استونی از کشورهای شمال شرقی اروپا و حوزه یورو که به عنوان یکی از مناطق صلح­طلب اروپا شناخته شده و در حال حاضر نیز یکی از بهترین مقاصد اروپایی برای سفر، تحصیل و تجارت است. با توجه به اینکه دولت استونی در ایران سفارتخانه ندارد، پروسه اخذ ویزای استونی متفاوت با دیگر کشورهای حوزه شینگن است. برای برنامه­ریزی سفر به این کشور و اخذ ویزای استونی بهتر است با تیم کارشناسان ویزای ما تماس گرفته و با ارائه مدارک لازم و رزرو وقت سفارت برای سفری متفاوت آماده شوید.

اخذ ویزای استونی

انواع ویزای استونی

استونی به عنوان یکی از کشورهای منطقه بالتیک با اهداف توریستی، تجاری، تحصیلی و پیوست به خانواده ویزا صادر می­کند. با توجه به اینکه دوست استونی در ایران سفارتخانه ندارد، درخواست ویزا و پیگیری نتیجه باید از طریق شرکت واسطه VFS فنلاند و سفارت استونی در کشورهای همجوار انجام شود. متقاضیان اخذ ویزای استونی حتما باید هدف از سفر را در فرم درخواست ویزا مشخص کنند تا بر اساس آن بتوانند برای ویزای نوع C (اقامت کمتر از ۹۰ روز) و ویزای نوع D (اقامت بیش از ۹۰ روز) درخواست دهند.

در ضمن، انواع ویزای استونی بر اساس دفعات ورود به دو دسته سینگل (یک بار ورود) و مولتی (چند بار ورود) تقسیم می­شود. متقاضیان اخذ ویزا برای سفرهای توریستی می­توانند با همکاری تیم مشاوران ویزای ما مدارک خود را کامل کرده و از طریق سفارت فنلاند و VFS درخواست ویزا دهند. اما برای سفرهای نوع D و اقامت های بیشتر از ۹۰ روز باید در کشورهای همجوار وقت سفارت استونی بگیرید.

ویزای توریستی استونی

استونی در منطقه بالتیک با پایتخت زیبایی چون شهر تالین، سواحل خلیج فنلاند، کلیساهای کهن قرون وسطایی و معماری اروپایی یکی از کشورهای دیدنی بالتیک است، از سوی دیگر با توجه به هزینه­های پایین سفر به استونی می­توانید با بودجه­ای مناسب سفری به دل تاریخی اروپا را تجربه کنید.

برای درخواست ویزا در گام اول باید وقت سفارت رزرو کنید که این مسیر تنها از طریق ارسال ایمیل ممکن خواهد بود. با ارسال ایمیلی که حاوی اطلاعات پاسپورت، نام کامل مطابق با پاسپورت، تاریخ سفر، هدف سفر و تاریخ مورد نظر برای مراجعه به VFS برای شما تائیدیه زمان مراجعه ارسال می­شود. لازم است که در زمان ورود به VFS فنلاند پرینت ایمیل تائیدیه را همراه داشته و حتما اعلام کنید که درخواست شما برای سفر به استونی است.

هزینه ویزای توریستی استونی ۸۰ یورو برای هر متقاضی استه که باید به صورت نقدی پرداخت شود. نتیجه ویزای استونی هم تا ۲۱ روز کاری به متقاضی اعلام خواهد شد ولی در صورتی که سفارت نیاز به مطالعه مدارک بیشتری داشته باشد با شما تماس خواهد گرفت.

آب و هوای استونی در زمستان بسیار سرد و برفی است. بهترین زمان سفر به این کشور را باید بهار و تابستان دانست، زیرا در این فصول سال استونی هوایی فوق­العاده دارد و میانگین دمای کشور در جولای (مرداد) تنها ۱۸ درجه سانتی گراد است.

علاوه بر پایتخت استونی، شهر تالین که بازتابی از معماری قرون وسطی است، دیگر شهرهای توریستی استونی باید به تارتو، ناروا و کوتلایاروه هم در تور استونی بازدید می ­شود. در ضمن با سفر به استونی می­توانید محصولات چوب کاج، شکلات کالو، گلدان ها و مجسمه­های رنگی را به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

اخذ ویزای استونی

مدارک لازم برای درخواست برای ویزای توریستی استونی

گردشگران و متقاضیان ایرانی بعد از رزرو وقت مراجعه باید چک لیست مدارک را دریافت کرده و بر اساس آن پرونده درخواست ویزا را مرتب کنند. در ضمن تمامی مدارک باید به انگلیسی ترجمه شده و حتما در وزارت امور خارجه و دادگستری تائید شود. تیم کارشناسان ویزای ما در زمینه آماده سازی و گردآوری مدارک شما را یاری خواهد کرد، در عین حال باید مدارک زیر را آماده داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر با بیش از ۶ ماه اعتبار
 • پاسپورت­ها و ویزاهای قبلی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی استونی
 • ترجمه شناسنامه، دیگر مدارک شناسایی همراه با سند ازدواج گردشگرانی که متاهل هستند
 • عکس زمینه سفید که از ۶ ماه قدیمی تر نباشد
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش آموزان
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان با مهر و امضای مدیرعامل
 • اصل و ترجمه تمامی اسناد ملکی
 • گردش مالی ۶ ماهه اخیر همراه با فیش حقوقی ۳ ماهه
 • نامه تمکن مالی با مهر و امضای بانک برای تمکن ۱۰۰ میلیونی به ازای هر نفر
 • ترجمه لیست بیمه تامین اجتماعی
 • ترجمه مدارک شغلی ویژه کارفرمایان شامل روزنامه رسمی، آگهی تغییرات، جواز کسب و پروانه بهره برداری برای کارفرمایان، کارت­هایی مانند پروانه طبابت، نظام مهندسی و اتاق بازرگانی
 • ترجمه حکم بازنشستگی برای بازنشتگان
 • رزرو بلیط رفت و برگشت که نشان دهنده تاریخ ورود و خروج متقاضی به اتحادیه اروپا است
 • رزرو تائیدیه هتل که نشان دهنده هتل محل اقامت باشد
 • نامه هدف از سفر Purpose of Travel که حتما شامل تاریخ سفر، اطلاعات محل اقامت و برنامه­های سفر باشد
 • بیمه نامه معتبر سفر معتبر در کشورهای حوزه شینگن
 • دعوتنامه (لازم است بدانید که ارائه دعوتنامه برای استونی ضروری نیست ولی با توجه به اینکه این کشور هنوز به عنوان مقصدی توریستی شناخته نشده، ارائه دعوتنامه می­تواند تضمین کنندۀ ویزا توریستی باشد)

ویزای تحصیلی استونی

دانشگاه تارتو، دانشگاه تکنولوژی تالین و دانشگاه علوم زیستی تالین به عنوان دانشگاه­هایی مشهور با رنک بالای استونی است که با فراهم کردن شرایط بورسیه و تحصیل به زبان انگلیسی به یکی از کشورهای مورد علاقه دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل تبدیل­شده است.

دانشجویان ایرانی بعد از اخذ مدرک معتبر انگلیسی، با ارائه تمکن مالی جهت تامین هزینه­های زندگی و شهریه دانشگاه (برای متقاضیانی که فاند و بورسیه تحصیلی ندارند) می­توانند وارد پروسه ادمیشن شده و درخواست پذیرش کنند. تنها بعد صدور پذیرشنامه است که متقاضی می­تواند برای ویزای تحصیلی استونی درخواست دهد.

با توجه به اینکه ویزای تحصیلی استونی زیر مجموعه ویزای ملی نوع D است و به صورت مولتی صادر می­شود، متقاضی باید حتما به سفارت استونی در کشورهای همجوار مراجعه کرده و برای ویزا درخواست دهد. پروسه اخذ ویزای تحصیلی استونی همراه با مصاحبه حضوری است و دانشجو باید بتواند به خوبی در باره برنامه تحصیلی و علت انتخاب استونی به عنوان محلی برای ادامه تحصیل صحبت کند.

اخذ ویزای استونی

ویزای تجاری استونی و مسیر سرمایه­گذاری

استونی یکی از کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا است که نه تنها هزینه­های پایینی برای تحصیل و زندگی دارد، بلکه شرایط خوبی را برای ورود سرمایه خارجی فراهم کرده و از این طریق ویزای معتبر تجاری را برای سرمایه­گذار صادر می­کند. با سرمایه­گذاری در استونی متقاضیان به راحتی وارد بازار تجارت آزاد اروپا شده و در آینده با توسعه سرمایه می­توانند شرکت­های بزرگ تری تاسیس کنند.

بهترین مسیر برای شروع بیزینس و تجارت در استونی، سرمایه گذاری در صنایع اصلی و عمده این کشور است که شامل حوزه­های چوب، نساجی و صنایع غذایی می­شود. در عین حال برای شراکت با کمپانی­های کشور استونی هم می­توانید پیش از سرمایه­گذاری به این کشور سفر کرده، شرایط کلی را سنجیده و برای قراردادهای کاری با شرکا مذاکره کنید. برای این سفر می­توانید از شریک و یا دیگر شرکت­ها درخواست دعوتنامه تجاری کرده و با ویزای تجاری کوتاه مدت نوع C به استونی سفر کنید. این دعوتنامه معتبر باید حتما شامل اطلاعات شخصی دعوت کننده، آدرس و ایمیل، آدرس و شماره­های تماس شرکت باشد و به تامین هزینه­های سفر نیز اشاره کند.

ویزای سرمایه­گذاری همچون ویزای تحصیلی در گروه ویزای D است و باید حتما در سفارت استونی در کشورهای همجوار بررسی شود و نیازی به مراجعه به VFS نیست.

ریجکتی ویزای استونی

آفیسر سفارت با دلایلی چون مشخص نبودن هدف سفر، شک در بازگشت متقاضی به کشور و یا مناسب نبودن تمکن مالی برای سفری اروپایی ممکن است درخواست ویزای استونی را رد کند. البته هر گونه سو سابقه در سفرهای قبلی به حوزه شینگن هم به ریجکتی ویزا منجر می شود. در صورت ریجکت شدن ویزای استونی، سفارت نامه ای دو صفحه­ای با ده بند را به متقاضی می­دهد که شرایط ریجکتی را توضیح داده است.

متاسفانه دولت استونی با توجه به نداشتن سفارت در ایران نامه ریجکتی را قبول نکرده و متقاضیان با برطرف کردن مشکلات و نواقص پرونده و بهبود مدارک، ۶ ماه بعد می­توانند از استونی و یا هر کدام از کشورهای حوزه شینگن برای ویزا درخواست دهند.

با توجه به شرایط کلی صدور ویزای استونی، مدارک لازم برای درخواست ویزا و دیگر موارد مشابه متقاضیان و گردشگران می­توانند با مراجعه و تماس با تیم کارشناسان ویزای ما بابت سفر به استونی اطمینان داشته باشند. ما از مرحله اول و آماده کردن مدارک تا رزرو وقت سفارت و کارهای مربوطه از جمله تکمیل فرم درخواست ویزای استونی در کنارتان هستیم تا با اطمینان از صدور ویزا برای سفر به منطقه بالتیک و لذت بردن از سواحل خلیج فنلاند، گردش در شهرهای مختلف زیبا و دیدنی استونی آماده شوید.