اقامت خود را رزرو کنید
28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان

وبلاگ

شناخت مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران

شناخت مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران

مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران

اگر اهل تهران هستید حتماً از مسجد و مدرسۀ سپهسالار بازدید کرده‌اید یا دست کم نام آن را شنیده اید. اثری به یاد ماندنی و باشکوه در پایتخت ایران که تلفیقی از مذهب و هنر است. اگر به این مکان تاریخی بروید می‌توانید از دیدنی‌های اطراف این مجموعه نیز دیدن بفرمایید و لذّت ببرید. این مکان برای اردو‌های دانش‌آموزی نیز مناسب است.کاخ گلستان، باغ و عمارت فخرالدوله، بازار تهران، باغ ملی تهران، خیابان ناصر خسرو و ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی از دیدنی‌های اطراف مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران هستند. اگر عکاس هستید (چه حرفه‌ای چه غیر حرفه‌ای) و می‌خواهید عکاسی کنید یا از آن دسته جوان‌های امروزی هستید که می‌خواهید عکس‌هایی زیبا از خود و دوستانتان به یادگار داشته باشید، حتماً به این مکان تاریخی سری بزنید. پیشنهاد ما به شما این است که خاطرۀ سفر به این مسجد و مدرسه را در دفتر خاطرات خود یادداشت کنید. ما قصد داریم در این مقاله شما را با این اثر باشکوه آشنا کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید. شرکت در تور تهرانگردی آرامش سفر.

مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران

مسجد و مدرسه سپهسالار تهران کجاست؟

آیا تا به حال رفتن به مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران را در برنامۀ تهران‌گردی خود گنجانده‌اید؟ پس همین الآن این کار را انجام دهید. اگر اهل تهران هستید یا اهل تهران نبوده و به تهران سفر کرده‌اید، به خیابان بهارستان بروید. سپس به قسمت جنوب شرقی میدان بهارستان رفته و مجموعۀ سپهسالار را پیدا کنید. این مجموعه از جهات مختلف ورودی های متعددی دارد و برای یافتن آدرس لازم نیست سختی زیادی متحمل شوید. جنب ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی ایران، مجموعۀ سپهسالار خودنمایی می‌کند.

پیشینۀ مجموعۀ سپهسالار

در سال ۱۲۹۶ه.ق میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی صدر اعظم دورۀ ناصرالدین شاه قاجار دستور داد مسجدی را بسازند که اکنون به نام خود ایشان مجموعۀ سپهسالار نام گرفته است و مشتاقان زیادی دارد. سپهسالار ساخت این اثر را آغاز کرد اما دو سال بعد درگذشت و ساخت ادامۀ این مجموعه را برادرش یحیی خان مشیرالدوله به عهده گرفت. ساخت این بنا نزدیک به پنج سال طول کشید. مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران در سال ۱۳۱۵ه.ش با شمارۀ ۲۶۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. قدمت این اثر به دورۀ قاجار باز می‌گردد که از نظر معماری به مسجد جامع اصفهان و مدرسۀ چهار باغ اصفهان و مسجد ایاصوفیۀ استانبول شباهت دارد.

این مجموعه رتبۀ دوم را در بزرگی و شکوه بناهای مذهبی دارد. مسجد سپهسالار پس از انقلاب جمهوری اسلامی ایران با نام مسجد آیت الله مطهری هم شناخته می‌شود. این مسجد گنبد منحصر به فردی دارد که حدود ۱۰ مناره دارد. این مجموعه الگوی چهار ایوانی دارد و هشت منارۀ بلند دارد که بلند‌ترین منارۀ آن ۳۷ متر و کوتاه‌ترین منارۀ آن ۲۵ متر ارتفاع دارد.

معماری مجموعۀ سپهسالار

مسجد سپهسالار را مهندس مهدی خان ممتحن الدوله شقاقی طراحی کرد و معماری این اثر را حاج حسن معمار قمی به‌عهده گرفت. این اثر از دورۀ مشروطه تا انقلاب را دیده است. معماری این مجموعه تلفیقی از معماری ایران و استانبول است. مصالح اصلی که در ساخت این مجموعه استفاده شده آجر است و در ساخت این مجموعه تزئینات معماری‌ای مانند: معرق، گچ‌بری، مقرنس کاری، کاشی کاری و … استفاده شده است و همین معماری این مکان را به یکی از اماکن پر بازدید تبدیل کرده است. مسجد سپهسالار بخش‌های مختلف و متعددی مانند حیاط کناری، حیاط مرکزی، شبستان تابستانی و شبستان زمستانی، شاه نشین، حجره و … دارد. ناگفته نماند در دوره‌های بعد بخش‌های دیگری نیز به این بنا افزوده شده است. همچنین معمار معروف حسین لرزاده نیز تغییراتی در این بنا ایجاد کرد. معماری این بنا مطابق با دورۀ قاجار است و البته نشانه‌هایی از معماری دورۀ زندیه هم در آن دیده می‌شود.

مدرسۀ سپهسالار در ابتدا به «مدرسۀ ناصریۀ تهران» معروف بود. این مدرسه برای بار نخست در سال ۱۳۱۳ه.ق با حضور پنجاه طلبه فعالیت علمی خود را آغاز کرد. وقتی مجلس به توپ بسته شد، بنای این مدرسه آسیب دید و همین آسیب باعث تعطیلی مدرسه شد. این مدرسه کتابخانه‌ای نیز دارد که محل فرهنگستان اوّل زبان و ادب فارسی بوده است، پس بازدید از این مدرسه برای دوستداران زبان و ادبیات فارسی نیز خالی از لطف نیست. این مدرسه اینک نیز به عنوان دانشگاه و مرکز آموزش عالی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در رشته‌هایی مانند حقوق اسلامی، فلسفه، حکمت اسلامی، علوم دینی فقه و … دانشجو می‌پذیرد.

امکانات این بنای ارزشمند

*نمازخانۀ مسجد

*کتابخانۀ مسجد

*نمایشگاه دائمی

*تالاری در گلخانه (دارالقرآن)

*دسترسی به وسایل نقلیه، رستوران، اقامتگاه، پوشش شبکه، بوفه

چه زمانی برای بازدید از این مجموعه مناسب‌تر است؟

پیشنهاد ما به شما این است که پیش از غروب آفتاب به مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران بروید تا تمام زیبایی‌های این مجموعه در پیش چشمانتان آشکار شود؛ زیرا در شب ممکن است آن چنان که باید و شاید از این مجموعه دیدن نکنید. این مجموعه در حال حاضر میزبان مراسم‌های مختلفی است.

مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران

ورودی‌های این مجموعه

مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران شش ورودی دارد که سه ورودی مربوط به بخش شمالی، یک ورودی مربوط به بخش جنوبی، یک ورودی مربوط به بخش غربی و یک ورودی مربوط به بخش شرقی است. سه ورودی بخش شمالی به دلیل ساخت کتابخانۀ مجلس، مسدود شده است اما سایر ورودی‌های این بنا به روی گردشگران و مشتاقان فرهنگ و هنر ایرانی باز هستند.

گنبدخانۀ مجموعۀ سپهسالار

صحن این بنا، به شکل هندسی مربع است و چهار ایوان (شمالی، جنوبی، شرقی و غربی) دارد. این حیاط چهار باغچه و چهار پیاده‌گرد (پیاده رو) و یک حوض دایره شکل دارد. در قسمت بالای ایوان شمالی دو گلدسته وجود دارد که وسط آن دو گلدسته ساعت بزرگی با سه ناقوس قرار دارد که بدنۀ اتاقک این ساعت کاشی‌کاری شده و با چوب تزئین شده است.

سخن پایانی:

مسجد و مدرسۀ سپهسالار تهران، در قطب سیاسی ایران واقع شده است و این بنای قدیمی در بین آسمان خراش‌های تهران همانند گوهر می‌درخشد. از قدیم گفته‌اند: «شنیدن کی بود مانند دیدن». هر چقدر که در این مقاله از زیبایی‌های این مجموعه سخن بگوییم تا به این مکان سفر نکنید و به چشم خود این مجموعه را نبینید، عمق زیبایی و چشم نوازی این مسجد و مدرسه را درک نمی‌‌کنید. این مقاله معرفی مختصری از این بنای دیدنی بود و به تفصیل دربارۀ آن سخن گفته نشد؛ زیرا قصد ما آشنایی شما با این بنا بود و امیدواریم که اطلاعات بیشتر را خودتان با بازدید از این بنا کسب کنید.

برگذار کننده خاص‌ترین تورهای داخلی و خارجی

arameshsafar

نظر (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان