19

فروردین
1401

راهنمای اخذ ویزای لتونی

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 20 0

لتونی یکی از کشورهای کوچک شرق اروپا که از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا و واحد پول یورو است. با توجه به موقعیت و زیرساخت‌هایی که لتونی دارد، این کشور به عنوان مقصدی توریستی و البته مقصدی تجاری برای سرمایه گذاران هم شناخته می­شود، در عین حال هزینه­های سفر به لتونی بسیار ارزان است و با قیمتی مناسب میتوان به این کشور به عنوان سفری جالب و جدید به اروپا نگاه کرد.

متاسفانه دولت لتونی در ایران سفارت نداشته و گردشگران ایرانی باید تمامی امور اخذ ویزای لتونی را از دیگر کشورهای اطراف پیگیری کنند. برای همین مهم و آماده سازی مدارک اخذ ویزا و رزرو وقت سفارت شما می­توانید با تیم کارشناسان ویزای ما تماس گرفته و سپس برای سفر به لتونی آماده شوید.

ویزای لتونی

انواع ویزای لتونی

ویزای شینگن لتونی با اهداف توریستی، تحصیلی، بیزینس و ترانزیت برای گردشگران و متقاضیان ایرانی در صورت کامل بودن مدارک صادر می­شود. بر همین اساس دولت لتونی همچون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بر مبنای روزهای اقامت دو نوع ویزای C برای اقامت کمتر از ۹۰ روز و ویزای D برای اقامت های بیشتر از ۹۰ روز صادر می­کند. انواع ویزای لتونی بر اساس دفعات ورود در دو زیر مجموعه ویزای سینگل  (یک بار ورود) و مولتی (چند بار ورود) قرار می­گیرد.

البته دولت لتونی برای تعویض پرواز، ویزای ترانزیت هم برای گردشگران صادر می­کند. بخاطر داشته باشید که برای ترانزیت لتونی، ویزای کشور مقصد و ارائه بلیط معتبر ضروری است.

ویزای توریستی لتونی

لتونی میزبان یکی از بهترین و زیباترین خطوط ساحلی در کل اروپا است، علاوه بر این بیشتر شهرهای لتونی بافت تاریخی و قدیمی، عمارت های باشکوه و کلیساهای مجلل دارند که همگی به عنوان دلایل سفرهای توریستی به این کشور کوچک شناخته می­شود. ویزای توریستی لتونی در زیر مجموعه ویزای C صادر شده و تحویل گرفتن مدارک آن بر عهده شرکت VFS است. در نتیجه گردشگران برای اخذ ویزای توریستی لتونی باید وقت مراجعه را از شرکت VFS در یکی از کشورهای همجوار رزرو کرده و این پروسه با ایجاد اکانت و حساب کاربری امکان­پذیر است، تا جدول وقت به صورت آنلاین نمایش داده شده و بتوانید بعد از رزرو وقت مورد نظر، چک لیست مدارک را دریافت کنید.

هزینه ویزای توریستی لتونی ۸۰ یورو است که باید به صورت نقدی و به ازای هر نفر پرداخت شود. نتیجه ویزای لتونی بعد از ۲۰ روز کاری به متقاضی اعلام خواهد شد، بر همین اساس بهترین زمان برای مراجعه به سفارت تا ۳ ماه پیش از تاریخ رسمی سفر است. با توجه به آب و هوای معتدل و مرطوب لتونی بهترین زمان سفر به این کشور را باید بهار و تابستان دانست، زیرا میانگین دمای هوا در گرم ترین روزها از ۳۰ درجه بیشتر نمی‌شود. در همین روزهای مطبوع از سال است که خط ساحلی لتونی به طول ۵۰۰ کیلومتر به عنوان یکی از بهترین جاذبه‌های لتونی میزبان گردشگرانی از سراسر دنیا می‌شود.

لتونی از مقاصد ارزان برای سفر به اروپا است و متوسط هزینه‌های شما در سفر به لتونی از روزی ۱۸۰ یورو بیشتر نخواهد شد. البته هزینه‌های سفر به سلیقه، میزان تفریحات گردشگر و رستوران هایی که انتخاب کند، بستگی داشته و می تواند تا ۳۰۰ یورو هم افزایش پیدا کند. در ضمن در سفر توریستی به لتونی می توانید انواع پارچه و منسوجات، سنگ­های کهربا، جواهرات سنتی و انواع سفال را به عنوان سوغاتی بخرید.

ویزای لتونی

مدارک ویزای توریستی لتونی

گردشگران ایرانی بعد از رزرو وقت سفارت و دریافت چک لیست مدارک، باید تمامی مدارک خود را به زبان انگلیسی در دارالترجمه های رسمی ترجمه کرده و سپس به سفارت ارائه دهند. بر همین اساس باید پاسپورتی را که حتما از ۶ ماه بیشتر اعتبار دارد را همراه با مدارک زیر به VFS ارائه دهید:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی لتونی به زبان انگلیسی
 • دو قطعه عکس زمینه سفید که حتما در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد
 • ترجمه و اصل شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان با مهر و امضای مدیرعامل
 • مدارک شغلی اعم از جواز کسب، پروانه بهره برداری، روزنامه رسمی و آگهی تغییرات برای کارفرمایان و صاحبان بیزینس
 • لیست بیمه تامین اجتماعی
 • اصل و ترجمه تمام اسناد ملکی
 • تمکن مالی با مهر و امضای بانک که نشان از تامین هزینه‌های سفر به اروپا باشد
 • گردش حساب ۶ ماهه اخیر و فیش حقوقی ۳ ماهه
 • هرگونه اوراق سهام، اوراق بهادار و بورس که نشان دهنده وضعیت مالی متقاضی باشد
 • بیمه نامه سفر معتبر برای روزهای سفر و تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • رزرو بلیط رفت و برگشت که نشان دهنده تاریخ ورود و خروج به حوزه شینگن است
 • تائیدیه هتل محل اقامت
 • دعوتنامه در صورت موجود بودن که حتما به اطلاعات شخصی، آدرس و وضعیت اقامتی دعوت کننده اشاره کند
 • نامه هدف از سفر که شامل تاریخ ورود و خروج، محل اقامت و برنامه های سفر شود

ویزای تحصیلی لتونی

شاید تا به حال نمی‌دانستید که کشور کوچکی چون لتونی چندین دانشگاه و مرکز معتبر آموزشی دارد که در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه لتونی، دانشگاه فنی ریگا، دانشگاه استرادینزریگا و دانشگاه توربیا از مراکز آموزش عالی و معتبر لتونی است که برای ادامه تحصیل دراین کشور پیشنهاد می‌شود. بخاطر داشته باشید که متاسفانه دولت لتونی اسکولارشیپ ها و بورسیه‌های تحصیلی اندکی دارد و برای تحصیل در این کشور باید حتما دانشجو تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه­های تحصیل و شهریه دانشگاه و بودجه سه ماه اول زندگی را داشته باشد.

ویزای تحصیلی لتونی به صورت مولتی در زیر مجموعه ویزای ملی نوع D صادر شده و برای سفر به تمام کشورهای حوزه شینگن معتبر است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در لتونی همگی باید مدرک زبان داشته و البته مجاز هستند که به صور در پاره­وقت ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول شوند. شرایط خوب و هزینه‌های مناسب تحصیل در لتونی موجب شده تا بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل و سپس کار به لتونی بروند و شانس خود را برای زندگی در اروپا امتحان کنند. خوب است بدانید که لتونی در حال حاضر به آهستگی در حال پذیرش مهاجر است و بر اساس اعلام رسمی اداره کار لتونی در سال ۲۰۱۶، حدود ۱۲% مردم این کشور از غیر شهروندان و مهاجران بودند.

ویزای لتونی

ویزای تجاری لتونی و پروسه ثبت شرکت

ویزای تجاری لتونی از طریق سرمایه­گذاری تنها  با داشتن بیزینس پلن صادر می‌شود. به این ترتیب برنامه تجاری سرمایه‌گذار باید حتما به اطلاع وزارت بازرگانی و امور خارجه کشور لتونی رسیده و بعد از اخذ تائیدیه‌های لازم فرد می‌تواند وارد پروسه اخذ ویزا شود. ویزای تجاری لتونی یکی از زیرمجموعه های ویزای D است و به صورت مولتی صادر می‌شود. همچنین سرمایه‌گذار بعد از صدور ویزا می‌تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالش را با ویزای همراه به لتونی ببرد.

ویزای سرمایه‌گذاری در مرحله اول به صورت یک ساله صادر شده و اگر سرمایه‌گذار شهروند قانون مداری باشد، مالیات را به موقع پرداخت کرده و گزارش‌های مالی را به خوبی و دقیق ارائه دهد تا ۵ سال مجاز به فعالیت بیزینسی در لتونی است و بعد می‌تواند برای اقامت دائم درخواست دهد. از مهم­ترین مزایای بیزینس و ثبت شرکت در لتونی میتوان به امکان مالکیت صد در صد بدون نیاز به شریک، سفر بدون محدودیت به سراسر اتحادیه اروپا و حوزه شینگن، امکان دریافت پاسپورت لتونی، اخذ راحت ویزای آمریکا و قوانین تجارت آزاد در سراسر اروپا اشاره کرد

ریجکت ویزای لتونی

همانطور که پیشتر هم گفته شد، دولت لتونی در ایران سفارت نداشته و لازم است که گردشگران حتما پرونده‌ای کامل را به سفارت ارائه داده تا نتیجه ویزای‌شان ریجکت نشود. در صورت ریجکت شدن ویزای لتونی، سفارت این کشور نامه درخواست اعتراض و تجدیدنظر را قبول نکرده و متقاضی تنها می‌تواند ۶ ماه بعد از دریافت ریجکتی، مجدد درخواست ویزای لتونی یا دیگر کشورهای شینگن را دهد. بر اساس همین موارد گفته شده لازم است تا پیش از مراجعه حتما با پرونده ای از مدارک کامل به سفارت بروید.

آفیسرها معمولا اتباع خارج از اتحادیه اروپا را با دلایلی چون تمکن مالی ضعیف برای سفر به ارپگا، شک در خروج از حوزه شینگن بعد از زمان مقرر و یا مشخص نبودن برنامه سفر و محل اقامت ریجکت می‌کنند، در نتیجه برای جلوگیری از چنین پیشامدی ارائه پرونده کامل به سفارت ضروری است.

با توجه به شرایط کلی صدور ویزای لتونی و نداشتن سفارتخانه در ایران، گردشگران و متقاضیان اخذ ویزای لتونی می‌توانند با تیم کارشناسان ویزای ما تماس گرفته و بابت پروسه صدور ویزا و ارائه مدارک لازم مطمئن باشند. تیم کارشناسان ویزا از ابتدای برنامه‌ریزی سفر، تا رزرو وقت و تهیه مدارک، تکمیل فرم درخواست ویزا و نگارش نامه‌های ضروری کنار گردشگران است. همچنین شما می‌توانید رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت به لتونی را هم از مشاوران ما بخواهید و برای سفر به آرام ترین کشور ساحلی اروپا آماده شوید.

20 / 100

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید