31

فروردین
1401

شناخت دریاچه اوان قزوین

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 62 0

دریاچه اوان قزوین یکی از زیباترین سایت­های طبیعی ایران و البته از تالاب­های تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران است که می­تواند یکی از مقاصد زیبا برای گردشگران، طبیعتگردان برای سفرهای آخر هفته و یا برنامه­های یک روزه باشد. این دریاچه زیبا و دیدنی برنامه­ها­ و تفریحات متنوعی را برای گردشگران فراهم کرده و البته از منابع طبیعی و گنجینۀ طبیعی ثروتمندی برخوردار است. برای گردش در این تالاب حفاظت شده، استراحت و عکاسی با چشم انداز این اوان زیبا در دل الموت می­توانید در تور دریاچه اوان قزوین با ما همراه و همسفر شوید و تجربه های متفاوتی از سفر و طبیعت را به خانه ببرید. شرکت در تور قزوین آرامش سفر.

 دریاچه اوان قزوین

دریاچه اوان قزوین کجاست؟

دریاچه اوان قزوین در ۷۵ کیلومتری شمال قزوین واقع شده و یکی از توابع بخش رودبار الموت است. به این ترتیب تور دریاچه اوان قزوین را می­توانید همراه با سفر و گردش در الموت رفته و با یک تیر دو نشان بزنید تا آخر هفته­ای متفاوت را تجربه کنید. الموت خود یکی از مناطق تاریخی استان قزوین با قدمتی کهن است که هنوز گنجینه­های نفته بسیاری در دل دارد. دریاچه اوان نیز که در این منطقه تاریخی واقع شده و شاهد بسیاری از رویدادهای گذشته قزوین بوده در میان ۴ روستای اوان، ورین، زوار دشت و زرآباد واقع شده و در صنعت گردشگری با نام نگین الموت شناخته می­شود. سالانه تورهای متفاوتی با مقصد اوان برگزار شده و گردشگران و ماجراجویان بسیاری برای تماشای این همه زیبایی به اوان سفر می­کنند.

برای رسیدن به این دریاچه زیبا و دیدنی اوان که در فهرست میراث ملی و طبیعی ایران ثبت شده باید به قزوین رفته و از ورودی شهر در سمت راست به طرف الموت رانندگی کنید. این مسیر بی نهایت زیبا و دیدنی است و دشتی سرسبز دارد که نه تنها برای عکاسی بلکه برای تماشا کردن و کمپینگ هم توصیه می­شود. با هشت کیلومتر رانندگی و طی مسیر به روستایی سرسبز و دیدنی به نام زرآباد می­رسید و با گذر از گردنه آخر اولین چشم انداز دریاچه زیبای اوان را خواهید دید.

شاخص­های سایت طبیعی دریاچه اوان قزوین الموت

واژه اوان در معنای محل گردآمدن آب است و به دلیل اینکه اوان از منابع آب جاری تغذیه نمی­شود، به این نام خوانده می­شود. این دریاچه ۷۰ هزار متر مربع مساحت داشته و عمیق­ترین قسمت آن ۶ متر عمق دارد. جالب است بدانید که این دریاچه در تامین منابع آبی تنها متکی به بارش برف و باران و چشمه­های کف دریاچه است و هیچ رودخانه و یا منبع آبی از خارج دریاچه به آن منتهی نمی­شود. در ضمن از بالا آمدن سطح دریاچه اوان، رود کوچکی تشکیل شده که محل تامین منابع آبی برای کشاورزی در دو روستای کوشک و آیین است.

پوشش گیاهی دریاچه اوان شامل درختان بید و چنار، درخت تبریزی و درختان میوه سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد و گردو است. علاوه بر این درختان، دیگر پوشش گیاهی دریاچه شامل گیاهان گرامینه و لگومینیوزه است. سطح دریاچه اوان نیز مملو از خوشاب و چنگال آبی است که تماشا و کنکاش در آن برای علاقمندان به گیاه و طبیعت می­تواند جالب توجه باشد.

پوشش جانوری و زندگی حیات وحش اطراف دریاچه اوان هم شامل خانواده کل و بز شده که متاسفانه به دلیل تخریب محیط زیست و ورود بدون نظارت گردشگران به شدت رو به کاهش است. قورباغه، لاک پشت و خرچنگ نیز پوشش جانوران دوزیست اطراف دریاچه اوان قزوین است.

 دریاچه اوان قزوین

تفریحات اطراف دریاچه اوان قزوین

دریاچه اوان قزوین تفریحات و امکانات متفاوتی از دیگر سایت­های طبیعی ایران دارد که مهم­ترین آن پرنده نگری است. شما در تور پرنده­نگری دریاچه اوان می­توانید جریان مهاجرت و الگوی پروازی پرندگان مختلف، قو، غاز و مرغابی را با دوربین­های ویژه و مخصوص تماشا کنید.

تور دریاچه اوان ماهیگیری و انواع روش­های صید آبزیان هم از برنامه­هایی است که با مقصد دریاچه اوان برگزار می­شود. خوب است بدانید که استان قزوین از شرایط محیط زیستی و اکولوژی خاصی برخوردار است و ماهیگیری در این تالاب حفاظت شده باید حتما با مجوز و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست باشد.

پاتیناژ یا اسکیت روی یخ از ورزش­های زمستانی است که با توجه برودت هوا و یخ زدن سطح دریاچه در دی، بهمن و اسفند قابل اجرا است. البته این برنامه باید با تجهیزات کامل برگزار شده و حتما برای جلوگیری از آب شدن یخ­ها با توجه به وضعیت جوی باشد.

قایق رانی در دریاچه، کوهپیمایی در ارتفاعات اطراف و عکاسی از این منظره­های زیبا و دیدنی، چشم انداز دریاچه با ارتفاعات، طلوع و غروب خورشید با ویوی دریاچه از دیگر تفریحات و امکانات دریاچه اوان است که موجب شده این مقصد زیبا و جذاب برای سفرهای یک روز در آخر هفته بهترین انتخاب باشد.

طبیعتگردی و تور دریاچه اوان قزوین

با توجه به اینکه دریاچه اوان به عنوان یکی از جاذبه­های طبیعی خاص و ویژه قزوین و الموت شناخته می­شود، شرایطی فوق­العاده برای کمپینگ و تور دارد. بهتر است پیش از هر سفر و برنامه­ریزی حتما وضعیت جوی را چک کرده و بعد راهی شوید.

پیشنهاد می­شود که زمان سفر را به نحوی تنظیم کنید که بتوانید طلوع و یا غروب خورشید را با چشم انداز دریاچه و ارتفاعات اطرافش تماشا کنید. در عین حال اگر برنامه کمپینگ و شبمانی هم داشتید، خوب است بدانید که علاوه بر تجهیزات لازم برای کمپینگ باید حتما لباس کافی و گرم هم داشته باشید زیرا در بسیاری از روزهای سال هوای اطراف دریاچه بسیار سرد است.

البته در این منطقه چندین اقامتگاه بومگردی هم در منطقه الموت برای شبمانی میزبان مهمانان است تا گردشگرانی که تجهیزات کمپینگ ندارند، بتواند در این منطقه برای چند روز اقامت داشته باشید.

دریاچه اوان قزوین

تجربه سفری متفاوت با تور های دریاچه اوان

تور گردشگری دریاچه اوان برای سفرهای یک روزه و دو روزه پیشنهاد می­شود تا گردشگران با استراحت در کنار دریاچه و تماشای چشم انداز اطراف بتوانند در کوهپایه های اطراف هم گشت و گذار کرده و از این جذابیت­های دریاچه بکر اوان یا همان نگین الموت بهرمند شوند. در عین حال هم اگر می­خواهید برای چند روز به قزوین سفر کنید، بهتر است علاوه بر دیدنی­های شهر سری هم به طبیعت اطراف شهر زده و بعد از گردش در الموت چند ساعتی را هم در دریاچه اوان گردش کنید.

برنامه تور الموت و دریاچه اوان تیم ما بیمه سفر داشته و همراه با حضور تورلیدر برگزار شده که از ابتدای مسیر در کنار گردشگران است و همراه آن­ها به مبدا بازخواهد گشت. در این سفر آخر هفته برای تجربه­هایی جدید و لذت بردن از اوان زیبا و الموت تاریخی منتظرتان هستیم تا با هم عکاسی کرده و خاطره­هایی تکرارنشدنی بسازیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید