31

فروردین
1401

همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 26 0

همدان تاریخی ترین شهر ایران پایتخت تاریخ وتمدن که در غرب کشور ایران واقع شده است یکی از توریستی ترین و محبوبترین شهرهای ایران میباشد.این کلان شهر که در ناحیه ای کوهستانی واقع شده است دارای آب و هوای سردی میباشد.استان همدان با استان های زنجان ، قزوین ، لرستان ، مرکزی ، کرمانشاه و کردستان همسایه میباشد.همدان یکی از شهر هایی منحصر به فرد ایران میباشد که هر نوع جاذبه گردشگری طبیعی ، مذهبی و تاریخی را در خود جایی داده است.

در این مطلب گردشگری آرامش سفر جاذبه های گردشگری همدان را خواهیم شناخت

رزرو تورهای یک روزه و دو روزه همدان توسط آرامش سفر

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر در سال ۱۳۷۶ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید.باباطاهر در اواخر قرن چهارم و اوایل پنجم زندگانی داشته است و از شاعران به نام و مشهور ایران میباشد.آرامگاه این شاعر ایرانی در میدانی در همدان به نام میدان باباطاهر میباشد،این آرامگاه بسیار زیبا در مکانی گنبدی شکل و فیروزه ای رنگ و سرسبز میباشد.در محوطه آرامگاه باباطاهر بر روی ۲۴ سنگ مرمر ۲۴ دوبیتی از این شاعر نوشته شده است.

یکی از دوبیتی های مشهور باباطاهر که عاشقانه سروده است :

غم عشقت بیابان پرورم کرد / فراقت مرغ بی‌بال و پرم کرد

بمو واجی صبوری کن صبوری / صبوری طرفه خاکی بر سرم کرد

آرامگاه باباطاهر


گنج نامه

گنج نامه یک جاذبه توریستی و تفریحی میباشد که در ۵ کیلومتری شهر همدان و کوه های الوند واقع شده است.سنگ نوشته های گنج نامه مربوط به دوران داریوش و هخامنش میباشد.کتیبه های این گنج نامه هر کدام در سه ستون ۲۰ سطری نوشته شده است و زبان آن پارسی باستان ، عیلامی ، بابلی نو میباشد.با رفتن به گنج نامه میتوانید از تله کابین این مجموعه هم استفاده کنید.

گنج نامه


غار علیصدر

معروف و مشهورترین غار ایران ، غار علیصدر بزرگترین غار آبی دنیا میباشد.این غار دارای طولانی ترین مسیر قایقرانی داخل غار در جهان میباشد.غار علیصدر در روستای علیصدر شهرستان کبودراهنگ واقع شده است.غار علیصدر توریستی ترین جاذبه گردشگری استان همدان میباشد که گردشگران ایرانی و جهانی را به این استان جذب میکند.این غار به صورت میانگین روزانه ۵ هزار گردشگر را در خود میبیند.در ورودی این غار سنگ نوشته ای از کاشفان این غار را میتوانید مشاهده کنید.

رزرو تورهای یک روزه و دو روزه همدان توسط آرامش سفر

همدان - غار علیصدر


آرامگاه ابوعلی سینا

طبیب مشهور ایران که شهرت جهانی دارد ابوعلی سینا. ابوعلی سینا یا همان شیخ الرئیس که دانشمند ، فیلسوف و طبیب بسیار بزرگی در دنیا بود و هم اکنون هم در علم پزشکی از دست نوشته های این طبیب بزرگ استفاده میشود.آرامگاه ابوعلی سینا در میدان مرکزی همدان به نام میدان ابوعلی سینا واقع شده است.در سال ۱۳۷۶ به عنوان اثر ملی به ثبت رسید.بنای آرامگاه ابوعلی سینا مربوط به دوران قاجاریه میباشد.بنای آرامگاه ابوعلی سینا از روی برج قابوس در شهرستان گنبد کاووس استان گلستان بزرگترین برج آجری دنیا الهام گرفته شده است.

آرامگاه ابوعلی سینا


بازار همدان

بازار همدان یکی از قدیمی ترین و مشهور ترین بازارهای سرپوشیده ایران میباشد که مربوط به دوران قاجار است.در بازار همدان در زمان قاجار کاروانسرا و تاجر های معروف و ثروتمند آن به کسب و کار میپرداختند.در این بازار هم اکنون مغازه هایی بسیاری وجود دارد که همه نوع جنس را میتوانید در آن یافت کنید.بازار همدان در ۱۳۷۷ به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

همدان- بازار همدان


تپه هگمتانه

تپه هگمتانه در دوران قدیم پایتخت مادها بود جایی که هخامنشیان ، ساسانیان هم برای زندگی به اینجا آمد و این شهر را پایتخت خود برگزیدند.هگمتانه نخستین پایتخت ایران بود.در این تپه سنگ نوشته هایی یافت میشود که مربوط به داریوش یکم میباشد.اسکلت های انسانی در موزه هگمتانه را به همان صورت میتوانید مشاهده کنید.

تپه هگمتانه

منبع : آرامش سفر

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید