31

فروردین
1401

جنگل های هیرکانی و میراث جهانی

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 50 0

جنگل های هیرکانی یکی از بزرگترین و متراکم ترین جنگل های ایران میباشد که مختص شمال کشور است و به جنگل های شمال ایران که به صورت پیوسته هستند جنگل های هیرکانی میگوند.چندی پیش این جنگلهای با ارزش در سازمان جهانی یونسکو به عنوان یک میراث جهانی به ثبت رسید.جنگل هایی که عمر برخی از درختان آن به دوران دایناسورها نیز برمیگردد.این جنگل های در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۸ در سازمان جهانی به ثبت رسید.در ادامه با جنگل های هیرکانی آشنا خواهیم شد.

تاریخچه جنگل های هیرکانی

جنگل های هیرکانی یکی از قدیمی ترین جنگل های دنیا میباشد.طبق برخی از کارشناسی های صورت گرفته و برسی های انجام شده عمر برخی از درختان این جنگل به دوره دایناسورها برمیگردد.و همچنین با توجه به پیدا شدن فسیل هایی در این جنگل ها ثابت شد که بخشی از آن مربوط به دوران عصر یخبدان میباشد.

جنگل های هیرکانی ۵ استان شمالی کشور را در برمیگیرد.با توجه به اینکه بخش عظیمی از این جنگل در استان  گلستان قرار دارد و اینکه نام قدیم مرکز استان گلستان یعنی شهر گرگان « هیرکان » بوده است به همین دلیل این جنگل ها با نام هیرکانی در یونسکو به ثبت رسید.

جنگل هیرکانی

مساحت جنگل های هیرکانی

جنگل های هیرکانی با مساحتی برابر با ۸.۱ میلیون هکتار بیش از ۱.۱ درصد از خاک ایران را تشکیل میدهد.این جنگل ها دارای ۸۰۰ کیلومتر طول میباشد که از آستارا تا گرگان را در برگرفته است و عرض آن بیش از ۱۰۰ کیلومتر است که از دامنه های رشته کوه های البرز تا دریای خزر را در برگرفته است.

۵ استانی که جنگل های هیرکانی در برگرفته است شامل اردبیل، مازندران، گلستان، گیلان و شمال استان خراسان شمالی میباشد.

هیرکانی

معروفترین جاذبه های گردشگری در جنگل های هیرکانی

قطعا جالب میباشد که بدانید در این جنگلها با این همه مساحت چه جاذبه های قرار دارد.در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

جنگل الیمستان ، جنگل افراتخته ، جنگل ارسباران ، ناهارخوران ، پارک ملی گلستان ، جنگل ابر شاهرود ، جنگل بی بی یانلو ، چهارباغ چالوس ، گشت رودخان ، جنگل خشک داران ، سیاه رودبار گیلان ، بولا ، جنگل های نوشهر ، پلنگ دره ، تنگه مینودشت ، جنگل دانه گالیکش ، نیلکوه و کلی مناطق گردشگری فوق العاده دیگری که هرکدام یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مناطق خود میباشند.

هیرکانی جنگل

حیاط وحش جنگل های هیرکانی

با توجه به مساحت بسیار زیاد این جنگل ها ، این بخش دارای حیاط وحش بسیار مهمی میباشد که در جحال حفاظت است.گونه های مختلف حیوانات در این جنگل ها زیستگاه دارند.از یوزپلنگ ایرانی تا خرس ها و خوک هایی که در جنگل گلستان واقع میباشد.قطعا شما میتوانید از حیاط وحش این بخش ها دیدن نمایید و لذت ببرید.

جنگل هیرکانی

جنگل های هیرکانی در حال نابودی

متاسفانه بخش های بسیار زیادی از این جنگل به دلیی رعایت نکردن موارد مهم در حال نابودی است.برخی به دلیل ساخت و سازهای بیجا که باعث قطع درختان میشود و برخی نیز به دلیل رعایت نکردن بهداشت جنگل و ریختن زباله در حال نابودی میباشد.آب های رودخانه های برخی از مناطق نیر خشک شده است.طبق نظرات کارشناسان تا سی سال آینده شاید شمال ایران جنگلی وجود نداشته باشد.پس همه باهم باید در نگه داری این گنجینه بسیار مهم تلاش کنیم و آن به خوبی محافظت نماییم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید