هزینه اقامت و و زندگی در ترکیه ، ترکیه یکی از مقصد های محبوب برای ایرانی های میباشد.این کشور با توجه به نزدیکی به کشور ایران و سهولت در رفت و آمد و نیاز نبودن به ویزا باعث شده است جزو محبوبترین کشورهای حومه کشور ایران برای مردم تبدیل شود.اما سوالاتی مبنی بر هزینه اقامت در ترکیه ، میزان خرج ماهانه در ترکیه و هزینه های دیگر در ترکیه ایجاد میشود که در این مقاله آرامش سفر قصد داریم در مورد هزینه زندگی در ترکیه صحبت کنیم.همراه ما در این مقاله گردشگری باشید.

هزینه کلی زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه شامل چند بخش میشود برای مثال هزینه و مخارج فردی که در شامل تهران زندگی میکند با فردی که در جنوب تهران زندگی میکند بسیار چشمگیر است.در ترکیه هم به همین صورت است مثلا فردی که در بهترین منطقه استانبول زندگی کند با دیگر بخش ها متفاوت است.یا هزینه زندگی در آنکارا با استانبول و سایر شهرها متفاوت میباشد.

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و استانبول بزرگترین و توریستی ترین شهر ترکیه میباشد.قطعا انتخاب استانبول به عنوان مقصد زندگی هزینه های بیشتر نسبت به شهر آنکارا و یا ازمیر دارد.با توجه به جمعیت زیاد در استانبول و محدودیت فضا باعث گرانی خانه ها و اجناس در این شهر شده است.پس در مرحله اول در انتخاب شهر مقصد خود نهایت دقت را داشته باشید.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه خانه در ترکیه

همانطور که در بخش بالا گفته شد هزینه ها تاثیر چمگیری در انتخاب شهر مقصد شما دارد.اما در این مقاله دو شهر آنکارا و استانبول را مورد برسی قرار خواهیم داد.برای انتخاب مکانی برای سکونت در ترکیه شما چند انتخاب دارید.میتوانید خانه ای لوکس و با امکانات عالی را انتخاب کنید یا خانه ای معمولی و یا اینکه خوابگاه های ۴ نفره و غیره را انتخاب نمایید.

هزینه خانه در ترکیه

اگر برای تحصیل به ترکیه میرید بهترین پیشنهاد انتخاب خوابگاه های دانشجویی میباشد.شما در یک خوابگاه دانشجویی ۴ نفره زندگی کنید و هزینه کمی را بپردازید.( واحد پول ترکیه لیر میباشد و در تاریخ ۲ بهمن ۹۷ هر ۱ لیر در ایران معادل ۲۲۳۰ تومان میباشد ).هزینه اجاره ماهانه در این خوابگاه ها حدود ۳۰۰ لیر در ماه است.

در کشور ترکیه چیزی به عنوان رهن داده نمیشود و شما تنها باید ماهانه اجاره مسکن را بپردازید.اگر شما خانه و یا یک خوابگاه تک نفره را دربست اجاره کنید و دارای امکانات مناسبی باید باید چیزی حدود ۷۵۰۰ لیر هزینه کنید.این هزینه ها مربوط به شهر استانبول میباشد.حال حساب کنید هزینه در منطقه های مرکزی چندین برابر بیشتر بوده.اما هزینه اجاره مسکن در آنکارا همانند تهران است و تفاوت چندانی ندارد بلکه در مناطقی خاص هزینه مسکن در آنکارا نسبت به تهران بسیار ارزانتر باشد.

هزینه خوابگاه در ترکیه

هزینه خوراک در ترکیه

تهیه خوراک در ترکیه نیز به چند بخش تقسیم میشود.تهیه وسایل اولیه آشپزی که خود خوراکتان را درست کنید.خرید غذاهای آماده از بیرون و یا رفتن به رستوران برای صرف غذا.طبیعتا معلوم هست با تهیه وسایل آشپزی میتوانید صرفه جویی خوبی در هزنیه های خود داشته باشید.

هزینه خرید مواد اولیه آشپزی در آنکارا همانند ایران میباشد و زیاد تفاوت چندانی ندارد ممکن است برخی از وسایل کمی گرانتر و یا برخی کمی ارزانتر باشد.اما هزینه رستوران ها و غیره بیشتر از ایران است.اما در شهر استانبول هزینه تهیه کردن مواد غذایی بیشتر از ایران میباشد و هزینه رستوران ها بسیار بالاتر از تهران و ایران هست.برای مثال هزنیه غذا در یک رستوران معمولی در استانبول حدود ۲۵ لیر میشود.

هزینه خوراک در ترکیه

هزینه پوشاک در ترکیه

خب قطعا همه ما به این امر آگاه هستیم که پوشاک ترک یکی از بهترین پوشاک ها و لباسها میباشد.و قطعا هزینه پوشاک در ترکیه به مراتب ارزانتر از ایران میباشد.شما میتوانید به نصب هزینه پوشاک ایران در ترکیه بهترین لباس را خریداری کنید و مارک بپوشید و میدانید که لباستان جنس اصلی میباشد.

هزینه پوشاک در ترکیه

هزینه حمل و نقل در ترکیه

یکی از مهمترین بخش ها برای زندگی در ترکیه حمل و نقل میباشد.شما میتوانید برای حمل نقل از خودرو شخصی خود با وسایل حمل و نقل عمومی و یا دربست استفاده نمایید.قطعا هزنیه در اختیار داشتن ماشین یا همان دربست کردن بالاست.اما هزیه حمل و نقل برای با خودرو شخصی خود در ترکیه گرانتر از ایران میباشد آن هم به دلیل قیمت بالای سوخت در این کشور است.یک لیتر بزنین در ترکیه حدود ۷ هزار تومان میشود.

اما بهترین وسیله برای رفت و آمد در ترکیه استفاده از وسایل نقلیه عمومی میباشد.شما میتوانید برای مثال با مترو به هر منطقه ای بروید و یا از اتوبوس های عمومی در شهرها استفاده کنید.هزینه کارت مترو ۱ الی ۲ لیر میباشد.با کارت دانشجویی میتوانید ۵۰ درصد تخفیف بگیرید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

نتیجه گیری

با توجه به گفته های بالا میتوان نتیجه گرفت هزینه زندگی در استانبول بیشتر از ایران و تهران میباشد. هزینه زندگی در آنکارا حدودا برابر با ایران است.اما ما بخش های اصلی یک زندگی را برسی کردیم باید توجه داشته باشید شما در ماه هزینه آب ، برق و گاز دارید.هزینه اینترنت باید بپردازید (ارزانتر از ایران) و یا هزینه ماهانه یک باشگاه بدنسازی در ترکیه حدود ۲۰۰ هزارتومان میباشد.و هزینه های متفرقه را مورد برسی قرار دهید.

منبع : آرامش سفر