارلو شیراز برای عکاسی، تماشای چشم اندازی آرامش بخش، لذت بردن از خنکای هوا به ویژه بعد از بارش، استراحت و ریلکسیشن در تور شیراز منتظرتان هستیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید