31

فروردین
1401

شناخت کامل باغ ارم شیراز

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 74 0

باغ ارم شیراز یکی از بناهای زیبای شهر شعر و طرب، مرکز فرهنگ و تمدن ایران شیراز زیبا و دوست­داشتنی است. محوطه تاریخی ارم شامل عمارتی تاریخی و باغی سرسبز و دلگشا با انواع گیاهان و درختان است که حتی در روزهای گرم سال هم از هوایی مطبوع و خنک برخوردار است و می­تواند بهترین انتخاب برای گردش، قدم زدن و عکاسی با چشم­انداز عمارتی شاهانه باشد.

اگر می­خواهید از این باغ زیبا و تاریخی دیدن کرده و ساعتی را در میان درختان سرسبز و خنکای هوای باغ قدم بزنید، در تور شیراز با ماه همراه شده و ساعتی را در باغ ارم بگذرانید.

 باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز کجاست؟

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین و دیدنی­ترین جاذبه­های شیراز است که در شمال غربی شهر، خیابان ارم واقع شده است. این مجموعه شامل عمارتی تاریخی با کاشی کاری­ها و نقاشی­های فوق­العاده زیبا و چشم­نواز است که اطرافش مملو از درختان و گیاهان متفاوت است. بر همین اساس سایت تاریخی ارم علاوه بر اینکه به عنوان جاذبه تاریخی در صنعت گردشگری شناخته می­شود، ارزش گیاهشناختی هم داشته و به عنوان باغ گیاهشناسی Botanical garden هم ارزشمند بوده و یکی از زیرمجموعه­های دانشگاه شیراز است.

علاوه بر نمایشگاه­های گل و گیاه، بسیاری از مراسم­های دانشگاه شیراز، فارغ التحصیلی دانشجویان و برنامه­های پژوهشگی برخی گیاهان خاص در باغ ارم برگزار می­شود.

تاریخچه و پشینیۀ باغ ارم شیراز

بر اساس شواهد و روایات تاریخی مکتوب، زمان دقیقی از تاریخ احداث باغ ارم شیراز و معمار مجموعه را نمیتوان ارائه داد ولی بدون شک این مجموعه در زمان پادشاهی سلسله زندیه از اهمییتی ویژه برخوردار بوده زیرا نشانه­هایی از معماری و هنر این دوره را در خود دارد.

اما قدمت مجموعه از دوران زندیه هم فراتر رفته و به عصر سلجوقیان می­رسد زیرا بسیاری از سفرنامه­های قرن دهم و یازدهم نیز اشاره ای به این عمارت داشته­اند. شاید هم بتوان گفت در عصر سلجوقی هم عمارتی به این شکل و ظاهر در شیراز چون نگینی زیبا می­درخشیده است.

با روی کار آمدن آقا محمد خان و سلسلۀ قاجار، پایتخت ایران از شیراز به تهران منتقل شد و این عمارت نیز به محل زندگی سران و بزرگان ایل قشقایی شیراز تبدیل گشت تا اینکه در زمان ناصرالدین شاه عمارتی جدید در این فضا ساخته شد که به خاندان قوامی شیراز تعلق داشت. خاندان قوام از بزرگان قاجار و از رجال سیاسی مشهور دوران بودند که با روی کار آمدن حکومت پهلوی، همچون دیگر نوادگان شاهان قاجار اموالشان مصادره شد. باغ ارم هم از این قاعده مستثنی نبود و از سال ۱۳۰۴ به مالکیت دولت درآمد.

این مجموعه سالهای سال یکی از جاذبه­های اصلی در گردشگری ایران و استان فارس بود تا اینکه در سال ۱۳۹۰ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و امروزه به عنوان یکی از باشکوه­ترین جاذبه­های شیراز در عرصۀ بین­المللی شناخته می­شود.

 باغ ارم شیراز

معماری عمارت باغ ارم شیراز

عمارت اصلی مجموعه که تنها ساختمان باغ ارم است با سبک معماری و هنر دوران زندیه ساخته شده و طراح آن مشخص نیست. این عمارت زیبا شامل نقاشی­هایی بسیار زیبا، انواع کاشی کاری جالب توجه و گچ بری­هایی ظریف می­شود که بنایی شاهانه مملو از ظرایف و تزئینات ساختمانی و کاشی­های نقاشی شده است. ستون­های طبقات بالای مجموعه با الهام گرفتن از هنر پارسه (تخت جمشید) بنا شده­است.

نمای اصلی یا به اصطلاح پیشانی عمارت شامل دو نیم دایره در اطراف تابلویی بزرگ در مرکز است که از ۳ هلال اصلی تشکیل شده و نقاشی­های باشکوه و زیبا دارد. نقاشی­های ظریف و ارزشمند پیشانی عمارت، تصاویری از نبرد شاهان قاجار و داستان­های شاهنامه را تصویر کرده است. با توجه به اینکه سالهای سال سرایل ایل قشقایی در این عمارت سکونت داشتند، باید انتظار چنین ظرایف باشکوه و شاهانه­ای را از این عمارت زیبا داشت. در حال حاضر این باغ برای بازدید عموم باز است اما متاسفانه داخل مجموعه تنها در برخی روزها باز است و بازدید عموم ندارد.

باغ گیاهشناسی ارم

همانطور که گفتیم این مجموعه علاوه بر عمارت، شامل باغی باشکوه با پوشش گیاهی متنوع و درختان سربه فلک کشیده می­شود. این تنوع گیاهی موجب شده تا باغ ارم ارزش علمی بالایی برای دانشگاه شیراز داشته باشد و در برخی از روزهای سال به عنوان نمایشگاه گل و گیاه بازدید شود.

مسئولیت اصلی رسیدگی به باغ مجموعه و مراقبت­های ویژه پوشش گیاهی آن بر عهده دانشگاه شیراز است. باغ مجموعه مملو از انواع گل­ها، گیاهان و درختانی است که از نقاط مختلف دنیا جمع­آوری شده و این تنوع بالای گیاهی موجب شده تا باغ ارم نه تنها از هوایی خنک برخوردار باشد بلکه به عنوان یکی از فضاهایی شهری شیراز برای عکاسی، دورهمی و قدم زدن نیز انتخاب شود. خیابان اصلی باغ ارم هم از شرق به غرب عمارت کشیده شده و در اطرافش سروهایی بلند کاشته شده است، پیش از بازدید مجموعه خوب است بدانید که معروف­ترین سرو باغ ارم به سروناز معروف است و با ارتفاع بلندی که دارد، در نوع خود بینظیر است و از دور نمای آن در میان پوشش گیاهی مجموعه به خوبی دیده می­شود.

 باغ ارم شیراز

باغ ارم، گردشی در سرسبز ترین جاذبه تور شیراز

باغ ارم شیراز از ۹ صبح تا ۱۸ عصر میزبان گردشگران است که البته بر اساس روزهای تقویم این ساعت ممکن است تغییر کند و لازم است پیش از بازدید و برای اطمینان بیشتر حتما با مجموعه تماس بگیرید. در ضمن گردشگران ایرانی و خارجی برای بازدید از باغ ارم باید ورودی بپردازند. این را هم خوب است بدانید که عکاسخانه باغ ارم لباس­های مختلفی را که متعلق به فرهنگ و ایل قشقاقیی است را فراهم کرده و از گردشگران با چشم­انداز عمارت اصلی ارم و لباس قشقایی عکاسی می­کند.

این باغ زیبا و باشکوه اگرچه در بافت تاریخی شهر واقع نشده و از بسیاری از جاذبه­های تاریخی شهر شیراز دور است اما یکی از اصلی­ترین بازدیدهای برنامه تور شیراز است که می­توانید آن را همراه با ما تیم ما بازدید کنید.

شما می­توانید برای بازدید از این عمارت و دیگر جاذبه­های تاریخی و دیدنی شیراز با تور شیراز ما همراه شوید. سفر ما همراه با بیمه سفر و حضور تورلیدر است که تمامی جاذبه­ها را به خوبی شناخته و برای گردشگران به صورت کامل معرفی می­کند. ما در این سفر جذاب در بهترین هتل­های شهر اقامت داشته، خوراکی­ها و غذاهای سنتی و خوش طعم شیراز از جمله کلم پلوی شیرازی، فالوده شیراز و بستنی سنتی را در رستوران­های قدیمی و معروف شهر امتحان خواهیم کرد. برای سفر به شیراز زیبا و تماشایی، گردش در باغ ارم و دیگر جاذبه­های شهر و عکاسی با این عمارت شاهانه در تور شیراز منتظر حضورتان هستیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید