اقامت خود را رزرو کنید
28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان

وبلاگ

معرفی گنج نامه همدان

معرفی گنج نامه همدان

گنج نامه همدان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان زیبا و توریستی همدان است. این مکان گردشگری یک مجموعه تفریحی، طبیعی و تاریخی است که زیبایی‌های بی‌شماری دارد.

اگر به همدان و این مکان گردشگری سفر کنید، قطعا کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌هایی را مشاهده می‌کنید که پیشینه آن‌ها به دوران داریوش و خشایارشاه هخامنشی می‌رسد. این کتیبه‌ها در یکی از صخره‌های کوه الوند و در غرب همدان هستند. هرکدام از کتیبه‌های گنج نامه همدان، در سه ستون بیست خطی به زبان پارسی کهن، بابلی و ایلامی نوشته شده‌اند.

مجموعه تفریحی گنج نامه همدان

ابن فقیه همدانی در کتاب اخبارالبلدن، نام این کتیبه‌ها را تب تابر یاد کرده است؛ البته گفتنی است که این کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌ها تا قرن ششم هجری نام‌های گوناگونی ازجمله سنگ‌نبشته، دادبهان، ینبابر، جنگ‌نامه، نبشت خدایان و گنج نامه و جنگ‌نامه داشتند.

علت نام‌گذاری این کتیبه‌ها به گنج نامه این است که معنی کلمه گنج نامه، در لغت و زبان فارسی حکایت‌هایی از گنج است. از اسم جنگ نامه هم به‌نظر می‌رسد که جنگ‌های پادشاهان آن زمان، این نام را روی کتیبه‌ها باقی گذاشته باشد یا به‌مرور زمان مردم به جای کلمه گنج، از کلمه جنگ استفاده کرده‌اند.

این کتیبه‌ها بر سر جاده و مسیر کاروان‌های دوره هخامنشی و داریوش قراره دارد و این مسیر یکی از راه‌های اصلی شاهی بوده است که رفت‌وآمد در آن مسیر بسیار امن صورت می‌گرفته است و هگمتانه که پایتخت هخامنشیان است را به بابل متصل می‌کرده است.

در گذشته‌های دور، خشایارشاه و داریوش با لشکریان خود از این مسیر عبور کرده‌اند و شاید به همین علت است که پادشاهان هخامنشی این منطقه از همدان را برای حکاکی سنگ‌نوشته‌ها و کتیبه‌های خود انتخاب کرده‌اند. این کتیبه‌ها نشان‌دهنده عظمت هخامنشیان، عقاید و اندیشه‌های آنان می‌باشد.

لوح سمت چپ که مقداری بالاتر قرار گرفته است، به داریوش هخامنشی و لوح سمت راست به خشایارشاه منسوب بوده که به خط میخی نوشته شده است و روی این سنگ‌نوشته‌ها سوراخ‌های منظمی وجود دارد که نشان‌دهنده این است که در گذشته درپوشی برای محافظت از این کتیبه‌ها وجود داشته است.

گنج نامه همدان- کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های گنج نامه همدان

آبشار گنج نامه همدان        

آبشار گنج نامه همدان، یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت استان همدان است و به‌عنوان بیست‌ویکمین جاذبه ملی در فهرست میراث طبیعی ثبت شده است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۲متر است که از دره عباس‌آباد و گنج نامه می‌گذرد و در کنار کتیبه‌های گنج نامه قرار دارد. در دوره هخامنشیان این آبشار بسیار مورد احترام آنان بوده است و به‌خاطر همین کتیبه‌های گنج نامه در نزدیکی این آبشار قرار گرفته است.

این آبشار در فصل زمستان به‌دلیل سرمای هوا یخ می‌زند و موقیت خوبی را برای کوهنوردان و یخ‌نوردان فراهم می‌کند که برای انجام تمرین‌های خود از این منطقه استفاده کنند. همچنین قندیل‌های یخ‌زده هم از جاذبه‌های گردشگری این آبشار در فصل زمستان است و سنگ‌نوردی و آبشارنوردی از تفریحات رایج در فصل بهار و تابستان است.

همچنین جالب است بدانید که این منطقه برای غذاخوردن بسیار مناسب است؛ زیرا طراوت آبشار و منظره زیبا قطعا می‌تواند یکی از بهترین و خاطره‌انگیزترین تجربه‌های سفر شما باشد.

گنج نامه همدان- آبشار گنج نامه همدان

تله‌کابین گنج نامه همدان

تله‌کابین گنج نامه همدان در غرب کشور، با طول ۳۴۰۰متر و ارتفاع ۱۹۰۰متر از سطح دریا است که در سال۱۳۸۷ بهره‌برداری شد. این تله‌کابین ۳۵کابین و ۱۸پایه دارد که بلندترین پایه آن، پایه هجدهم می است. تله‌کابین گنج نامه مجهز به صندلی‌های چرم و همچنین امکانات پذیرایی مناسب است.

نقطه انتهایی تله‌‌کابین گنج نامه، دشت میشان است و بسته به سرعت باد، مسیر رفت و برگشت را در ۷ تا ۱۵دقیقه طی می‌کند. اگر باد ۴۰کیلومتر بر ساعت باشد، مسیر رفت و برگشت طولانی‌تر خواهد شد. این تله‌کابین به‌دلیل داشتن سیستم دبل‌چک، تله‌کابین ایمن ایران شناخته می‌شود و اگر درطول مسیر حادثه‌ای رخ دهد، امکان سقوط تله‌کابین صفر است.

گنج نامه همدان- تله‌کابین گنج نامه همدان

آکواریوم گنج نامه همدان

یکی از معروف‌ترین و زیباترین قسمت‌های گنج نامه همدان، آکواریوم غار آن است که نخستین و وسیع ترین آکواریوم دریاچه‌ای ایران است.

در دل غار می‌توانید ۲۱ آکواریوم پر از ماهی را مشاهده کنید. این غار بسیار جذاب و با هدف مکانی تفریحی طراحی شده است و گاها بارش باران مصنوعی و مه در این مکان، بر جذابیتش می‌افزاید. علاوه‌بر ماهی‌ها، خزندگان هم در غار گنج نامه همدان در بعضی از آکواریوم‌ها وجود دارند.

آکواریوم گنج نامه همدان در ارتفاع ۲۳۰۰متری از سطح دریا قرار دارد و مساحت این آکواریوم حدود ۱۰۰۰مترمربع است و ساخت این آکواریوم حدود ۵سال طول کشیده است که حاصل تلاش و کوشش مجسمه‌سازان حرفه‌ای ما است و از سال۱۳۹۰ آماده بازدید شما عزیزان می‌باشد. آکواریوم گنج نامه همدان با بیشینه ارتفاع ۱۵متر، در بخش بزرگ خود ماهی‌های رنگارنگ گوناگونی را از رودخانه مالاوی جای داده است.

آکواریوم گنج نامه همدان از ۳بخش تشکیل شده است که  در دو طبقه طراحی و ساخته شده است که در طبقه اول برای آبزیان، طبقه دوم برای خزندگان و گونه‌های کمیاب ایجاد شده است. دالان‌ها و فضاهای غار گنج نامه همدان بسیار خوب طراحی و ساخته شده است؛ طوری که باور مصنوعی بودن این غار سخت است. این آکواریوم مکان مناسبی برای زندگی انواع خزندگان است.

برای دریافت اطلاعاتی پیرامون آبزیان و ماهی‌ها، نیازی به عزیمت به سراسر جهان نیست؛ فقط کافیست سری به همدان و گنج نامه‌اش بزنید.

آکواریوم های گوناگون و مجزایی که برای انواع ماهی‌ها و موجودات آبی به زیبایی هر چه تمام تر بین طاق های سنگی قرار گرفته‌اند از جمله جاذبه‌های گنجنامه همدان محسوب می‌شوند. ماهی‌های آکواریوم گنج نامه همدان، به دو دسته ماهی‌های آب شور و شیرین تقسیم می‌شوند.

گنج نامه همدان- آکواریوم گنج نامه همدان

ماهی‌های آب‌شور مانند انواع جراح‌ماهی، سوهان‌ماهی، فرشته‌ماهی، دلقک‌ماهی، صندوق‌ماهی و تمامی ماهی‌های آب شور در جزایر مرجانی ایران هستند.

یکی از جالب‌ترین آبزیان آکواریوم آب شور گنج نامه همدان، شقایق دریایی و دلقک‌ماهی هستند که همزیستی جالب و عجیبی با یکدیگر دارند؛ نکته جالب و قابل‌توجه این است که شقایق‌های دریایی برای انواع آبزیان به جز دلقک‌ماهی سمی و گزنده هستند.

گنجنامه همدان- آکواریوم گنج نامه همدان

ماهی‌های آب شیرین آکواریوم گنج نامه همدان

ماهی سیچلاید که از جمله ماهی های رودخانه آمازون است را می‌توانید در آکواریوم آب شیرین گنج نامه بیابید. از زیباترین ماهی‌های آب شیرین، می‌توانیم ماهی مینیاتوری را نام ببریم که در کنار خطرناک‌ترین ماهی آب شیرین جهان، یعنی ماهی پیرانا قرار گرفته است و بسیار دیدنی است.

ریشه تنومند و کهن درختی ۱۵۰ساله و دیواری سبز در غار گنج نامه همدان دیده می‌شود که به‌صورت حرفه‌ای و چشم‌نواز در مقابل دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. همچنین می‌توانید از انواع کانی‌ها و سنگ‌های زینتی که از رشته‌کوه‌های الوند گردآوری شده‌اند در غار گنج نامه همدان دیدن کنید.

علاوه‌بر ماهی‌های آب شور و شیرین، انواع مختلف پرندگان زینتی زیبا مانند اردک، طوطی، پروانه، مرجان، خرچنگ، صدف و مرغ بهشتی در آکواریوم غار گنج نامه همدان نگهداری می‌شوند.

گنج نامه همدان- تخت نادر گنج نامه همدان

تخت نادر گنج نامه همدان

کلمه تخت در فرهنگ باستانی، به معنای زمین پوشیده از چمن است که این زمین در کوهستان قرار دارد و نام این دشت هم از گذشته‌های دور تا به امروز، تخت نادر باقی مانده است.

تخت نادر نام دشتی پوشیده از چمن در مسیر قله الوند است که یکی از وسیع‌ترین دشت‌های الوند         محسوب می‌شود که وسعتی حدود  یک‌ونیم هکتار دارد. وجود زمینی صاف و مسطح، تخت نادر را تبدیل به مکانی ایده‌آل برای کمپینگ گردشگران کرده است. این دشت چشمه‌های فراوانی دارد و وجود این چشمه‌ها در این مکان، زمینه استراحت را برای گردشگران مهیا کرده است.

وجود جاذبه های طبیعی فراوان و گوناگون در مجموعه گنج نامه همدان، آن را تبدیل به مکانی مناسب برای طبیعت گردی و گذران اوقات فراغت کرده است. به‌طورکلی گنج نامه همدان دارای بخش‌های مختلفی ازجمله:

ورزشی: شامل پیست اسکی ارسباران، دیواره سنگ‌نوردی، تیرول، بانجی‌جامپینگ و رنجر.

طبیعت: شامل دشت میشان، آبشار گنج نامه همدان، کوهستان الوند، تخت نادر، آکواریوم گنج نامه همدان.
اقامت: شامل سوئیت‌های VIP و ویلاهای کوهستانی

تفریح: شامل غار آکواریوم، شهربازی، تله‌کابین گنج نامه، سرسره پرواز، سینما سه‌بعدی و سورتمه ریلی.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزارکننده انواع تورهای ایران‌گردی از شما دعوت می‌کند تا با شرکت در تورهای همدان این آژانس از دیدنی های شهر همدان بازدید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

برگذار کننده خاص‌ترین تورهای داخلی و خارجی

arameshsafar

نظر (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان