19

فروردین
1401

راهنمای اخذ ویزای لیتوانی

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 40 0

جمهوری لیتوانی یکی از کشورهای آرام، صلح­طلب و کوچک در منطقه بالتیک است که عضو حوزه شینگن و واحد پول یورو است. لیتوانی در حال حاضر مورد توجه گردشگران و مهاجران قرار گرفته و ماجراجویان نیز برای جاذبه­ها و طبیعت سرسبز لیتوانی به این کشور سفر می­کنند. در صورتی که می­خواهید مقصدی جدید در اروپا را برای سفر تجربه کنید، با توجه به اینکه دولت لیتوانی در ایران سفارت ندارد، جهت پیگیری امور ویزا بهتر است با تیم کارشناسان ویزای ما را تماس گرفته تا برای اخدذ ویزای لیتوانی، رزرو وقت سفارت و جمع­آوری مدارک سفر برنامه­ریزی کنید.

ویزای لیتوانی

انواع ویزای لیتوانی

دولت لیتوانی بر اساس قوانین اتحادیه اروپا ویزا صادر کرده و گردشگران و متقاضیان می­توانند با اهداف تجاری، توریستی، تحصیلی و پیوست به خانواده درخواست ویزا لیتوانی دهند. ویزای لیتوانی بر اساس دفعات مجاز ورود به صورت سینگل (یک بار ورود) و مولتی (چند بار ورود) صادر شده و در دو کتگوری ویزای نوع C و ویزای نوع D تعریف می­شود. اقامت نوع  C برای اقامت کمتر از ۹۰ روز و اقامت D یا همان ویزای ملی برای سفرهای بیشتر از ۹۰ روز صادر می­شود.

ویزای توریستی لیتوانی

کشور کوچک و زیبای لیتوانی در منطقه بالتیک واقع شده و با لهستان و لتونی همسایه است. این کشور  طبیعتی زیبا و سرسبز داشته و هزینه­های سفر به آن بسیار مناسب است. با توجه به رنج قیمت­های سفر به اروپا لیتوانی را میتوان مقصدی متوسط و معمولی  برای سفر به اروپا دانست.

با توجه به آب و هوای لیتوانی، بهترین زمان سفر به این کشور را باید بهار دانست که نه تنها سراسر کشور هوایی خنک و مطبوع است بلکه بارش­هایی بهاری و ملایم هم دارد. هوای لیتوانی در تابستان شرجی است و از پاییز بارش­ها بیشتر می­شود در نتیجه حتما باید وضعیت آب و هوا را چک کرده و بعد برای سفر برنامه­ریزی کنید.

متاسفانه دولت لیتوانی در ایران سفارتخانه­ ندارد و گردشگران برای سفرهای توریستی باید با کارشناسان ویزای ما تماس گرفته تا امور را به ما سپرده و تنها برای انگشت نگاری آماده شوند. در عین حال اگر می­خواهید به صورت انفرادی سفر کنید، لازم است که برای ویزای توریستی لیتوانی وقت سفارت خود را  از شرکت واسطه VFS ترکیه گرفته و بین ۳۰ تا ۶۰ روز بر اساس شلوغی سفارت منتظر زمان مراجعه باشید. بر همین اساس لازم است که گردشگران فرم درخواست ویزای توریستی لیتوانی را به صورت آنلاین به انگلیسی کامل و سپس امضای دیجیتال کرده و جدولی را که شامل اطلاعات شخصی، شماره پاسپورت و تاریخ انقضای پاسپورت، تاریخ سفر به لیتوانی، هدف سفر و تاریخ مد نظر برای مراجعه به سفارت می­شود را برای VFS ایمیل کنند تا کد تائیدیه وقت سفارت برایشان ارسال شود.

هزینه ویزای توریستی لیتوانی مانند دیگر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا ۸۰ یورو به ازای هر نفر است و باید به صورت نقدی پرداخت شود. نتیجه ویزا نیز بین یک تا دو ماه به گردشگران اعلام خواهد شد، در نتیجه تا ۴ ماه پیش از تاریخ مورد نظر برای سفر حتما باید برنامه­ریزی سفر را شروع کنند.

این مهم را هم بخاطر داشته باشید که لیتوانی در سطح بین­المللی هنوز به عنوان مقصدی گردشگری و توریستی شناخته نشده و گردشگران باید برای اطمینان بیشتر از صدور ویزا حتما دعوتنامه داشته باشند. در انتها هم فراموش نکنید که از این سفر می­توانید سوغاتی­هایی چون سنگ کهربا، پارچه کتان،  انواع شمع و منبت­کاری را به عنوان یادگاری­های لیتوانی بخرید.

ویزای لیتوانی

مدارک ویزای توریستی لیتوانی

برای اخذ ویزای توریستی لیتوانی گردشگران ایرانی می­توانند از مراکز VFS در ترکیه یا دیگر کشورهای همجوار وقت مراجعه رزرو کرده و برای تحویل مدارک چک لیست ویزای توریستی مراجعه کنند. بر اساس چک لیست ویزای توریستی لیتوانی، گردشگران باید علاوه بر پاسپورت با ۶ ماه اعتبار، تمامی مدارک زیر را به انگلیسی یا لیتوانیایی ترجمه کرده و تحویل دهید:

 • دو قطعه عکس با زمینه سفید برای ارائه به سفارت که از ۶ ماه قدیمی­تر نیست
 • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش­آموزان
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان با مهر و امضای مدیرعامل و در سربرگ
 • مدارک شغلی اعم از جواز کسب، پروانه بهره برداری، روزنامه رسمی و آگهی تغییرات برای صاحبان بیزینس
 • حکم کارگزینی و لیست بیمه تامین اجتماعی
 • اسناد ملکی
 • تمکن مالی با مهر و امضای بانک، گردش حساب ۶ ماهه اخیر و فیش حقوقی ۳ ماهه
 • هرگونه اوراق سهام، اوراق بهادار و بورس به عنوان مدارک وضعیت مالی
 • بیمه نامه سفر برای تمام کشورهای حوزه شینگن
 • رزرو بلیط رفت و برگشت جهت مشخص بودن تاریخ ورود و خروج به حوزه شینگن
 • تائیدیه هتل محل اقامت برای اطلاع سفارت از محل اقامت متقاضی
 • دعوتنامه با مشخصات کامل دعوت کننده که قابل استعلام از سوی سفارت باشد
 • نامه هدف از سفر با اطلاعاتی تاریخ ورود و خروج، محل اقامت و برنامه های سفر لیتوانی باشد

ویزای تحصیلی لیتوانی

دانشگاه ولینیوس یکی از ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا در کنار دیگر مراکز آموزشی این کشور از جمله دانشگاه فنی ویلنیوس، دانشگاه مدیریت و اقتصاد ISM و شرایط تحصیل به زبان انگلیسی موجب شده تا لیتوانی به عنوان یکی از مقاصد اروپایی برای ادامه تحصیل شناخته شود. ویزای تحصیلی لیتوانی به صورت مولتی صادر شده و برای سفر به تمام کشورهای حوزه شینگن معتبر است.

دانشجویان ایرانی در صورت تحصیل در لیتوانی می­توانند ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول شده و بعد از پایان تحصیل هم ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کنند. تحصیل در لیتوانی با دریافت پذیرشنامه تحصیلی از دانشگاه امکان پذیر است و دانشجو باید وقت مراجعه خود را از سفارت رزرو کند. پروسه صدور ویزا تحصیلی تقریبا ۹۰ روز کاری زمان می­برد و علاوه بر پذیرشنامه نیاز به ۱۸۰۰۰ یورو تمکن مالی برای هر سال تحصیلی دارد که باید حتما به سفارت ارائه شود. در ضمن علاوه بر تمام مدارک چل لیست، دانشجو باید حتما محل زندگی را اعم از پانسیون یا خانه را برای سفارت مشخص کنید.

ویزای لیتوانیویزای کاری لیتوانی

در صورتی که کارفرما در لیتوانی برای متقاضی دعوتنامه کاری JOB OFFER صادر کند، میتوان برای ویزای کار درخواست داد. متقاضیان کار در لیتوانی با داشتن مهارت­ها و ویژگی­های لازم، تسلط کامل به زبان انگلیسی، مدرک تحصیلی و سابقه کاری مرتبط، می­توانند برای مجوز کار لیتوانی درخواست دهند. ویزای کار لیتوانی در زیر مجموعه ویزای D به صورت مولتی صادر شده و تنها برای مدت زمان قرارداد کاری صادر می­شود.

پروسه صدور ویزای کاری ۶۰ تا ۱۲۰ روز کاری زمان نیاز داشته و بعد از پایان اعتبار ویزای قانونی، در صورت توافق طرفین و نیاز کارفرما ویزا مجدد تمدید شده و نیروی کار می­تواند برای همسر و فرزند زیر سن قانونی­اش نیز درخواست ویزای همراه دهد.

ویزای لیتوانی 

سرمایه گذاری در لیتوانی و اخذ اقامت

یکی از اصلی ترین روش­های مهاجرتی و اخذ اقامت لیتوانی بعد از روش تحصیلی، سرمایه گذاری است. برای درخواست این ویزای سرمایه­گذاری باید تمامی مدارک کمپانی مورد نظر، میزان دارایی و درآمد کمپانی، اطلاعات نیروی کار و دیگر مدارک ضروری ارائه شود.

بخاطر داشته باشید که بر اساس قوانین لیتوانی، در صورتی سرمایه گذار مجاز به درخواست ویزا است که خودش صاحب شرکت باشد و یک سوم سهم کل هم به او تعلق داشته باشد. در ضمن ارزش خالص چنین شرکتی نباید از ۲۸۰۰۰ یورو کمتر باشد که حتما ۱۴۰۰۰ یورو آن سهم سرمایه­گذار خارجی باشد. در چنین شرایطی، اگر شخص سرمایه گذار قبل از شروع بیزینس و تجارت در لیتوانی با سرمایه گذار خارجی به مدت ۶ ماه همکاری داشته باشد، صدور ویزای تجاری او قطعی است. در صورت موافقت سفارت لیتوانی، سرمایه­گذار می­تواند ویزای ۲ ساله گرفته و خانواده­اش را با ویزای همراه به لیتوانی ببرد.

ریجکتی ویزای لیتوانی

با توجه به اینکه لیتوانی در ایران سفارت ندارد، بهتر است حتما تمامی مدارک را در پرونده­ای کامل به سفارت لیتوانی ارائه دهید تا با دلایلی چون ناقص بودن مدارک، شک در بازگشت متقاضی به کشور و یا مناسب نبودن تمکن مالی برای سفر به اروپا درخواست ویزای شما ریجکت نشود.

در صورت ریجکت شدن ویزای لیتوانی سفارت این کشور، نامه دو صفحه­ای با ده بند که دلایل مختلف ریجکتی را توضیح داده به متقاضی می­دهد که موارد اصلی رد درخواست تیک زده است. متاسفانه دولت این کشور با توجه به نداشتن سفارت در ایران نامه ریجکتی را قبول نکرده و متقاضیان با برطرف کردن مشکلات و نواقص پرونده و بهبود مدارک بعد از ۶ ماه می­توانند مجدد درخواست ویزا دهند.

با توجه به شرایط کلی صدور ویزای لیتوانی و نداشتن سفارت در ایران، گردشگران می­توانند با مراجعه و تماس با تیم کارشناسان ویزای ما بابت سفر به این کشور و صدور ویزا اطمینان داشته باشند. تیم مشاوران ویزای ما از مرحله اول آماده کردن مدارک، رزرو وقت سفارت لیتوانی در کشورهای همجوار، تکمیل فرم درخواست ویزا در کنار گردشگران است تا با اطمینان از صدور ویزا برای سفر به لیتوانی زیبا و دیدنی آماده شوند.

20 / 100

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید