01

اردیبهشت
1401

شناخت امامزاده داوود تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 32 0

امامزاده شرف الدین داودالحسنی که برای عموم مردم با نام امامزاده داوود شناخته می‌شود، از نوادگان امام دوم شیعیان امام حسن است که در ارتفاعات تهران دفن شده است. بقعه امام زاده داوود از گذشته به عنوان یکی از اماکن مقدس و مذهبی شهر تهران و یکی از تفرجگاه های مردم پایتخت از زمان قاجار شناخته می‌شود که در لیست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است. اگر می‌خواهید از گذشته و رمز و راز امامزاده داوود بیشتر بدانید، در ادامه با ما در معرفی این مجموعه تاریخی و مذهبی همراه شوید. شرکت در تور تهرانگردی آرامش سفر.

 امامزاده داوود

امامزاده داوود کجاست؟

امامزاده داوود در قسمت کن و ارتفاعات سولقان واقع شده و علاوه بر مسیر عمومی دارای دسترسی ویژه کوهنوردان هم می‌شود.. گردشگران در شمال غرب تهران و بعد از گذر از آبشار هریاس و روستای سولقان با طی ۲۵ کیلومتر به امامزاده داوود می‌رسند و مسیر دیگرشان نیز از دره فرحزاد با طی ۱۲ کیلومتر(حدود ۴ ساعت) است که میتوان به این بقه متبرک رسید. البته مسیر دوم از دره فرحزاد آسفالت نبوده و بیشتر برای کوهپیمایی مناسب است.

این منطقه مقدس و در عین حال خوش آب و هوا در گذشته یکی از تفرجگاه‌های مردم تهران از قدیم بوده و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از جاذبه‌های شهر شناخته می‌شود. امامزاده داوود در کنار رودخانه واقع شده و از منظره‌ای سرسبز و بسیار دیدنی برخوردار است، در نتیجه بسیاری از مردم برای تفریح و زیارت در آخر هفته به این بقعه متبرک می‌روند.

تاریخچه امامزاده داوود

امامزاده داوود از نوادگان امام دوم شیعیان است که همراه با بستگانش در زمان مامون و برای همراهی با امام رضا به ایران آمد و متاسفانه پیش از رسیدن به مشهد از دنیا رفت و در مکان فعلی به خاک سپرده شد. برادر و بستگان وی نیز بعد از فوت ایشان در همین مکان ماندند و بعد از فوت در روستاهای اطراف به خاک سپرده شدند.

بقعه و آرامگاه امامزاده داوود در زمان صفویان ساخته شد ولی در زمان فتحعلی شاه قاجار توسعه یافت و بسیار مورد توجه قرار گرفت، به نحوی که در عصر شاهان قاجار یکی از زیارتگاه‌های اصلی مردم بود.

درب ورودی بنا مزین به ۸ بیت شعر است که در انتها نیز به نام فتحعلی شاه قاجار اشاره می‌کند. این مهم خود شاهدی بر گسترش و توسعه این بنا در زمان شاهان قاجار به ویژه فتحعلی شاه است. البته دیگر شاهد تاریخی توسعه این بنا در زمان شاهان قاجار خاطرات عزیز السلطان است که علاوه بر توصیف این بنا به شیروانی سبز رنگ بقعه نیز اشاره کرده که در حال حاضر به چشم نمی‌خورد.

این بنا در حال حاضر توسط سازمان اوقاف و امور خیریه مدیریت شده و در سال ۱۳۱۵ با شماره ۲۵۹ در لیست میراث فرهنگی ملی ایران به ثبت رسید.

 امامزاده داوود

معماری امامزاده داوود

بقعه متبرک امامزاده داوود از گنبدی طلایی رنگ و بسیار مشهور برخوردار است که به عنوان یکی از شاخصه‌های معماری این بنا شناخته می‌شود. این بنا از دو مسجد ساخته شده که در مرکز به بقعه منتهی شده و خود بقعه امامزاده نیز به صورت هشت ضلعی ساخته شده و دارای سردابی در زیرزمین است.

ضریح امامزاده که به ضریح جعفری شهرت دارد با طول ۲.۵ متری و عرض ۱.۳ متری و البته بسیار ساده طراحی شده و مملو از روبان‌ها و نخ‌هایی است که برای دخیل بسته شده است. جالب است بدانید که در حال حاضر به سختی بر روی میله‌های ضریح جعفری جای خالی پیدا شده و این نشان می‌دهد از گذشته دخیل بستن در این بقعه به یکی از آداب کهن زیارت در امامزاده تبدیل شده‌ است. در ضمن، دریچه آهنی که در قسمت شمال شرقی بقعه به جشم می‌خورد، مسیر سرداب و محل دفن پیکر مطهر امامزاده داوود است.

اهمییت بنای امازاده داوود در طول تاریخ معاصر ایران

امامزاده داود در طول تاریخ معاصر ایران به دلیل مسیر سخت و کوهستانی‌اش شناخته می‌شد. جالب است بدانید که در گذشته مردم با قاطر به زیارت امامزاده می‌رفتند و حتی امروزه این مسیر علی رغم آسفالت شدن به دلیل پیشینه قدیمی‌اش با مسیر سخت و شیب‌های تندش شناخته می‌شود. همین مسیر سخت و شیب‌های تند موجب شد تا زیارت امامزاده داوود یکی از نذرهای مردم قدیم باشد. در حال حاضر هم که مسیر راحت و آسفالته‌‌ای برای رسیدن به امامزاده کشیده شده، در انتهای مسیر ماشین‌‌رو حداقل یک ربع باید سر بالایی تند را طی کرد و به این بقعه تاریخی و متبرک رسید.

امامزاده داوود

این زیارت که خود نوعی سفر تفریحی و سیاحتی هم محسوب می‌شد در زمان قاجار به عادت مردم پایتخت تبدیل شد و بسیاری از مردم در تعطیلات به بهانه زیارت و لذت بردن از آب و هوای خنک کوهستان به این امامزاده می‌رفتند. این مسئله به قدری در زمان قاجار از اهمیت برخوردار شد که ناصرالدین شاه در روستایی به نام شهرستانک در نزدیکی امامزاده داوود عمارتی بنا کرد تا چند روزی را در سال به بهانه زیارت در ییلاقات این منطقه مرتفع سپری کند.

در حال حاضر نیز با آسفالت شدن مسیر منتهی به امامزاده داوود اگرچه رفت و آمد بسیار آسان شده، اما بسیاری از کوهنوردان هم این مسیر را در پیش گرفته و در آخر هفته ها با گذر از ارتفاعات تهران علاوه بر کوهنوردی سری هم به این بقعه متبرک زده و زیارت کنند.

این بنای مقدس و کهن که عمری به قدمت دوران صفوی داشته و در عصر شاهان قاجار آباد شده، یکی از یادگاری های معماری دوران قاجار ایران است و در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه‌های تور تهرانگردی نیز شناخته می‌شود. اگر به معماری اسلامی علاقمند هستید، عکاسی و تماشای عمارت‌های دوران شاهان قاجار یکی از تفریحات شماست، این امامزاده، گنبد طلایی و بقعه زیبایی که دارد را از دست ندهید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید