01

اردیبهشت
1401

آشنایی با روستای زیبای فیلبند

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 32 0

فیلبند یکی از روستاهای زیبای شمال ایران در استان مازندران است که با عنوان بام شرقی مازندران هم شناخته شده و مقصدی مناسب برای سفرهای یک روزه تا سه روزه است. علاوه بر گردشگران، ماجراجویان و کوهنوردان هم می‌توانند برای سفرهای خانوادگی و یا دوستانه به فیلبند زیبا سفر کرده و چند روزی را در ارتفاعات این ناحیه استراحت کرده و یا در دشت‌های زیبای فیلبند کمپ کنند. اگر برای سفر به فیلبند نیاز به راهنمایی جامع داشته و یا برای این سفر در حال برنامه‌ریزی هستید، در ادامه با راهنمای سفر فیلبند تیم ما همراه شوید تا باهم سری به این روستای زیبا و سرسبز بزنیم. برای شرکت در تور فیلبند آرامش سفر اینجا کلیک کنید.

 فیلبند

روستای فیلبند کجاست؟

راهنمای سفر به فیلبند با معرفی موقعیت جغرافیایی این ییلاق زیبا شروع می‌شود. خوب است بدانید که فیلبند به عنوان بام مازندران یکی از توابع شهرستان بابل و البته مرنفع ترین منطقه مسکونی در مازندران است که معمولا برای سفرهای یک روزه تا سه روزه پیشنهاد می‌شود.

روستای فیلبند در جاده هراز واقع شده و فاصله چندانی تا پایتخت ندارد. گردشگران از نقاط مختلف ایران می‌توانند با قطار یا هواپیما به ساری و بابل رفته و بعد خود را با ماشین‌های مخصوص جاده هراز به فیلبند برسانند.

برای سفر از تهران هم بعد از ۱۴۰ کیلومتر رانندگی از مسیر جاده هراز به راحتی فرعی فیلبند را می‌توانید پیدا کنید که در نزدیکی آمل و یکی از توابع شهرستان بابل است. ییلاق فیلبند تنها ۸۶ کیلومتر با بابل و ۵۶ کیلومتر با آمل فاصله دارد و بعد از فرعی جاده هزار، شما با رانندگی در جاده‌هایی پیچ در پیچ و زیبا می‌توانید این ییلاق زیبا غرق در ابر و مه را پیدا کنید.

بهترین زمان برای سفر به فیلبند در نیمه اول سال

نیمه اول سال هوای مازندران به مرور رو به گرما می‌رود، ولی در ارتفاعات همچنان میتوان از هوایی خنک و مطبوع بهرمند شد. رو.ستای فیلبند در حدود ۷۰۰ متر از دریا ارتفاع داشته و این مورد روی آب و هوای منطقه بسیار تاثیر گذار است. پس اگر قصد سفر به فیلبند در نیمه اول سال را دارید، گرمای هوای آزار دهنده‌ای را تجربه نخواهید کرد و می توانید از هوایی خنک و مطبوع لذت ببرید.

هوای بهاری فیلبند هنوز مقداری خنک است و سرمای زمستان را دارد و ممکن است گاه همراه با بارش و یا حتی وزش باد هم باشد. اگر می‌خواهید در بهار به فیلبند زیبا سفر کنید، حتما پیش از عزیمت آب و هوای منطقه را چک کرده و پوشاک مناسب نیز همراه داشته باشید.

تابستان فیلبند بسیار خوش آب و هواست و بسیاری از گردشگران برای فرار از گرمای هوا و رطوبتی که شاخصۀ اصلی روزهای تابستان است، به فیلبند سفر می‌کنند. بارش تابستانه فیلبند به ندرت رخ می‌دهد ولی هوا بسیار مطبوع است و هنگامی که مه شده و ابرها پایین می‌روند بسیار خنک می‌شود. روزهای تابستانی فیلبند بسیار خنک و بدون گرمای سوزان است و شب‌ها نیز نسیم خنکی دارد.

فیلبند در روزهای سرد نیمه دوم سال

با توجه به هوای خنک فیلبند در نیمه اول سال، بدون شک با رسیدن فصول سرد هوا رو به سرمای بیشتری خواهد رفت و چندان برای سفر مناسب نخواهد بود. با رسیدن پاییز هوای فیلبند به مرور خنک شده و رو به سرمای زمستان می‌رود. بسیاری از سکنه فیلبند و بومیان روستاهای مرتفع اطرلاف از اواخر پاییز روستا را ترک کرده و به نواحی پایین‌تر می روند. معمولا به دلیل بارش برف سنگین و سرمای استخوان سوز کسی در زمستان به فیلبند سفر نکرده و مردم  محلی نیز در ابتدای بهار به خانه‌های خود باز می‌گردند. پس اگر نیمه دوم سال خواستید به فیلبند بروید نهایتا تا اواخر مهر فرصت دارید و باید حتما وضعیت آب و هوا را نیز چک کنید.

 فیلبند

پوشاک مناسب همراه داشته باشید

با توجه به آب و هوایی که ییلاق فیلبند دارد، پیش از سفر به این منطقه باید حتما وضعیت آب و هوا را چک کرده و سپس راهی سفر شوید. بهتر است در صورت پیش بینی بارش، سفر خود را به زمان دیگری موکول کنید زیرا در چنین شرایطی ممکن است خطر رعد و برق نیز کل سفر و گردشگران را تهدید کند.

برای سفر به فیلبند همراه داشتن پانچو (نوعی بارانی مخصوص طبیعتگردی و کوهنوردی)، بادگیر، کفش مناسب، کوله برای همراه داشتن وسایل ضروری و مقداری تنقلات توصیه می‌شود.

مراسم سنتی کشتی لوچو

مراسم سنتی کشتی لوچو که در هفته آخر مرداد ماه برگزار می‌شود، نوعی ورزش سنتی این ناحیه است که بهانه‌ای برای فستیوال بومی فیلبند است. این مراسم همراه با جشن و شادی مردم برگزار می‌شود و در این مدت گردشگران بسیاری برای تماشای این برنامه و جشن‌هایش به فیلبند سفر می‌کنند.

گردشگران نیز برای شرکت در این جشن و تماشای ساز و آواز می توانند برای سفر به فیلبند برنامه‌ریزی کنند. در طول این هفته علاوه بر این مسابقه، مردم محلی لباس‌های سنتی خودشان را پوشیده، موسیقی و نوای سنتی نواخته و با غذاهای بومی و تیپیکال از گردشگران پذیرایی می‌کنند.

سوغاتی سفر فیلبند

در سفر به فیلبند اولین سوغاتی که با خود به شهر بازمی‌گردانید، آرامش و استراحت، دوری از فضای شهر و استرس‌های کاری است. شما با این سفر، استراحتی چند روزه و تماشای مناظر اطراف از زیباترین جاذبه‌هایی که تا به حال ندیده اید، لذت برده که همین به عنوان بهترین سوغات فیلبند شناخته می‌شود.

برای خرید یادگاری از سفر فیلبند هم می‌توانید دیگر سوغاتی‌هایی که در مازندران دیده می‌شود، خرید کنید. به همین منظور کلوچه و کوکی شمال، نان کماج، برنجک، انواع عسل کوهستان، شربت‌ها و مرباهای خوشمزه، انواع ماهی و خاویار همگی به عنوان سوغاتی فیلبند و مازندران شناخته می‌شوند.

تور فیلبند

همراهی با تور فیلبند برای سفری تکرارنشدنی

برای سفری راحت و بدون دغدغه بابت رانندگی در مسیر و یا موارد اقامتی می‌توانید در تور فیلبند با ما همراه و همسفر شوید و تنها برای سفر آماده شوید. برنامه سفر فیلبند با حضور راهنما و لیدر مجرب و بیمه سفر برگزار می‌شود که از ابتدای مسیر تا بازگشت در کنار گردشگران و تیم خواهد بود. به این ترتیب در این سفر می‌توانید به راحتی از مسیر لذت برده، استراحت کرده و با خیال راحت عکاسی کنید. برای سفر به فیلبند زیبا و تجربه‌هایی جدید از چشم انداز بام مازندران در این سفر منتظرتان هستیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید