فرانسه را بدون شک باید یکی از زیباترین کشورهای جهان دانست. با وجود شهرهای زیبا، موزه ها و کلیساهای کهن، جاذبه های دیدنی و قصه های تاریخی متفاوت بی دلیل نیست که پاریس را عروس شهرهای اروپا لقب دادند. جالب است بدانید که فرانسه به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری جهان شناخته می شود که در کنار ایتالیا و اسپانیا بیشترین ورود گردشگر و توریست در اروپا را دارد. اگر شما هم درباره سفر به میان این همه زیبایی فکر می کنید و می خواهید با اخذ ویزای فرانسه به این کشور زیبا سفر کنید، برای آشنایی با انواع ویزای فرانسه و شروع برنامه ریزی برای سفر با تیم ویزای ما همراه شوید.

ویزای فرانسه

انواع ویزای فرانسه

همانطوری که می دانید فرانسه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، پیمان شینگن و واحد پول یورو است. مردم این کشور به زبان فرانسوی صحبت می کنند  و صاحب یکی از قدیمی ترین تمدن های اروپا هستند. موقعیت مناسب اقتصادی و رفاه بالای زندگی، امکان اقامت در صورت تحصیل و کار، اعطای ویزای بلند مدت با ثبت نام کورس های زبان فرانسه همه به عنوان دلایل اخذ ویزای فرانسه و اقامت این کشور شناخته می شود. بر همین اساس دولت این کشور نه تنها برای سفرهای توریستی بلکه برای کار در فرانسه، تحصیل در مقاطع مختلف و امور تجاری- بیزینسی هم ویزا صادر می کند. ویزای فرانسه برای ورود به تمام کشورهای حوزه شینگن معتبر است و بر اساس نوع ورود به ویزای سینگل در معنای یک بار ورود و ویزای مولتی یا همان چند بار ورود تقسیم می شود.

لازم است بدانید که بر اساس هدف و نوع سفر متقاضی مجاز به در خواست ویزای کوتاه مدت و یا بلند مدت است. ویزای کوتاه مدت با نام ویزای C شناخته شده و برای بازه های زمانی کمتر از ۹۰ روز صادر می شود. ویزای نوع D  هم که به آن ویزای ملی یا national می گویند، معمولا به صورت مولتی و برای اقامت های بیشتر از ۹۰ روز صادر می شود. بخاطر داشته باشید که اگر می­خواهید برای ویزای مولتی فرانسه درخواست دهید، حتما باید مدارک لازم جهت ارائه به سفارت را داشته باشید تا آفیسر برای تعداد سفرهای بالا و ورود چند باره شما به فرانسه ویزا صادر کند.

ویزای توریستی فرانسه

ویزای توریستی فرانسه را میتوان محبوب ترین و پر طرفدار ترین ویزای این کشور دانست که سالانه برای اتباع بسیاری از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا صادر می شود. رویای سفر به پاریس زیبا و لذت بردن از سواحل نیس یا جذابیت های مارسی باعث شده تا بسیاری از شیفتگان فرهنگ و تاریخ فرانسه برای تماشای جاذبه ها، کاخ ها، موزه ها و کلیساهای این کشور تاریخی مدارک ویزای توریستی را آماده کرده و درخواست اخذ و دریافت ویزای توریستی فرانسه را داشته باشند.

ویزای فرانسه

مدارک ویزای توریستی فرانسه

مدارک ویزای توریستی فرانسه علاوه بر پاسپورتی که باید حتما از ۶ ماه بیشتر اعتبار داشته باشد، شامل مدارک شغلی، مالی و ملکی به شرح زیر می شود. همچنین بخاطر داشته باشید که تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی فرانسه به صورت آنلاین است و شما برای این مهم باید اکانتی در وبسایت سفارت داشته باشید.

 • تکمیل آنلاین فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس که از ۶ ماه قدیمی تر نباشد با زمینه سفید
 • ترجمه شناسنامه و مدارک شناسایی
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموز یا دانشجو که نشان دهنده لزوم بازگشت به کشور باشد
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان که باید حتما در سربرگ شرکت یا موسسه باشد
 • تمامی مدارک شغلی برای کارفرمایان که می تواند شامل جواز کسب، پروانه بهره برداری، روزنامه رسمی شرکت یا آگهی تغییرات و موارد مشابه باشد
 • تمکن مالی که مانده حساب را به یورو یا دلار آمریکا نشان داده و حتما توسط بانک مهر و امضا شود
 • گردش حساب ۶ ماهه و فیش حقوقی ۳ ماهه (هر دوی این موارد باید جدید و برای ماه های اخیر باشد)
 • هر گونه مدرک دیگری که نشان دهنده وضعیت مالی باشد. از جمله این مدارک میتوان به اوراق بهادار، برگه های سهام و بورس اشاره کرد
 • لیست بیمه و لیست مالیات پرداختی
 • دعوتنامه از سوی اقوام یا دوستان که می تواند صدور ویزا را تا حدی تضمین کند
 • رزرو بلیط رفت و برگشت که نشان دهنده تاریخ ورود و خروج شما به اتحادیه اروپا است
 • تائیدیه رزرو هتل که نشان دهنده محل اقامت شما در طول سفر به فرانسه است. در صورتی که به شهرهای مختلفی می­روید بهتر است تائیدیه هتل همه این شهرها ضمیمه شود
 • نامه هدف از سفر که باید حتما به موارد فوق، اطلاعات و شماره شخصی مسافر و هدفی که برای سفر به فرانسه دارد، اشاره کند
 • بیمه نامه سفر که باید برای مدت سفر به اروپا و تمام کشورهای شینگن معتبر باشد. نداشتن بیمه نامه سفر موجب ریجکتی و رد شدن درخواست می شود.

با ارائه تمامی موارد فوق تا حدی می توان نسبت به صدور ویزا مطمئن بود. با این حال بهتر است که از مشاوره و کمک های تیم ما برای اطمینان بیشتر، تکمیل مدارک و دیگر موارد نیز استفاده کنید.

رزرو وقت سفارت فرانسه

وقت سفارت فرانسه برای ایرانیان به دو دسته مهم تقسیم می شود. برای سفرهای توریستی، شرکت در کنفرانس یا کنگره، حضور در نمایشگاه و موارد مشابه ویزای شما معمولا به صورت سینگل صادر شده و کوتاه مدت است. تمامی ویزاهای نوع  C را سفارت به صورت مستقیم بررسی کرده ولی مدارک را شرکت واسطه vfs دریافت می کند. به همین منظور برای رزرو وقت مراجعه باید به سایت vfs مراجعه کرده و بعد از درست کردن اکانت فرم را به صورت آنلاین کامل کنید. با تکمیل فرم وبسایت به شما کد رهگیری می دهد و می توانید با این کد رهگیری وقت مراجعه خود را رزرو کنید. با مشخص شدن وقت مراجعه طی دو روز کاری تائیدیه برای شما ارسال می شود که باید حتما در روز مراجعه به vfs همراهتان باشد. علی رغم تهیه تمام مدارک فوق در این ایمیل چک لیستی هم برای شما ارسال می شود، که لازم است مجدد مدارک خود را بر اساس آن تکمیل و مرتب کنید.

وقت سفارت دیگری که برای گردشگران و متقاضیان صادر می شود جهت ویزای نوع D است. برای ویزای بلند مدت نظیر تحصیل، کار یا پیوست به خانواده سفارت مستقیم مدارک را دریافت کرده و دیگر مسئولیتی با شرکت VFS نیست.

پروسه صدور ویزای توریستی فرانسه ۱۴ روز کاری است که بر اساس ترافیک سفارت و بالا بودن درخواست ها بیشتر هم می شود، در نتیجه لازم است که تا دو ماه پیش از تاریخ سفر برای مراجعه به سفارت آماده باشید. ویزای تحصیلی و کاری هم به ۹۰ روز کاری زمان نیاز دارد. در این مدت آفیسر می تواند از شما مدارک بیشتری را درخواست کرده و یا برای مصاحبه مجدد به شما وقت مراجعه بدهد. برای محاسبه روزهای کاری جهت اعلام نتیجه ویزای فرانسه حتما به تعطیلی های تقویم ایران و فرانسه دقت داشته باشید تا در برنامه ریزی شما تاخیری ایجاد نشود.

ویزای فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

اگر به زبان فرانسه یا انگلیسی تسلط دارید و می توانید با شرکت در امتحان های رسمی نمره قابل قبولی کسب کنید، شانس خوبی برای تحصیل در فرانسه دارید.

در گام اول ابتدا باید شرایط دانشگاه ها را بررسی کنید، زیرا برخی از مراکز آموزشی تنها به زبان فرانسه تدریس دارند و برخی هر دو زبان قبول دارند. فرانسه با میزبانی دانشگاه های معروفی همچون دانشگاه قدیمی سوربن، دانشگاه پاریس، دانشگاه استراسبورگ و صدها مرکز آموزشی معتبر یکی از بهترین مقاصد اروپا برای ادامه تحصیلات است. دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه این شانس را دارند تا در دوران تحصیل به کارهای پاره وقت هم مشغول شده و بعد از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی را به ویزای کار تغییر داده تا بتوانند برای اقامت درخواست دهند. همه این موارد موجب شده تا درخواست ها برای ویزای دانشجویی فرانسه ۲۰۲۰ افزایش یابد.

اگر می خواهید برای تحصیل در فرانسه آماده شوید بعد از اخذ مدارک زبان باید با دانشگاه مکاتبه کرده و برای پذیرش از دانشگاه درخواست دهید تا بتوانید وقت سفارت را رزرو کنید. در صورتی هم که ادامه تحصیل شما بدون فاند و اسکولارشیپ باشد باید حتما تمکن مالی مورد نظر را برای تامین هزینه های زندگی به سفارت فرانسه تحویل دهید. ویزای تحصیلی فرانسه به صورت مولتی و بلند مدت صادر شده و بررسی آن تنها بر عهده سفارت فرانسه است. مدت زمان بررسی پرونده به زمان شروع ترم بستگی دارد در نتیجه خود متقاضیان نیز لازم است با توجه به ددلاین های دانشگاه نسبت به رزرو وقت سفارت اقدام کنند.

ویزای کار فرانسه

در صورتی که می خواهید در فرانسه به کار مشغول شوید، باید حتما تسلط خوبی به زبان فرانسوی داشته و بتوانید دعوتنامه کاری از کارفرما بگیرید. شروع این مسیر از ایران کمی سخت تر است و متقاضی تنها مجاز است از میان آگهی های بین المللی که برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا منتشر می شود، نسبت به اپلای شغل اقدام کرده و با کارفرما شروع به مکاتبه کند. اخذ ویزای کار فرانسه منوط به دریافت دعوتنامه کاری یا همان جاب آفر JOB OFFER از سوی کارفرما است و در این دعوتنامه باید مدت زمان قرارداد و میزان حقوق دریافتی به صورت ماهانه و سالانه ثبت شود.

ویزای کار در فرانسه به صورت مولتی و تنها برای مدت زمان قراردادکاری صادر می شود. در صورت توافق طرفین و رضایت کارفرما این ویزا را با مراجعه به اداره مهاجرت می توان تمدید کرد.

ویزای فرانسه

ریجکتی ویزای فرانسه

در انتهای بحث لازم است کمی درباره ریجکت شدن ویزای فرانسه صحبت کنیم. بخاطر داشته باشید که نامه های ریجکتی معمولا در ده بند تنظیم شده و بر اساس مدارک ارائه شده، درخواست ویزا با علامت زدن هر کدام از این بندها ممکن است رد شود. درخواست ویزای گردشگران خارج از اتحادیه اروپا معمولا به دلایل:

 • شک آفیسر در بازگشت متقاضی به کشور بعد از اتمام اعتبار ویزا
 • نداشتن منابع مالی مناسب جهت سفر به فرانسه و اروپا
 • مشخص نبودن محل اقامت طی دوران سفر به فرانسه

رد می شود.

شما با ریجکت شدن ویزا تنها به مدت ۴ هفته فرصت دارید تا درخواست تجدید نظری را به سفارت را تحویل دهید. نامه تجدید نظر فرمت واحد و مشخصی دارد که توسط سایت اتحادیه اروپا منتشر شده و با نوشتن نامه می توانید توضیح دهید که چرا به نتیجه ریجکتی اعتراض دارید. در صورت تمایل هم می توانید مدارک تکمیلی را به نامه تجدید نظر ضمیمه کنید.

در انتها امیدواریم به خوبی مراحل رزرو وقت سفارت و اخذ ویزای فرانسه را برای شما توضیح داده باشیم. بخاطر داشته باشید که با  ارائه تمامی مدارک ذکر شده به سفارت شما باید بتوانید هدف از سفر خود را به خوبی برای آفیسر شرح دهید. در این پروسه نیاز است که کارشناسی معتبر در کنار شما باشد و برای نگارش نامه ها، مرتب کردن مدارک و دیگر موارد به شما مشاوره دهد. بر همین اساس می توانید در تمامی مراحل اخذ ویزا از تیم ما کمک گرفته و با خیال راحت برای دریافت ویزا به سفارت مراجعه کنید. ما از ابتدای راه و مرتب کردن مدارک تا روز مراجعه به سفارت یا vfs و اخذ ویزا کنار شما هستیم، تا با اخذ ویزا برای سفر به پاریس زیبا آماده شوید.